Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Arové arakamgy v GuatemaleUVNITŘ FOTO A VIDEO – Vůbec první vypouštění arů arakang odchovaných v zajetí do volné přírody, kde mají posílit divokou populaci tohoto papouška, uskutečnili ochránci přírody v Guatemale. Přidali se tak ke kolegům z Mexika, Kostariky, Venezuely a Peru, kde reintrodukční programy pro ary arakangy fungují již delší dobu. Guatemalská nevládní organizace ARCAS v první várce vypustila devět arů arakang na těžce přístupném místě v národním parku Sierra del Lacandón, kde se arakangy vyskytují přirozeně, ale jejich počty v posledních letech dramaticky klesaly. Pět z devíti vypuštěných ptáků má na krku umístěnou mikrovysílačku, aby ornitologové mohli monitorovat jejich pohyb a případné hnízdění.

Celková populace středoamerického poddruhu ary arakangy v Guatemale, Belize a Mexiku se odhaduje na pouhých 300 až 400 ptáků. Proto organizace ARCAS zahájila v roce 1994 chovný program tohoto druhu a po letech výzkumu a experimentování se jí v roce 2004 podařilo odchovat první mládě. V dalších letech ARCAS úspěch zopakoval, veškerá mláďata nechával odchovávat přímo rodiče a omezil jejich kontakt s lidmi na minimum, aby arové neztratili přirozenou plachost a mohli být časem vypuštěni do volné přírody. „V úterý 29. září jsme se vydali na cestu do pohoří Sierra del Lacandón, nejprve auty do Bethelu a poté lodí po Rio Usumacinta na kontrolní stanoviště El Porvenirpanama,“ popsali zástupci organizace ARCAS na jejím profilu na Facebooku.

S chovem pomohly americké zoo

„1. října bylo devět arů arakang vypuštěno, z toho pět má satelitní vysílačku. Bez problému vyletěli z klecí do blízkého lesa,“ dodal ARCAS. Historickému okamžiku přihlíželi zástupci národního parku Sierra del Lacandón, štáb BBC, lidé z organizací Defensores de la Naturaleza, Humane Society International a zoologických zahrad z americké Columbie a Cincinnati, které se na projektu rovněž podílí. „Dnešek je výsledkem roků tvrdé práce mnoha různých lidí. Děkujeme celému štábu a dobrovolníkům z ARCAS, agentuře ochrany přírody Defensores de la Naturaleza za technickou podporu a schválení tohoto projektu, správcům národního parku Sierra del Lacandón a přírodovědné redakci BBC, že jsme mohli uskutečnit toto dobrodružství. Děkujeme také zoologickým zahradám v Columbii a Cincinnati za podporu našeho chovného programu v zajetí,“ napsali ochránci.

K TÉMATU: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Místo, kde byly arakangy vypuštěny, nezvolili ochránci náhodně. Papoušky ohrožuje především nelegální odchyt a obchodování na černém trhu, proto volba padla na špatně dostupnou a takřka vylidněnou oblast národního parku Sierra del Lacandón. Navíc zde arakangy hnízdí, takže pro nově příchozí ptáky by mělo být jednodušší se začlenit tamní populace. Dle zjištění zástupců ARCAS je v daném biotopu dostatek stromů s hnízdními dutinami, takže vypuštění papoušci se nebudou „přetahovat“ s místními o hnízdní příležitosti. „Volně létající arakangy v Sierra del Lacandón jsou pro nás snem, který jsme naplnili po mnohaleté práci,“ neskrývají lidé z organizace ARCAS radost nad povedeným projektem. K samotnému vypouštění vedla dlouhá cesta: u vybraných ptáků musel být geneticky určen jejich původ, mnoho testů a vyšetření kvůli potvrzení zdravotní způsobilosti a v neposlední řadě celý projekt provázel vzdělávací program pro místní komunity.

Dr. Fernando Martinez se loučí s ary arakangami, o které se staral po celou dobu jejich chovu v zajetí (Foto: ARCAS)
Dr. Fernando Martinez se loučí s ary arakangami, o které se staral po celou dobu jejich chovu v zajetí (Foto: ARCAS)
Transport arů arakang na místo vypuštění probíhal nejprve auty... (Foto: ARCAS)
Transport arů arakang na místo vypuštění probíhal nejprve auty… (Foto: ARCAS)
... a potom také lodí. Ochránci volili co nejhůže přístupnou oblast, kam se stěží dostanou pytláci, kteří ary chytají a prodávají na černém trhu. (Foto: ARCAS)
… a potom také lodí. Ochránci volili co nejhůže přístupnou oblast, kam se stěží dostanou pytláci, kteří ary chytají a prodávají na černém trhu. (Foto: ARCAS)
Pět z devíti vypuštěných ptáků má na krku tyto satelitní vysílačky (Foto: ARCAS)
Pět z devíti vypuštěných ptáků má na krku tyto satelitní vysílačky (Foto: ARCAS)
Poblíž místa vypuštění v guatemalském národním parku Sierra del Lacandón (Foto: ARCAS)
Poblíž místa vypuštění v guatemalském národním parku Sierra del Lacandón (Foto: ARCAS)
První vteřiny svobody (Foto: ARCAS)
První vteřiny svobody (Foto: ARCAS)

Úvodní foto: ARCAS

Předchozí článek

„Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

Dálší článek

Venezuelský ilustrátor vypsal sbírku na výzkum městských populací papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější