Projekt na ochranu arů arakang shání dobrovolníky na pomoc v peruánském pralese

Ara arakanga - Tambopata Macaw ProjectUVNITŘ FOTO A VIDEO – Dobrovolníky na pomoc při ochraně umělých i přirozených hnízdních dutin arů arakang v peruánské přírodní rezervaci Tambopata shání záchranné centrum Tambopata Research Center. Pro nadcházející hnízdí sezónu, která potrvá od října letošního roku do března 2016, potřebuje sestavit tým, který bude schopen zajistit denní kontrolu hnízd, vajec i mláďat, monitoring ptáků na blízkých hliněných lizech, kam se slétají papoušci z širokého okolí a sběr vzorků pro další výzkum arů arakang. Tampobata Macaw Project provozuje od roku 1989 americké Schubot Exotic Bird Health Center z A & M University v Texasu pod vedením doktora Donalda Brightsmitha.

„Chcete žít v přímo v amazonském deštném pralese a být součástí fantastického multikulturního týmu, který chrání divoké papoušky ara? Přidejte se a získejte nové dovednosti a zkušenosti v projektu na záchranu jedněch z největších papoušků v Americe,“ láká Tambopata Macaw Project na své oficiální stránce na Facebooku. Pobyt v peruánské džungli ale rozhodně není pro každého. Na dobrovolníky jsou kladeny velké nároky, a nejde jen o to, že si sami musí hradit cestu do Peru a celý pobyt, který vyjde na 20 až 40 amerických dolarů denně. „Práce na projektu je fyzicky i psychicky náročná, ale také velmi obohacující. Dobrovolníci musí mít dobrou sebekázeň, musí být zodpovědní, nadšení a trpěliví. Musí snášet pobyt v místech, kde je velké množství hmyzu, teplota okolo 30 až 33 stupňů a vysoká vlhkost,“ varují zástupci projektu na svém webu Macawproject.org.

Tambopata Macaw Project sleduje ary hnízdící v umělých budkách, ale i přirozených hnízdních dutinách (Foto: Tambopata Research Center)
Tambopata Macaw Project sleduje ary hnízdící v umělých budkách, ale i přirozených hnízdních dutinách (Foto: Tambopata Research Center)

O jaké typy dobrovolníků je zájem?

„Máme různé dobrovolnické programy, které vyžadují různé úrovně zkušeností (od amatérské povahy nadšenců a milovníků ptáků po postgraduální profesionály), stáří (od 18 do více než 65 let) a doby trvání (od dvou týdnů do dvou až tří měsíců),“ líčí vědecký tým. Na dobrovolnících stojí celý Tambopata Macaw Project, bez nich by nebylo možné realizovat tak velký výzkum chování arů arakang v přirozeném prostředí. „Pro dobrovolníky nemáme žádná omezení, i když většina z nich se rekrutuje z oborů biologie a životního prostředí,“ uvádí zástupci projektu na svých internetových stránkách. Každý zájemce musí projít speciálním školením, než se vůbec může vydat do Peru. A přímo na místě také neleze hned na stromy s hnízdy arakang, ale postupně se propracovává jednotlivými etapami dobrovolnické práce.

K TÉMATU: Vědci poprvé sestavili kompletní genom konkrétního ptačího druhu. Zvolili aru arakangu

První dva týdny se nováčci učí rozpoznávat hlasy jednotlivých druhů papoušků, orientovat v systému stezek v pralese a sledovat a zapisovat ptáky, kteří přiletí na hliněné lizy na břehu blízké řeky. Samotný monitoring ptáků na lizech není příliš těžký, ale pozorovatelé musí být schopni na dálku, třeba i v letu, rozpoznat jednotlivé druhy ptáků. Sledování ptáků probíhá na směny a začíná velmi brzy ráno, před rozedněním. Jednotliví dobrovolníci se na stanovišti střídají po třech až šesti hodinách, které mohou vedle sledování ptáků využít i pro studium potřebných informací pro další etapy dobrovolnické práce v Tambopata Research Center. Po prvních dvou týdnech, kdy už nováčci dokáží rozpoznat papoušky podle hlasu, chodí pravidelně sčítat ptáky do blízkého pralesa a porovnávají jejich četnost v jednotlivých ročních obdobích a meziroční vývoj.

Pracovní den v pralese začíná ve čtyři ráno

Poslední týden prvního měsíce dobrovolnické práce v Tambopata Research Center se zaměřuje na studium stromů, jejichž ovoce a květy jsou vhodné jako potrava pro papoušky a další obyvatele peruánského pralesa. V okolí Tambopata Research Center roste více než tisíc druhů stromů a s každým se musí nový dobrovolník seznámit. Během období dešťů, které nastává v listopadu a končí v březnu, se dobrovolníci učí lézt pomocí lanové techniky a mechanického sedáku, aby později v praxi mohli kontrolovat hnízda umístěná vysoko v korunách stromů. Po celou dobu pobytu v Tambopata Research Center začíná denní program ve čtyři hodiny ráno (v případě monitoringu ptačích lizů u řeky), nebo nejpozději v pět hodin, pokud se jedná o kontrolu hnízd a dostupnosti potravy.

ČTĚTE TAKÉ: Mexičtí ochránci vrací po 70 letech ary arakangy do volné přírody ve Veracruzu

Snídani dobrovolnický tým absolvuje v 7:30 ráno a pak od 9:00 do 13:30 probíhá hlavní náplň práce podle jednotlivých dosažených stupňů zkušenosti konkrétních členů týmu. Následuje sčítání ptáků v pralese a zanášení dat do počítačů. Denně tak připadne na práci v terénu 10 až 12 hodin, v případě deštivých dnů pak tým obvykle pracuje na zadávání dat, úklidu a údržbě domu, v němž se nachází Tambopata Research Center. Projekt potřebuje v zásadě dva typy dobrovolníků: krátkodobé, kteří v peruánském pralese stráví 12 až 42 dní, a dlouhodobé, kteří zůstanou na osm týdnů až tři měsíce. K lezení na stromy a monitoringu hnízdních dutin se zpravidla dostanou pouze dlouhodobí dobrovolníci, protože ty krátkodobé nestačí stálý tým v Tambopata Research Center patřičně vycvičit.

Tomás Lloyd z Austrálie strávil v peruánské rezervaci Tambopata jako dobrovolník tři týdny letos v lednu. Oblíbil si ho tento ara arakanga, který s ním každé ráno posnídal u stolu. (Foto: Tambopata Research Center)
Tomás Lloyd z Austrálie strávil v peruánské rezervaci Tambopata jako dobrovolník tři týdny letos v lednu. Oblíbil si ho tento ara arakanga, který s ním každé ráno posnídal u stolu. (Foto: Tambopata Research Center)

Co udělat pro to, abyste mohli jet do Peru

Zájemci musí také počítat s tím, že pokud budou vybráni, musí si cestu uhradit s nejméně čtyřměsíčním předstihem, protože tým Tambopata Macaw Project pro ně musí zařídit povolení pro výzkumné práce v národní rezervaci Tambopata. Činnost centra je pod drobnohledem peruánské vlády, takže pokud nebudou patřičná povolení pro dobrovolníka vyřízena včas, nemusí být na území rezervace vůbec vpuštěn. „Tambopata Macaw Project má relativně nízký rozpočet na výzkum a bohužel nejsme schopni pokrýt náklady na letenky nebo jiné výdaje dobrovolníků. Uvědomujeme si, že naše síla spočítá v podpoře a udržení dlouhodobých spolupracovníků přímo z Peru, a většina finančních prostředků, které obdržíme, jde tedy na tyto výdaje,“ vysvětluje tým Tambopata Macaw Project.

NAPSALI JSME: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Pokud máte zájem zapojit se do výzkumného programu arů arakang přímo v Peru, zašlete na adresu coordinator@macawproject.org motivační dopis v angličtině, v němž popíšete, proč se chcete projektu zúčastnit. Dopis by měl obsahovat i váš krátký životopis, alespoň tři reference od lidí, kteří potvrdí váš zájem o ptáky (včetně kontaktů na ně) a předběžné termíny, kdy byste mohli být k dispozici a odcestovat do Peru (například „20 dní kdykoli mezi říjnem a prosincem 2015). Počítejte s tím, že pokud vás texaská A & M Univerzita vybere, budete muset ihned složit zálohu ve výši 20 procent celkových nákladů na pobyt v Tambopata Research Center a zbylých 80 procent nejpozději dva týdny před příletem do Peru. V ojedinělých případech může koordinátor projektu povolit platbu hotově až na místě.

Úvodní foto: Tambopata Macaw Project

Předchozí článek

V Česku začne vysílat první televize pro chovatele domácích mazlíčků. Zdarma přes anténu

Dálší článek

Zuzana a Martin Černí: Domácí mazlíčci se nám osvědčili v chovu, ať už šlo o ary nebo kakaduy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější