Brněnská a jihlavská ZOO už nebudou přijímat zabavené papoušky, nechtějí riskovat úhyny

Kakadu palmovýVystoupit ze skupiny chovatelských zařízení, která jsou vedena u ministerstva životního prostředí jako záchranná centra a jsou do nich umisťována zvířata zabavená Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) nebo Celní správou, se rozhodly zoologické zahrady v Brně a Jihlavě. Podle televize Nova nechtějí riskovat postihy v případě, že zvířata, o něž se dočasně starají, uhynou. Jak v ZOO Brno, tak v ZOO Jihlava došlo v minulosti k úhynům vzácných kakaduů palmových, kteří byli předtím zabaveni českým chovatelům kvůli údajným nesrovnalostem v registračních listech CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

„Tato činnost je pro nás velmi riziková,“ řekla Nově ředitelka jihlavské ZOO Eliška Kubíková. ČIŽP k ní předloni umístila chovný pár kakaduů palmových, který předtím zajistila u pražské veterinářky Ľubice Nečasové. Samice po několika měsících v ZOO uhynula. Původní majitelka na zahradu podala trestní oznámení a bude se dožadovat náhrady škody. Dokonce již uspěla se stížností u ministerstva životního prostředí, pod nějž spadá ČIŽP, která případ vyvolala. Cena dospělého kakadua palmového se pohybuje okolo 250 tisíc korun (televize Nova v reportáži Televizních novin omylem uvedla částku milion korun).

Zahrady se bojí vymáhání náhrad za škody

Podle Pavly Říhové, šéfinspektorky ČIŽP, jihlavská ZOO za úhyn samice kakadua palmového nemohla, pták byl údajně nakažený virem PBFD, který je prakticky neléčitelný. Ľubica Nečasová ale možnost nákazy ve svém chovu rezolutně popírá. Úhyn v brněnské ZOO, kde šlo rovněž o samici kakadua palmového, přisuzuje ředitel tamní zahrady Martin Hovorka špatnému zdravotnímu stavu ptáků při jejich přebírání od inspektorů životního prostředí. „Mají taková červená líce a jakmile jim vyblednou a zkřiví se jim zobáky, každý papouškář vám řekne, že je s nimi konec,“ popsal Hovorka reportérovi Novy Josefu Svobodovi.

K TÉMATU: V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

Na internetu už delší dobu kolují fotografie kakaduů palmových z brněnské ZOO, na nichž je zachycení i pták, který později uhynul. Přesně podle popisu Martina Hovorky má bledé líce a zkřivený zobák. Druhý pták vypadá zjevně lépe. Tomu se podle Novy daří dobře, podle ošetřovatelů brněnské ZOO je ve výborném zdravotním stavu. Další zabavené kakaduy palmové chovají i v pražské zoologické zahradě, tito ptáci dokonce již byli pravomocně zabaveni a propadli státu, který je převedl právě na ZOO Praha. Papoušci tam již opakovaně zahnízdili, letos poprvé měli oplozené vejce, které ZOO umístila do líhně a mládě dokrmuje. V příštím roce je chce ZOO vystavit v připravovaném Pavilonu exotického ptactva.

Některá ZOO na zabavených ptácích „vydělávají“

Pražská ZOO se díky zařazení na seznam oficiálních záchranných center velmi často dostává k zabaveným druhům zvířat, která by jinak legální cestou neměla šanci získat. Předloni například získala tři ary kobaltové, které zabavili celníci ve spolupráci s ČIŽP při zátahu na nelegální dovozce ptáků na Hodonínsku. Letos za toto pašování padly u Krajského soudu v Brně tresty od tří do čtyř let odnětí svobody pro tři zadržené pachatele. V mnoha tuzemských zoologických zahradách zůstávají zajištění kakaduové palmoví a arové hyacintoví, o jejichž osudu zatím nebylo rozhodnuto a zahrady je nemohou veřejně vystavovat. Stát jim přispívá na krmivo a „ošetřovné“.

ROZHOVOR: Zabavení kakaduové palmoví? Část měla PBFD, tvrdí šéfinspektorka životního prostředí

Oficiálním záchranným centrem, do něhož jsou umisťována zajištěná zvířata, se může stát kterákoli zoologická zahrada či jiné chovné zařízení, které splní přísná kritéria ministerstva životního prostředí. „Ministerstvo jmenuje záchranná centra ve správním řízení a uzavírá se zoologickými zahradami smlouvy. V rámci rozhodování o tom, kdo bude záchranným centrem, je vedeno správní řízení, jehož účastníky jsou mimo jiné i veterináři krajských veterinárních správ. Dělají se místní šetření a veterináři pak provádějí v dané zoologické zahradě pravidelné kontroly,“ popsala loni v rozhovoru pro server Ararauna.cz Pavla Říhová, vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES v ČIŽP.

Zahrady se bojí nákazy od pašovaných zvířat

Vystupování ze seznamu záchranných center není mezi českými zoologickými zahradami žádnou novinkou. „Svého času jsme měli dokonce problém, že ZOO odmítaly plnit roli záchranných center, zejména v době, kdy se hodně obchodovalo s balkánskými želvami a zajišťovaly se stovky zvířat. O ty žádná zahrada nestála, byla by to pro ně veliká zátěž. Zase na druhou stranu, když se zajistí velmi vzácný druh papouška jako je ara kobaltový, což se nám podařilo před dvěma lety, je to o něčem úplně jiném,“ popsala ve zmiňovaném rozhovoru Pavla Říhová. Brněnská ZOO odchod z programu záchranných center vysvětluje i velkým rizikem nákazy vlastních zvířat od zabavených jedinců.

ROZHOVOR: Ľubica Nečasová: Nejsme pašeráci, zabavení kakaduové palmoví jsou z Česka

V minulosti ZOO Brno přijala stovku žaků pašovaných z Afriky, které odhalili celníci na ruzyňském letišti v Praze. Papoušci byli namačkáni v pet lahvích, sedm jich uhynulo už cestou z Prahy do Brna a dalších 57 v karanténě brněnské zahrady. Od té doby už ZOO Brno žádné pašované ptáky nepřijímá. Mezi záchrannými centry chybí i další zoologické zahrady, které si to nemohou dovolit zejména z kapacitních důvodů.

Úvodní foto: Celní správa ČR

Předchozí článek

Asociace chovatelů exotického ptactva svolala ustavující konferenci na 14. prosince do Olomouce

Dálší článek

Úřady omezily povinné paternitní testy u amazoňanů nádherných a rudookých. Úplně je ale nezrušily

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější