„Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

Kakadu hnědohlavýUVNITŘ FOTO – Sbírka vzácných papoušků berlínského Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) se rozšíří o další velmi raritní druh. Z Austrálie získalo hned několik exemplářů kakaduů hnědohlavých, které mimo jejich domovinu prakticky nikdo nechová. Dovoz unikátních ptáků prozradil na oficiálním profilu ACTP na Facebooku zakladatel sdružení Martin Guth. „Odhalujeme tajemství! Několik kakaduů hnědohlavých je na cestě ze Sydney do Berlína. Brzy se o nich a jejich cestě dozvíte víc,“ uvedl. Nejnovější přírůstky ve svém chovu označuje ACTP za „Svatý Grál“ specialistů na chov kakaduů. Po arech kobaltových jde o druhý velmi vzácný druh papoušků, který letos rozšíří sbírku ACTP, proslulou zejména chovem arů škraboškových.

ACTP několik hodin napínalo své příznivce, když nejprve na Facebooku zveřejnilo fotografie řady sedmi přenosek a položilo otázku, jaké papoušky si v nich přiváží do Německa. Mezi fanoušky sdružení převládal názor, že jde o další ary kobaltové, ary škraboškové, případně amazoňany císařské, které dosud ACTP nechová. Mezi odpověďmi se ale objevil i správný tip na kakaduy hnědohlavé. Ti jsou v Evropě nesmírně vzácní, jediný exemplář (samici) má vlastnit soukromý chovatel. Vzácnost je to o to větší, že Austrálie už dlouhé desítky let zakazuje jakýkoli vývoz původních druhů fauny. Mimořádné výjimky schvalují australské úřady pouze pro zoologické zahrady a touto cestou se zřejmě kakaduové hnědohlaví dostanou i do německého ACTP.

Snímek kakadua hnědohlavého v přenosce, který zveřejnilo sdružení ACTP na svém profilu na Facebooku
Snímek kakadua hnědohlavého v přenosce, který zveřejnilo sdružení ACTP na svém profilu na Facebooku

Velký potravní specialista

Proč je kakadu hnědohlavý v zajetí tak vzácný? Navyknout jej na život v zajetí je nesmírně komplikované, protože odmítá žrát cokoli jiného kromě semen kasuarie, divoké australské borovice, které vyjídá z jejich šišek. Samotná vyloupaná semena přitom odmítá, musí mít k dispozici celé šišky, z nichž semínka „doluje“. Velmi komplikovaný a specifický je i odchov kakaudů hnědohlavých, který vyžaduje dokrmovací kaši se speciálně uzpůsobenou konzistencí. Přirozený odchov mláďat pod rodiči je v zajetí spíše výjimečný, ale v Austrálii se již podařil. Vůbec poprvé se jím mohl pochlubit soukromý australský chovatel E. Hallstrim již v roce 1954, v roce 1971 následovala i zoologická zahrada v Sydney.

K TÉMATU: Německé ACTP získalo z Brazílie další tři ary kobaltové. Celkem jich má už šest

Kakadu hnědohlavý není ve své domovině nikterak vzácný ani ohrožený, podle mezinárodní organizace BirdLife International by měla divoká populace čítat přes 17 tisíc jedinců, kteří obývají východní Austrálii a ostrov Kangaroo v Jižní Austrálii. Taxonomicky se rozlišují tři poddruhy kakaduů hnědohlavých: nominátní forma kakadu hnědohlavý východní (Calyptorhynchus lathami lathami), přímo u pobřeží se vyskytující poddruh kakadu hnědohlavý pobřežní (Calyptorhynchus lathami erebus) a izolovaný poddruh kakadu hnědohlavý ostrovní (Calyptorhynchus lathami halmaturiunus), který obývá Klokaní ostrov (Kangaroo). Sdružení ACTP nezveřejnilo, který z poddruhů si z Austrálie dováží.

ACTP nejprve zveřejnila tuto fotografii sedmi přenosek a vyzvala své příznivce, aby tipovali, co si v nich přiváží. Zdá se tedy, že do Berlína míří sedm kakaduů hnědohlavých. (Foto: ACTP)
ACTP nejprve zveřejnila tuto fotografii sedmi přenosek a vyzvala své příznivce, aby tipovali, co si v nich přiváží. Zdá se tedy, že do Berlína míří sedm kakaduů hnědohlavých. (Foto: ACTP)

Úvodní foto: Aviceda/Wikimedia Commons

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. října 2015

Dálší článek

Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější