Evropská unie zakáže chov ibisů posvátných a vran domácích. Papoušků se omezení nedotkne

Ibis posvátnýNutrie, mýval, šedá americká veverka, ale i ibis posvátný, kachnice kaštanová či vrána domácí to nebudou mít v následujících letech v Evropské unii lehké. Dostali se totiž na finální seznam invazních druhů, proti kterým povede EU přísný boj. A to nejen ve volné přírodě, kde se přemnožili, ale také v zajetí. Vznikl tak vůbec první celoevropský seznam zvířat a rostlin, které nebude možné chovat v zajetí a obchodovat s nimi. Podle britského deníku The Guardian obsahuje 37 položek a stane se přílohou nařízení Evropské komise o invazních druzích, které vstoupilo v platnost počátkem letošního roku. Komise si zároveň stanovila lhůtu jednoho roku na to, aby ve spolupráci se všemi členskými zeměmi vytvořila seznam druhů zakázaných v celé EU.

Seznam zatím není oficiální a Unie o něm dosud vyjednává s WTO (Světová obchodní organizace). Ani Guardian nezveřejnil všechny druhy zvířat a rostlin, jichž by se měla evropská represe týkat. Papoušci však podle dosavadních indicií na zakázaném listu nebudou, byť se je tam některé evropské země snažily prosadit. V předběžném návrhu se objevil mníšek šedý a alexandr malý, tedy druhy, které běžně žijí v řadě západo- a jihoevropských měst a například ve Španělsku je už jejich chov přísně monitorován a tamní zákon zakazuje jejich rozmožování v zajetí. Celoevropský seznam zakázaných druhů vzniká kvůli hrozbě, již nepůvodní invazní druhy představují pro biologickou rozmanitost původní flory a fauny, ale také kvůli ekonomickým škodám, které způsobují.

Chov mníšků šedých už zakazuje Španělsko, na celoevropský seznam invazních druhů se ale nedostali (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Chov mníšků šedých už zakazuje Španělsko, na celoevropský seznam invazních druhů se ale nedostali (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Dalších 350 druhů může na seznam přibýt

„Každý, kdo odchytí, doveze nebo bude chovat či pěstovat invazní druhy, jako jsou šedé veverky, kachnice kaštanové nebo vodní hyacint, bude v EU brzy čelit vysokým pokutám a konfiskacím,“ varuje The Guardian. Invazní druhy ročně způsobí na území členských zemí EU škody ve výši 12 miliard euro, Unie se jich proto pokusí zcela zbavit. Zpočátku výrazně omezí jejich chov, přepravu a obchodování s nimi, později se pustí do mícení volně žijících populací. Například Británie bude mít podle nařízení Evropské komise dva měsíce na to, aby zlikvidovala nově vznikající kolonie invazních druhů a zároveň musí vypracovat plán, jak se zbaví stávajících dlouholetých populací těchto druhů. Podle Guardianu to bude problém hlavně u amerických šedých veverek, které už takřka vytlačily původní evropské zrzavé veverky.

K TÉMATU: Invazní mníšci po celém světě pocházejí z jednoho místa v Uruguayi, tvrdí studie

Ačkoli první finální seznam obsahuje 37 invazních druhů, další mohou být na „blacklist“ přidány okamžitě poté, co se na nich shodnou členské země EU. Vytipováno je dalších 350 druhů, u nichž si Unie stanoví systém včasného varování, pokud by jejich populace začaly nebývale růst a ohrožovat původní evropské druhy rostlin a zvířat. Mezi ně patří například i bolševník velkolepý a křídlatka, které na seznam zakázaných druhů prosazoval český europoslanec Pavel Poc (ČSSD), ale podle informací serveru Ararauna.cz se na něj zatím tyto rostliny nedostaly. „Je to první krok pozitivním směrem,“ řekl listu The Guardian vědecký poradce EU a předseda skupiny IUCN zaměřené na invazní druhy Piero Genovesi. „Jedná se o vysoce inovativní přístup s dobře navrženými právními předpisy, ale skutečnou výzvou bude jeho prosazování a provádění ze strany orgánů EU a členskými státy.“

Párek alexandrů malých v bruselském parku (Foto: dkeats.com)
Párek alexandrů malých v bruselském parku (Foto: dkeats.com)

Seznam silně ovlivnili lobbisté

Tvorbu seznamu ovlivnil silný lobbing vlád mimoevropských států i velkých korporátních skupin. EU tak sice zakáže chov a obchodování s americkými druhy raků, ale americký humr se na seznamu díky intenzivním snahám Kanady neobjeví. Podobné to je s norkem americkým, jehož vyškrtnutí ze seznamu zařídily kožešinářské farmy a vlády Finska a Dánska, kde se norkové ve velkém chovají právě kvůli kožešině. „Minimalistický návrh Evropské komise naznačuje, je věda byla pošlapána úzkými ekonomickými zájmy,“ konstatoval Ariel Brunner z mezinárodní organizace BirdLife International. „Evropa se tak otevírá rizikům dalších biologických invazí, které ohrozí její biologickou rozmanitost a budou znamenat obrovské ekonomické náklady.“

ČTĚTE TAKÉ: Londýňan vyvěsil na YouTube návod, jak přilákat papoušky na zahradu a postřílet je

Podle Jana Šímy, vedoucího oddělení druhové ochrany českého ministerstva životního prostředí je článek britského Guardianu poměrně přesný a aktuální. „Není tam uvedeno, že by už byl seznam již oficiálně k dispozici, ale že probíhá jednání s WTO a seznam by měl být účinný od 1. ledna 2016 (což odpovídá termínu dle Nařízení). Přesněji řečeno stav je nyní takový, že Evropská komise připravila v souladu s čl. 4 Nařízení EP a Rady č. 1143/2014 návrh seznamu, kde je těch 37 invazních druhů (vybraných na základě analýz rizik a předchozích jednání s členskými státy – výběr je tedy trochu nesystematický v závislosti na dostupnosti analýz a postojích států),“ uvedl Šíma na dotaz serveru Ararauna.cz. Během letošního léta probíhala jednání uvnitř Evropské komise a s WTO, která jsou nyní dokončena a Komise zpracovala návrh prováděcího Nařízení Komise.

Jan Šíma z ministerstva životního prostředí nepředpokládá, že by se v oficiálním celoevropském seznamu zakázaných druhů zvířat objevili papoušci (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)
Jan Šíma z ministerstva životního prostředí nepředpokládá, že by se v oficiálním celoevropském seznamu zakázaných druhů zvířat objevili papoušci (Foto pro Ararauna.cz: Aleš Masner)

České návrhy zatím neprošly

„Nyní v průběhu listopadu by zřejmě mělo proběhnout (termín ještě není) oficiální projednání s členskými státy (v rámci něhož se může seznam ještě měnit). Oficiálně seznam vstoupí v platnost nejspíš počátkem příštího roku,“ míní Jan Šíma. V navhrovaném seznamu jsou podle něj překlopeny druhy, na které se dosud vztahovalo nařízení CITES, jako je skokan volský, želva nádherná, kachnice kaštanová nebo americké veverky. „Dále je tam např. mýval, nutrie, američtí raci, z ptáků ještě vrána domácí a ibis posvátný, atd. V případě rostlin tam není moc druhů významných z hlediska našeho území (např. bolševník velkolepý nebo křídlatky zatím v seznamu chybí – překvapivě k nim zatím není zpracovaná analýza rizika) – z hlediska chovatelských zájmů je možné zmínit, že zahrnuty jsou některé vodní (u nás akvarijní) rostliny – např. stolístek,“ dodal Šíma.

NAPSALI JSME: Evropský parlament schválil nařízení o invazních druzích, v pozměněné podobě od Pavla Poce

Seznam nemusí být konečný, kdykoli v budoucnu bude možné provést jeho revizi a doplnění, případně vyškrtnutí některých druhů. K první úpravě by mělo dojít po prvních zkušenostech již v dubnu příštího roku. Jan Šíma ale vylučuje, že by se na seznamu zakázaných druhů měli objevit papoušci, s jejichž zdivočelými populacemi se potýkají zejména jihoevropské státy a také Británie a země Beneluxu. Kromě zmíněných mníšků šedých a alexandrů malých se ve vybraných evropských městech usadily nepůvodní populace amazoňanů a agapornisů. Nároky papoušků jsou ale natolik specifické, že nejsou schopni přežít silnější středoevropské a severoevropské zimy, takže problémy způsobují jen ve vybraných členských státech EU. Seznam by přitom měl být celoevropský.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Johan Wessels

Předchozí článek

Ladislav Žoha: Exotika 2015 v Lysé nad Labem nabídne kolekci malých arů i unikátní zoborožce

Dálší článek

Jak se dostali nedostupní kakaduové hnědohlaví z Austrálie do německého ACTP?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější