Mexičtí ochránci vrací po 70 letech ary arakangy do volné přírody ve Veracruzu

Návrat arů arakang do přírody VeracruzuUVNITŘ VIDEO – Další původní biotop středoamerického poddruhu ary arakangy v Mexiku se po desítkách let dočkal návratu tohoto pestrobarevného papouška. Dobrovolníci z nevládní organizace Campana SOS pala la Guacamaya Roja vypustili 29 mladých arakang, odchovaných v záchranné stanici Xcaret, v přírodním parku Los Tuxtlas v jižním cípu mexické provincie Veracruz. Původní divocí ptáci zde byli naposledy spatřeni před více než 70 lety. V celém Mexiku nyní žijí necelé tři stovky arů arakang, z nichž 250 obývá pralesy v samém středu Chiapasu a dalších až 50 se vyskytuje v Los Chimalpas. Tyto dvě lokality jsou ale téměř na jižní hranici Mexika s Guatemalou.

Los Tuxtlas je nyní nejsevernějším místem, kde se arové arakangy vyskytují ve volné přírodě. Ptáci však nebyli vypuštěni ihned po převozu do nové lokality. Vědci z místního Ústavu biologie, kteří koordinují projekt návratu ary arakangy mezi avifaunu Veracruzu, pro papoušky připravili aklimatizační voliéry (viz video), v nichž arové strávili několik týdnů, aby si zvykli na nové prostředí a přeorientovali se na přírodní krmivo přímo z okolí této záchranné stanice. Voliéry jsou dostatečně daleko od jakýchokoli přístupových cest, papoušky do nich museli dobrovolníci donést ve velkých bednových přepravkách s popruhy na zádech.

Vypouštění ptáci mají mikrovysílačky

Papoušci se také pod dohledem bioložek Elisabeth Zeppetzauerové a Sarai Anayové naučí skrývat před dravci a lidmi, aby se po vypuštění do volné přírody nestali příliš snadnou kořistí predátorů nebo překupníků s exotickými ptáky. Právě nelegální odchyt a černý obchod s papoušky vedl v první polovině minulého století k vyhubení arů arakang v celé oblasti Veracruzu. Složení krmiva 29 arakang, které vytvoří základ pro budoucí divokou populaci, se postupně mění z dávky ovoce, divokých květin a semen na plody divoce rostoucích palem a dalších rostlin a stromů v národním parku Los Tuxtlas.

K TÉMATU: Mexiko vypustilo třetí skupinu arů arakang, do volné přírody se vrátilo 10 papoušků

Pokud půjde vše dobře, s vypuštěním papoušků se počítá po třech měsících pobytu v přechodné voliéře. V té je první skupina od 21. března, takže za optimálních podmínek by již koncem tohoto měsíce mohly ve Veracruzu létat první arakangy. Druhou skupinu ptáků ochránci dovezli na místo reintrodukce v polovině května. Aby vědci měli dostatek informací o jejich pohybu, vypouštěným papouškům budou na těla připevněny mikrovysílačky, jejichž prostřednictvím budou monitorováni. K obdobnému vypouštění arakang dochází i na poloostrově Yucatan, kde bylo do loňského léta vypuštěno 37 ptáků a do konce roku ochránci plánovali toto číslo zvýšit na 60. V následujících pěti letech má být na Yucatanu vypuštěno celkem 250 arů arakang.

Úvodní foto: La Otra Opción A.C.

Předchozí článek

Neobvyklé hnízdění arů vojenských v ZOO Děčín: samice snesla vejce na zem a sedla

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. června 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější