Německé ACTP získalo z Brazílie další tři ary kobaltové. Celkem jich má už šest

Arové kobaltoví z Brazílie zamířili do ACTPUVNITŘ VIDEO – Nikoli tři, ale už šest arů kobaltových vlastní německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) sídlící poblíž Berlína. Ke třem ptákům, které zakoupilo od katarské chovné stanice Al Wabra, získalo další tři z Brazílie, kde se tito papoušci přirozeně vyskytují. „Ptáci pocházejí od našeho partnera v Brazílii, nyní se zapojí do našeho chovného programu arů kobaltových,“ uvedlo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku. „Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kdo přispěli k dovozu těchto papoušků, zejména našim partnerům v Brazílii a spolkové agentuře ochrany přírody v Německu,“ dodalo sdružení. Nová trojice arů kobaltových dorazila do ACTP již 3. září a momentálně se nachází v karanténě. Tou už zdárně prošli ptáci odchovaní v Al Wabře.

Koordinátor chovného programu arů kobaltových v ACTP se minulý týden zúčastnil druhého ročníku mezinárodního kongresu skupiny na záchranu arů kobaltových v Brazílii. „Během dvoudenní akce se řešily otázky týkající se vytvoření dlouhodobě životaschopné populace a možnosti reintrodukce (vypouštění ptáků odchovaných v zajetí do volné přírody, pozn. red.) v jeho domovině. Na tomto mezinárodním projektu se podílí celkem 15 institucí z devíti zemí světa,“ uvedlo ACTP. Jednou z nich je i pražská zoologická zahrada, která momentálně vlastní pět arů kobaltových: tři od roku 2010, kdy byli tito ptáci zabaveni Celní správou a Českou inspekcí životního prostředí soukromému chovateli v České republice, a dva od letošního jara (jde o ptáky zabavené ve Švýcarsku).

Německo jich má nejvíc na starém kontinentu

„Během kongresu jsme byli informováni o nedávných konfiskacích arů kobaltových z nelegálních chovů v Brazílii a Evropě. Účastníci se podělili o své velké obavy a znepokojení z případů nelegálního obchodování s volně žijícími jedinci tohoto druhu. Všichni jsme se shodli, že takové ptáky je nutné vrátit do volné přírody,“ popsal koordinátor chovu arů kobaltových v ACTP. „Vzhledem k vážnému riziku dalšího obchodování s ary kobaltovými bude záchranný program potřebovat podporu ze strany mezinárodního společenství, aby se zajistilo přežití těchto papoušků ve volné přírodě,“ míní ACTP. Momentálně v severovýchodní Brazílii přežívá zhruba 1 300 arů kobaltových, jejichž počty poslední léta mírně rostou. Brazilské úřady jejich počty každoročně bedlivě monitorují.

K TÉMATU: První trojice arů kobaltových v berlínském ACTP zdárně prošla karanténou

Ještě před deseti lety přitom nebyla známa některá hnízdiště arů kobaltových a vědci odhadovali, že jejich divokou populaci tvoří několik málo stovek ptáků. I dnes je ale možné, že se neví o všech hnízdištích, která jsou ukryta v těžce přístupných skalnatých kaňonech. Arové kobaltoví jsou výjimeční tím, že hnízdí v koloniích ve stěnách takových kaňonů, do kterých si vyhlubují hnízdní nory. Umělou skalní stěnu těmto papouškům připravuje i pražská zoologická zahrada, která chce vyzkoušet jejich chov v kolonii. Napřesrok by je měla vystavit v novém Rákosově pavilonu, v němž se objeví velké a vzácné druhy papoušků. Vedle ACTP, Al Wabry a pražské zoo chová ary kobaltové také Loro Parque na Tenerife, soukromý chovatel ve Švýcarsku a několik zoologických zahrad v Brazílii.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Rosemary Low při návštěvě Česka: Ruční odchov papoušků produkuje psychicky narušené ptáky

Dálší článek

Stavíme voliéry pro papoušky (2.): Projektová dokumentace a jednání s úřady

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější