Pražská ZOO úspěšně odchovala kakadua palmového. Od páru, který byl zabaven pašerákům

Kakadu palmovýUVNITŘ VIDEO – Úspěšný odchov vzácného kakadua palmového ohlásila pražská zoologická zahrada. Podařil se jí u páru, který získala v roce 2008 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), jež ptáky zabavila pašerákům. Papoušci již v minulosti zahnízdili, ale měli čistá vejce. Letos byla snůška oplozená, ale nezkušení rodiče o ní přestali pečovat, proto se ošetřovatelé rozhodli vejce odebrat do líhně. „Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce,“ tvrdí ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek.

K TÉMATU: Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok

Hnízdo si kakaduové začali stavět v červnu, vejce do něj snesli 31. srpna. Mládě se v umělé líhni vylíhlo 1. října, poté jej ošetřovatelé začali uměle dokromovat. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ přiblížil kurátor kolekce ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl. Zpočátku mládě dokrmovali jednou za půldruhé hodiny, později interval prodloužili na čtyři hodiny. Z původní váhy 17 gramů po vylíhnutí se mladý kakadu palmový dostal až na současných 450 gramů.

Mládě si ZOO ponechá a vystaví ho

Ačkoli mládě není ještě zcela opeřené, projevuje se už jako dospělý kakadu palmový. „Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících per na hlavě a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává,“ popisuje Vaidl. Zoologická zahrada počítá s tím, že si mládě i do budoucna ponechá. Společně s rodiči by se mělo objevit v připravovaném Pavilonu exotických ptáků, v němž ZOO představí i vzácné ary kobaltové a příbuzné ary hyacintové. Stavbu nové expozice zahrada zahájí příští rok, takže zatím není jisté, zda se ji podaří v roce 2014, jak původně zahrada slibovala, i otevřít.

ČTĚTE TAKÉ: V pražské ZOO se vylíhnul vzácný loríček rudobradý. Bude odchován uměle

Kakaduové palmoví patří mezi nejdražší papoušky chované v zajetí. Velmi často se s nimi nelegálně obchoduje. Řada českých zoologických zahrad v uplynulých letech získala tyto ptáky ze zásilek zabavených inspektory životního prostředí a celníky. V mnoha případech ale kakaduové ještě nepropadli státu a zahrady se o ně pouze starají, chovají je ve svých záchranných centrech a stát jim přispívá na „ošetřovné“. Pražská ZOO chová vzácnější a větší poddruh goliash, u kterého se může cena chovného páru vyšplhat až na jeden milion korun. Původní domovinou kakadua palmového je Nová Guinea a severovýchodní Austrálie.

Uměle dokrmované mládě kakadua palmového v pražské zoologické zahradě (Foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha)
Uměle dokrmované mládě kakadua palmového v pražské zoologické zahradě (Foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha)

Úvodní foto: Tomáš Adamec, ZOO Praha

Předchozí článek

Úřady omezily povinné paternitní testy u amazoňanů nádherných a rudookých. Úplně je ale nezrušily

Dálší článek

Jan Nedělník: Testy paternity nemají nikde v Evropě, tak proč bychom je měli mít my?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější