Jak se dostali nedostupní kakaduové hnědohlaví z Austrálie do německého ACTP?

Kakadu hnědohlavý (Foto: Simon Degenhard, Aviarilife Magazine)Neobvyklý kousek s dovozem kakaduů hnědohlavých z Austrálie do Evropy, který se předminulý týden podařil německému Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), má zajímavé pozadí. Pro web ParrotsDailyNews.com ho popsal vydavatel australského časopisu Aviarylife Simon Degenhard, spolupracovník ACTP a jeden z iniciátorů celé akce. Podle jeho slov se o dovozu ptáků začalo vyjednávat už zhruba před rokem. Austrálie má velmi přísné zákony ohledně dovozu a vývozu živých zvířat, takže ACTP muselo jednat přímo se zástupci australské federální vlády. Záležitost se dala do pohybu letos v dubnu, kdy se v australské metropoli Canberra sešla Katrin Scholtyssek z ACTP právě s představiteli vlády.

Vyjednávání s australskou vládou trvalo půl roku

„Toto setkání se ukázalo jako vysoce produktivní a bylo prvním znamením, že vývoz kakaduů hnědohlavých by ve skutečnosti mohl být možný,“ poznamenal Simon Degenhard. Schůzce předcházela dohoda mezi ACTP a obdobným zařízením v Austrálii, Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC), které se kromě jiného zabývá chovem kakaduů hnědohlavých a dokázalo si na australské vládě vymoci výjimky pro dovoz papoušků do Austrálie. „Vlivná pozice ACTP a PPC u jejich národních vlád a jejich dosavadní výsledky bezpochyby velice napomohly realizaci projektu, o kterém jsem se nedomníval, že by ho bylo možné realizovat v tak krátkém čase, protože s ptáky jsme v Německu přistáli pouhých šest měsíců po této úvodní schůzce,“ popsal Simon Degenhard.

K TÉMATU: „Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

O vývoz kakaduů hnědohlavých, kteří nejsou ve své domovině na východu Austrálie ohroženi, se dosud nikdo ani nepokusil. V Evropě byla chována jediná samice tohoto druhu a obecně mimo australský kontinent jde prakticky o neznámý druh velkého černého kakadua. K samotnému transportu ptáků došlo ve čtvrtek 8. října, kdy byly přepravní bedny se sedmi kakaduy hnědohlavými naloženy do nákladního prostoru letadla na mezinárodním letišti v Sydney. Předcházela tomu ale poměrně složitá výstupní procedura, kdy všichni ptáci museli být postupně vyjmuti z přepravních beden a australští celníci zkontrolovali jejich čipy. Na vývozní procedury přímo na místě dohlížel Daniel Gowland z PPC, který vyvážené ptáky odchoval v zajetí.

Simon Degenhard u přepravek s kakaduy hnědohlavými na mezinárodním letišti v Sydney (Foto: ACTP & Simon Degenhard)
Simon Degenhard u přepravek s kakaduy hnědohlavými na mezinárodním letišti v Sydney (Foto: ACTP & Simon Degenhard)
Daniel Gowland z Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC) asistuje při výstupní kontrole vyvážených kakaduů hnědohlavých na mezinárodním letišti v Sydney (Foto: ACTP & Simon Degenhard)
Daniel Gowland z Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC) asistuje při výstupní kontrole vyvážených kakaduů hnědohlavých na mezinárodním letišti v Sydney (Foto: ACTP & Simon Degenhard)

Jde jen o začátek spolupráce ACTP a PPC

Výstupní procedura zabrala podle Simona Degenharda několik hodin, poté následoval čtrnáctihodinový let do Abu Dhabi. „Po čtyřhodinové přestávce následoval spoj do Berlína, cíle naší cesty. Jakmile jsme nasedli do tohoto letadla, byli jsme velice šťastní, zvláště když jsme zaslechli kakaduy hnědohlavé, jak se ozývají z přepravních beden. Příští zastávka Berlín!“ líčí nadšeně Degenhard. V německé metropoli na letadlo čekal prezident ACTP Martin Guth, který australské kolegy doprovodil k nákladnímu terminálu a společně vyzvedli přepravní boxy, z nichž se opět hlasitě ozývali přivážení kakaduové. Na berlínském letišti se opakovala celní procedura jako v Sydney, fyzická kontrola čipů u všech ptáků a jejich vývozních a dovozních povolení. „Poté jsme mohli ptáky konečně převézt do karantény,“ dodal Simon Degenhard.

ČTĚTE TAKÉ: Německé ACTP získalo z Brazílie další tři ary kobaltové. Celkem jich má už šest

Vypouštění kakaduů hnědohlavých z přepravek do karanténních klecí bylo podle Degenharda neuvěřitelným zážitkem. Ptáci se okamžitě vrhli na misky s vodou a krmivem. „Jak jsme očekávali, mezikontinentální let pro ně nepředstavoval žádný problém, všichni vypadali naprosto skvěle,“ uvedl vydavatel magazínu Aviarylife. „Rozhodně jde o obrovský úspěch za celou dobu existence ACTP i PPC. Ukázalo se, že čistě díky odhodlání, tvrdé práci a spolupráci se může stát i zdánlivě nemožné skutečností. Toto je určitě jen začátek příběhu, kakaduové hnědohlaví jsou už v bezpečí v Německu a brzy bude čas podívat se na nějaký další projekt, který by utvrdil dlouhou a úspěšnou spolupráci mezi ACTP a PPC,“ uzavírá Simon Degenhard.

Úvodní foto: Simon Degenhard, vydavatel Aviarilife Magazine a partner ACTP

Předchozí článek

Evropská unie zakáže chov ibisů posvátných a vran domácích. Papoušků se omezení nedotkne

Dálší článek

Stuttgart žije příběhem zraněného amazoňana, kterého po ošetření vypustili zpět do parku

One Comment

  • Tak to jsou krasavci !!!
    Ale na toho nikdy mit nebudu !! 🙂

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější