Stuttgart žije příběhem zraněného amazoňana, kterého po ošetření vypustili zpět do parku

Amazoňan velký ve Stuttgartu (Foto: Vogel- und Reptilienpraxis Dr. Britsch)UVNITŘ VIDEO – Nepůvodní druhy papoušků v evropských městech nemusí vzbuzovat zájem pouze u restriktivních orgánů Evropské unie. V německém Stuttgartu se tamní veterinární specialista na ptáky a plazy Dr. Britsh ujal amazoňana velkého se zlomeným křídlem a poraněným zobákem, který už léta žil volně v městských parcích s další asi padesátkou ptáků stejného druhu. Papouškovi, kterého zaměstnanci veterinární kliniky pojmenovali „Thea“, bylo nutné zafixovat zlomené křídlo a zajistit, aby zlomenina řádně srostla. Poté byl amazoňan umístěn do venkovní voliéry, v níž postupně rehabilitoval a učil se znovu létat. Po týdnech strávených „za mřížemi“ se Theini zachránci rozhodli papouška opět vypustit do městského parku, aby se mohl přidat k svým druhům.

„Mnozí, co neznají příběh They od samého začátku, se diví, proč jsme amazoňana opět vypustili volně do města. Obávali se, že nepřežije zimu. Thea se ale vylíhla ve Stuttgartu jako divoký papoušek rodičům, kteří hnízdili v parku, vyrostla zde a asi 25 let je tu doma. Za tu dobu ví, jak se má v zimě chovat, aby přežila. Během dní, co jsme se o ní starali, nemohla být v kontaktu se svým partnerem a ten na ni stále čeká,“ popsal v příspěvku na své oficiální stránce na Facebooku Dr. Britsh. Právě kvůli plánovanému vypuštění They zpět do městského parku neměla samice amazoňana rehabilitační voliéru vytápěnou, aby si nezvykla na jiné klimatické podmínky. Ihned po vypuštění přeletěla na nejbližší habr, aby se nasytila.

Thea už odchovala řadu potomků

"Thea" v době, kdy ji veterináři museli odchytit a zafixovat jí zlomené křídlo (Foto: Vogel- und Reptilienpraxis Dr. Britsch)

„Thea“ v době, kdy ji veterináři museli odchytit a zafixovat jí zlomené křídlo (Foto: Vogel- und Reptilienpraxis Dr. Britsch)

„Teď už jí můžeme pouze držet palce, aby se ve svém původním teritoriu znovu rychle zorientovala a bez problémů přežila nadcházející zimní období,“ poznamenali veterinární ošetřovatelé. Thea je zasloužilá matka, podle pozorování stuttgartských ornitologů v posledním desetiletí vyvedla společně se svým partnerem mnoho potomků. Celková populace amazoňanů velkých ve Stuttgartu přitom není příliš velká, aktuálně čítá 51 ptáků. Amazoňané zde divoce žijí již 30 let a jejich stavy nikdy nepřekročily hranici 58 jedinců. Nepředstavují tedy takový problém jako invazní mníšci šedí ve velkých amerických nebo španělských městech či alexandři malí v západoevropských metropolích. Amazoňané ve Stuttgartu jsou navíc hodně nenápadní, přes den je spatří jen „trénovaní“ ornitologové, kteří vědí, kde je hledat.

K TÉMATU: V Evropě žijí nadivoko nejen alexandři a mníšci, ale i agapornisové a aratingové. Kde všude?

Větší šanci mají obyvatelé Stuttgartu žijící poblíž nocovišť amazoňanů, nebo jejich každodenních ranních a večerních tras, kdy se v letu hlasitě ozývají. Papoušci se také často zdržují v blízkosti stuttgartské zoologické zahrady. „Jde o poměrně malou a stabilní populaci, takže není třeba se obávat jejího negativního vlivu na původní druhy ptáků. V tomto smyslu jsou ale problémy s některými dalšími invazními druhy,“ konstatuje Dr. Britsh. Mezi amazoňany velkými byli občas spatřeni i amazoňané modročelí a dokonce i jejich kříženci, potomci zdivočelých smíšených párů. Papoušci jsou poměrně klidní, ale v době hnízdění se nerozpakují bránit hnízdní dutinu proti narušitelům. Přímo ve Stuttgartu byl zaznamenán případ, kdy hnízdící pár zabil holuba, který se připletl příliš blízko hnízdnímu stromu.

Úvodní foto: Vogel- und Reptilienpraxis Dr. Britsch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..