Venezuelský ilustrátor vypsal sbírku na výzkum městských populací papoušků

Josmar MarquezTéměř tři tisíce dolarů chce vybrat ve veřejné internetové sbírce amatérský ornitolog a ilustrátor Josmar Esteban Marquez, který se zabývá studiem městských populací papoušků ve Venezuele. Peníze chce použít na koupi dalekohledů, teleskopu a fotoaparátu s teleobjektivem, které by usnadnily výzkum ve městě Barquisimeto, kde se vyskytuje celkem devět druhů papoušků. „Primárním cílem projektu je monitoring ptáků na jejich hřadovištích, hnízdních lokalitách, kontrola hnízdních dutin a vyvěšování umělých hnízdních budek,“ popsal Josmar Esteban Marquez na fundraisingovém webu Instrumentl.com, jehož prostřednictvím žádá své podporovatele o 2 800 dolarů. Z cílové částky se mu zatím podařilo vybrat dvě procenta – 50 dolarů.

V městských parcích a na periferii venezuelského města Barquisimeto ve státě Lara na severovýchodu země se běžně vyskytují arové malí, amazoňané žlutohlaví, oranžovokřídlí, žlutoramenní, aratingové hnědohrdlí, skvrnití, dlouhoocasí, tirikové tovi a papoušíčci vrabčí. Místní ochránci přírody pro ně vyvěšují čtyři typy umělých hnízdních budek ze dřeva nebo PVC. „Hladkému průběhu projektu by mělo napomoci zapojení občanů města Barquisimeto na sčítání hnízdících a nocujících papoušků, což by mohlo v konečném důsledku napomoci i ochraně těchto ptáků,“ míní Josmar Esteban Marquez. Lidé by se měli o sčítání dozvědět letáků a velkých city lightů rozmístěných po celém městě, či z billboardů siutovaných u frekventovaných křižovatek.

Města by měla vysazovat více zeleně

„Plány na zachování a další rozvoj biologické rozmanitosti měst jsou v naší zemi tak vzácné, že výsledky tohoto pilotního projektu pomohou dalším ekologickým aktivistům v celé Venezuele k obdobným aktivitám,“ míní koordinátor sbírky. „Existuje sice několik iniciativ v oblasti ochrany přírody, které se zaměřují na klíčové druhy, ale nikoli pro městské aglomerace, které neustále rostou. Naplněním cílů našeho projektu otevřeme cestu pro řízené plánování velkých zelených ploch uprostřed našich měst, které budou prospěšné nejen papouškům, ale celé řadě dalších druhů,“ věří Josmar Esteban Marquez. Získané informace poslouží i biologům a akademikům, protože se soustředí i na přirozené hnízdění papoušků v městských oblastech a jejich potravní návyky.

K TÉMATU: Ararauny hnízdí i ve venezuelské metropoli Caracasu. Lidé je přikrmují na balkónech

Josmar Esteban Marquez je šestadvacetiletý přírodovědec, milovník ptactva a ilustrátor, který se zabývá enviromentálním vzděláváním a studiem původních venezuelských druhů ptáků. V současné době působí jako nezávislý expert ve dvou neziskových organizacích zaměřených na enviromentální vzdělávání a výzkum biodiverzity a ptáků ve Venezuele. „Jsem velmi znepokojen dopady urbanismu na biologickou rozmanitost zemí Latinské Ameriky. Růst lidské populace je na denním pořádku a přináší sebou velké zlo pro naši planetu. Svým skromným výzkumem se snažím odhalit vliv urbanismu na jednotlivé ptačí druhy ve Venezuele,“ popsal Marquez svoji dosavadní činnost na webu, kde žádá o finanční dar na nákup monitorovací techniky.

Předchozí článek

Guatemala poprvé vypustila v zajetí odchované ary arakangy do volné přírody

Dálší článek

Pozor na plíseň u ořechů, může být silně karcinogenní!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější