Neobvyklé hnízdění arů vojenských v ZOO Děčín: samice snesla vejce na zem a sedla

Ara vojenský v ZOO DěčínKuriózní místo pro hnízdění si zvolila samice ary vojenského v děčínské zoologické zahradě. Místo hnízdní budky využila prostor na zemi ve vnitřní ubikaci. Postupně zde snesla tři vejce, na které ihned nasedla. Ke snůšce došlo v polovině května, líhnutí mláďat v Děčíně očekávají již tento týden. „Ve volné přírodě hnízdí arové nejčastěji v dutinách stromů. Vybraný otvor bývá umístěn vysoko, zhruba 20 m nad zemí,“ upozornil zoolog děčínské Zoo Roman Řehák. Pokud hnízdění dopadne dobře, půjde o první odchov arů vojenských v této zoologické zahradě.

Opakovanými odchovy arů vojenských se může pochlubit blízká Zoo Ústí nad Labem, která předloni vyměnila čtyři odchovaná mláďata za nepříbuzný chovný pár arů kanind od soukromého chovatele. Vůbec prvního odchovu arů vojenských v tuzemských zoo docílila zahrada ve Zlíně, která však musela mláďat dokrmit ručně. První přirozený odchov pod rodiči se podařil v roce 2007 plzeňské zoologické zahradě (děčínský pár je složen z odchovů Zoo Zlín a Zoo Plzeň). Úplný prim v odchovech arů vojenských v tuzemsku drží chovatel Zdeněk Špalek od Hradce Králové, který tyto papoušky poprvé odchoval v roce 1997.

Ary vojenské chová osm českých zoo

Samice ary vojenského u snůšky na zemi v děčínské zoologické zahradě (Foto: Zoo Děčín)
Samice ary vojenského u snůšky na zemi v děčínské zoologické zahradě (Foto: Zoo Děčín)

Arové vojenští jsou poměrně často chovaným velkým druhem arů, asi nejčastějším po arech araraunách, arech zelenokřídlých a arech arakangách. V tuzemsku je vlastní hned osm zoologických zahrad, u soukromých chovatelů bylo jen od roku 2004 do konce loňského roku registrováno 180 exemplářů. Ve skutečnosti jich v českých chovech bude mnohem více, protože statistika ministerstva životního prostředí zahrnuje jen jedince evidované od doby vzniku centrálního registru CITES před deseti lety. Předtím registrace prováděly krajské a okresní úřady, případně Správy Chráněných krajinných oblastí.

K TÉMATU: Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy arů? Statistika za posledních pět let

Ara vojenský je poměrně často chován i jako domácí mazlíček, i když jeho charakter není tak příhodný jako u ary ararauny nebo ary zelenokřídlého. Dokáže být velmi agresivní, zejména v toku a během hnízdění. Jako mazlíček je častější spíše ve Spojených státech, kde se cena tohoto papouška dlouhodobě pohybuje pod úrovní ceny ary ararauny (ara vojenský v USA stojí v přepočtu asi 20 tisíc korun). Také v tuzemsku patří arové vojenští k cenově dostupnějším druhům velkých arů, mladý chovný pár lze sehnat i za 60 až 80 tisíc korun. Ještě před několika lety přitom byla jejich cena dvojnásobná.

Úvodní foto: Zoo Děčín

Předchozí článek

Jaké jsou aktuální ceny amazoňanů mezi českými chovateli?

Dálší článek

Mexičtí ochránci vrací po 70 letech ary arakangy do volné přírody ve Veracruzu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější