Stavíme voliéry pro papoušky (2.): Projektová dokumentace a jednání s úřady

Projektová dokumentace k voliérámTy tam jsou doby, kdy si chovatel postavil voliéru na zahradě a nemusel nic řešit s úřady. I dnes se u malých staveb v podstatě nemusí komunikovat se stavebním úřadem, zvláště když voliéry nemají pevné základy a nejsou umístěné příliš blízko hranice pozemku. Ve většině případů ale chovatel potřebuje alespoň stavební ohlášení. A pokud se chystáte chovat větší papoušky, kterým budujete voliéry s vytápěným zimovištěm, patrně se neobejdete bez stavebního povolení. V takovém případě vám ovšem nestačí zajít pouze na stavební úřad. Papírování okolo voliér je trochu více a začíná už přípravou samotného projektu. Při stavbě velkých voliér se totiž neobejdete bez projektové dokumentace podobné té, kterou stavebnímu úřadu předkládáte při stavbě nebo rekonstrukci domu.

Na co je nutné stavební povolení?

Kdy je tedy potřeba stavební povolení, kdy stačí stavební ohlášení a kdy není nutné ani to? Podle stavebního zákona by se stavebnímu povolení neměl vyhnout ten, kdo plánuje stavbu o půdorysu větším než 25 metrů čtverečních s pevnými základy. U menších staveb, ovšem s pevnými základy, je nutné alespoň stavební ohlášení. Pokud jde o menší stavbu bez pevných základů, kterou lze libovolně stěhovat z místa na místo, není nutné ani ohlášení. Rozdíl mezi stavebním povolením a stavebním ohlášením je markantní. Při ohlášení stačí na stavební úřad přinést jednoduchý projekt a žádost, po jejímž odsouhlasení lze stavět a po ukončení stavby neprobíhá kolaudace. U staveb, které vyžadují stavební povolení, jde o dost komplikovanější papírování. Právě jim se budeme věnovat v tomto a dalších dílech našeho seriálu.

MINULÝ DÍL: Stavíme voliéry pro papoušky (1.): Volba správného umístění a typu stavby

Vypracování projektové dokumentace rozhodně svěřte odborníkovi. Pokud neznáte žádného stavebního projektanta, zkuste si přes internet najít nejbližší architektonická studia a poptat po nich nezávaznou kalkulaci. Podle ceny a způsobu jednání si vyberte nejvhodnějšího adepta. K architektovi musíte přijít už s jasnou představou, jak by měly voliéry vypadat a kde budou na vašem pozemku umístěny, včetně situování venkovních výletů. S projektantem už poté řešíte detaily, jak bude vypadat vnitřní část zázemí se zimovištěm, z jakého materiálu budou konkrétní části chovného zařízení (to je důležité pro pozdější vyjádření hasičů k opatřením pro zabezpečení proti požáru) a přesné rozměry, včetně umístění elektrického vedení, přípojky vody a odpadu.

Projektová dokumentace ke stavbě voliér bývá opravdu obsáhlá (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Projektová dokumentace ke stavbě voliér bývá opravdu obsáhlá (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vyplatí se nejprve zajít na stavební úřad

Ještě než se pustíte do takto složitého projektování, rozhodně byste měli navštívit místně příslušný stavební úřad a pro jistotu se informovat, co všechno po vás bude chtít a zda je opravdu nutné stavební povolení. Co úřad, to jiný výklad zákona, zvláště u takovýchto nebytových prostor. Nezřídka stavební úřady přimhouří oko a stavební povolení nevyžadují ani u staveb, na které by se mělo vztahovat. Pokud je stavební povolení nutné a máte zpracovanou projektovou dokumentaci, zanesete ji společně s vyplněnou žádostí o stavební povolení a vydání územního rozhodnutí na stavební úřad. Není-li v dokumentech žádná chyba, úřad je přijme a začíná běžet lhůta, během které se k záměru mohou vyjadřovat sousedé, jejichž pozemky bezprostředně navazují na ten váš, kde mají stát voliéry.

Rozhodně se vyplatí ještě před podáním oficiální žádosti na stavebním úřadě sousedy obejít a se svým záměrem je seznámit. Ale není to povinnost. Stavební úřad tak jako tak po podání vaší žádosti obešle všechny účastníky řízení (tedy ony bezprostřední sousedy) a vyzve je, aby vznesli případné námitky. Pokud jim takový dopis přijde jako blesk z čistého nebe, aniž by o vašich plánech věděli dopředu, zřejmě je vaše plány nepotěší. Může také nastat situace, kdy některý ze sousedů z principu nesouhlasí s žádnými stavbami nebo stavebními úpravami ve svém okolí a chtěl by stavbě voliér zabránit. Potom záleží na vašich argumentačních schopnostech a snaze vyjít vstříc případným požadavkům na co největší eliminaci hluku, například tím, že se písemně zavážete papoušky na noc zavírat do zázemí a ráno je nepouštět v nekřesťanskou hodinu do venkovních výletů.

Bez stavebního povolení nemůžete začít kopat ani základy voliér (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Bez stavebního povolení nemůžete začít kopat ani základy voliér (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Může mi soused zabránit ve stavbě voliér?

Soused, který nesouhlasí se stavbou voliér, může na stavebním úřadu obstruovat, vznášet námitky, ale vždy musí jít pouze o věcné připomínky typu umístění stavby v přílišné blízkosti od jeho pozemku, situování venkovních výletů do oken jeho domu, apod. Tomu se dá dopředu vyhnout právě dohodou ještě před podáním žádosti o stavební povolení a selským rozumem – stavět voliéry namáčknuté na sousedův plot by prostě nebylo rozumné. Obstrukce ze strany nepřejícných sousedů nemohou být věčné, úřad má lhůty na vyřízení všech připomínek i vydání jasného stanoviska, zda stavební povolení udělí či ne. Pokud nastane taková situace a některý ze sousedů bombarduje stavební úřad námitkami, je dobré se o nich pravidelně informovat. Stavební úřad má za povinnost žadateli předložit všechny přijaté námitky k jeho stavebnímu záměru.

Osobně jsem se při přípravě stavby voliér setkal dokonce s veřejnou peticí obyvatel, kterou organizoval jeden z mých sousedů. Petice byla založena na tvrzení, že na mém pozemku vznikne „průmyslový velkochov papoušků“, který negativně ovlivní místní infrastrukturu a křik papoušků znehodnotí ceny okolních nemovitostí. Petici podepsalo asi dvacet obyvatel okolních domů, žádný z nich ale neznal můj skutečný záměr (pět voliér pro ary, zájmový chov) a ani dodatečně po něm nepátrali. Petice byla adresovaná radnici městského obvodu, pod který spadám, ale ten neměl žádné páky na stavební úřad, který spadal pod magistrát. A tak ačkoli „malá“ radnice odhlasovala, že se záměrem stavby voliér nesouhlasí, stavební úřad se jejím rozhodnutím nemusel řídit a mohl k němu pouze přihlédnout.

Co všechno je třeba mít v projektové dokumentaci, která je přílohou žádosti o vydání stavebního povolení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Co všechno je třeba mít v projektové dokumentaci, která je přílohou žádosti o vydání stavebního povolení (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jak reagovat na námitky

V takových situacích je dobré mít jako protiargument konkrétní příklad chovatele, který v dané oblasti už podobné voliéry má a chová v nich stejné nebo podobné druhy papoušků, které chcete chovat i vy. V mém případě jsem měl štěstí, protože přímo v našem obvodě takový chovatel je a sám mi nabídl pomoc. Úřednice ze stavebního úřadu se u něj byly podívat a mohly posoudit, jaký vliv má pět či šest voliér s velkými druhy arů na pohodu bydlení v okolních rodinných domech. A když jsem navíc k projektové dokumentaci přidal přílohu s navrhovaným denním režimem voliér včetně zavírání ptáků na noc do zděných záletů, byla argumentace organizátorů petice rozmetána a mně se nakonec podařilo získat stavební povolení.

Ještě předtím jsem ovšem musel získat vyjádření od hasičů k protipožárním opatřením a od místních vodovodů a kanalizací k otázce řešení odpadu a vsaku vody, která naprší na střechu voliér. K projektové dokumentaci jsem také musel doložit revizní správu od autorizovaného inženýra pro techniku prostředí staveb specializovaného na elektrotechnická zařízení (takové specialisty vám většinou poradí člověk, který vám zpracovává projektovou dokumentaci, protože je s nimi v pravidelném styku). Jakmile vám stavební úřad vydá stavební povolení, máte lhůtu dvou let na dokončení stavby a požádání o její kolaudaci. Doporučeným dopisem vám přijde rozhodnutí a cedulka s nápisem STAVBA POVOLENA, která musí být po celou dobu výstavby voliér umístěna viditelně na kraji vašeho pozemku – nejlépe za oknem směřujícím do ulice.

Autor článku poté, co po několikaměsíčních obstrukcích souseda získal stavební povolení na voliéry (Foto: Milena Potůčková)
Autor článku poté, co po několikaměsíčních obstrukcích souseda získal stavební povolení na voliéry (Foto: Milena Potůčková)

Kolik stojí stavební a další povolení

Průběhu samotné stavby se budeme věnovat v příštím díle za týden, jakmile však začnete stavět, nemůže vám stavební úřad už jednou vydané stavební povolení zrušit a stavbu nenaruší ani nepřející soused. S ním naopak mohou nastat problémy při kolaudaci, i když v tu chvíli už není účastníkem řízení a nemá ke kolaudované stavbě přístup. Nemůže tedy vznést kvalifikované námitky, že voliéry jsou vyšší, než měly být, nebo že jsou umístěné jinde, než bylo zakresleno v projektové dokumentaci. Od toho je ale právě podrobný projekt, podle kterého pak úředníci ze stavebního úřadu při kolaudaci kontrolují, zda stavba splňuje povolené parametry. Na jednotlivé centimetry se ale zpravidla nehledí, například v mém případě stavební úřad u všech staveb toleruje odchylku do 20 centimetrů.

Jakmile se vám podaří stavbu voliér zkolaudovat, čeká na vás ještě jedno poslední papírování: zanesení nové nemovitosti do katastru. To vás přijde na tisíc korun, a když už zmiňujeme poplatky, podání žádosti o vydání stavebního povolení vyjde také na tisícovku. Nepotvrdily se mi informace o tom, že změnou stavebního zákona přede dvěma lety stoupl tento poplatek až na hrůzných 30 tisíc korun. Nejdražší položkou z plánování a povolování stavby voliér tak zůstává zpracování projektové dokumentace. I když jde řádově o další tisíce korun, rozhodně se vyplatí ji svěřit odborníkům a nepokoušet se projekt psát doma na koleni. Tím by se celý proces žádání a povolování stavby jenom zdržel a zkomplikoval.

Příště: Na co myslet při kopání základů voliér

Předchozí článek

Německé ACTP získalo z Brazílie další tři ary kobaltové. Celkem jich má už šest

Dálší článek

Jak se postarat o papouščího nalezence a neohrozit tím zároveň vlastní chov?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější