V pražské ZOO se vylíhnul vzácný loríček rudobradý. Bude odchován uměle

UVNITŘ FOTO – Mládě vzácného loríčka rudobradého (Psittaculirostris edwardsii), nektarožravého papouška příbuzného loriům původem z Papuy-Nové Guiney, dokrmují v pražské zoologické zahradě. Papoušek se vylíhnul minulý pátek 5. dubna a navázal tak na předloňský úspěch, kdy pražská ZOO rovněž odchovala jedno mládě. „Mládě v péči kurátora ptáků Antonína Vaidla a jeho kolegů prospívá. Zatímco při vylíhnutí mělo pouhé 3 gramy, dnes se jeho váha zastavila na 13 gramech,“ informoval mluvčí zahrady Michal Šťastný.


Čtvrtý vylíhnutý loríček v ZOO Praha

Mládě se vylíhlo v inkubátoru, oplozené vajíčko chovatelé odebrali nedlouho poté, co chovný pár díky neopatrnosti část letošní snůšky rozbil. „Pražská zoo chová loríčky rudobradé od roku 1997, současné mládě je čtvrtým, které se daří odchovat,“ konstatuje Šťastný. V zoologických zahradách i soukromých chovech jde o unikát, loríčci jsou poměrně hákliví na teplotní výkyvy a vyžadují nektar s čerstvé měkké plody. V pražské ZOO jim denně předkládají čerstvé fíky, veškeré ovoce pak prochází přísnou kontrolou, aby nemělo ani náznak hniloby.

FOTOREPORTÁŽ: Na návštěvě chovu loriů v pražské zoologické zahradě

„Loríčci jsou velmi citliví ptáci. Stačí, aby v jaderníku jablka byl jen náznak plísně a už se to projeví na jejich zdravotním stavu. Začnou při dýchání „pumpovat“, je to pro ně velmi riskantní,“ řekl serveru Ararauna.cz při nedávné návštěvě chovu loriů kurátor ptáků pražské ZOO Antonín Vaidl. Loríčkové a loriové tvoří jádro chovu papoušků v této zahradě. Konkrétně chov loríčků rudobradých chce ZOO ještě rozšířit, naopak se hodlá zbavit loríčků červenohlavých, protože podle Antonína Vaidla nemá smysl u tak vzácných ptáků chovat pouze jediný pár.

Po vylíhnutí vážilo mládě loríčka pouhé tři gramy (Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha)

Nároční, ale hezcí ptáci

Celkově nyní chová pražská ZOO deset druhů loriů, loríčků, lorikulů a charmozinů. Jde o poměrně náročné ptáky, kteří vesměs vyžadují stálou vyšší teplotu a jsou nektarožraví, což se odráží v mnohem větší náročnosti na hygienu chovného zařízení. A to nejen ohledně časté výměny krmiva, které se může poměrně brzy zkazit, ale i každodenního úklidu voliér. Tekutá strava vede k vodnatému trusu, kterým papoušci tohoto druhu doslova ostřikují své okolí.

Ptáče v péči chovatelů prospívá (Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha)

Úvodní foto: Snímek mláděte loríčka rudobradého odchovaného v roce 2011 ve věku 65 dnů (Autor: Tomáš Adamec, Zoo Praha)


2 komentářů

  1. Tomáš Adamec napsal:

    Nejbizarnější bytost, kterou jsem letos fotil:)

  2. Jan Potůček napsal:

    Tomu věřím, vždyť byl děsně malý…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..