UVNITŘ VIDEO – Úspěšný odchov vzácného kakadua palmového ohlásila pražská zoologická zahrada. Podařil se jí u páru, který získala v roce 2008 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), jež ptáky zabavila pašerákům. Papoušci již v minulosti zahnízdili, ale měli čistá vejce. Letos byla snůška oplozená, ale nezkušení rodiče o ní přestali pečovat, proto se ošetřovatelé rozhodli vejce odebrat do líhně. „Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce,“ tvrdí ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek.
K TÉMATU: Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok
Hnízdo si kakaduové začali stavět v červnu, vejce do něj snesli 31. srpna. Mládě se v umělé líhni vylíhlo 1. října, poté jej ošetřovatelé začali uměle dokromovat. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ přiblížil kurátor kolekce ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl. Zpočátku mládě dokrmovali jednou za půldruhé hodiny, později interval prodloužili na čtyři hodiny. Z původní váhy 17 gramů po vylíhnutí se mladý kakadu palmový dostal až na současných 450 gramů.
Mládě si ZOO ponechá a vystaví ho
Ačkoli mládě není ještě zcela opeřené, projevuje se už jako dospělý kakadu palmový. „Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících per na hlavě a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává,“ popisuje Vaidl. Zoologická zahrada počítá s tím, že si mládě i do budoucna ponechá. Společně s rodiči by se mělo objevit v připravovaném Pavilonu exotických ptáků, v němž ZOO představí i vzácné ary kobaltové a příbuzné ary hyacintové. Stavbu nové expozice zahrada zahájí příští rok, takže zatím není jisté, zda se ji podaří v roce 2014, jak původně zahrada slibovala, i otevřít.
ČTĚTE TAKÉ: V pražské ZOO se vylíhnul vzácný loríček rudobradý. Bude odchován uměle
Kakaduové palmoví patří mezi nejdražší papoušky chované v zajetí. Velmi často se s nimi nelegálně obchoduje. Řada českých zoologických zahrad v uplynulých letech získala tyto ptáky ze zásilek zabavených inspektory životního prostředí a celníky. V mnoha případech ale kakaduové ještě nepropadli státu a zahrady se o ně pouze starají, chovají je ve svých záchranných centrech a stát jim přispívá na „ošetřovné“. Pražská ZOO chová vzácnější a větší poddruh goliash, u kterého se může cena chovného páru vyšplhat až na jeden milion korun. Původní domovinou kakadua palmového je Nová Guinea a severovýchodní Austrálie.
Úvodní foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha