UVNITŘ FOTOGALERIE – Proti ručnímu odchovu mláďat papoušků se při víkendové návštěvě České republiky vyslovila Rosemary Low, známá chovatelka a obdivovatelka exotického ptactva, autorka více než dvaceti knih o chovu papoušků. Svůj nejnovější titul, knihu Chov papoušků, která právě vychází v češtině, přijela představit na sobotní sedmý ročník semináře Svět papoušků a lidí v kongresovém centru Tři věžičky u Jihlavy. Akci pořádala redakce časopisu Papoušci, jehož vydavatel, společnost Dona, titul vydala. „Ruční odchov je akceptovatelný pouze u vzácných druhů ptáků, pokud jsou mláďata socializována s dalšími mláďaty svého druhu,“ prohlásila Rosemary Low během své přednášky, již nazvala Všeobecný chov papoušků a zlepšování chovatelských podmínek.
„Umělý odchov je jen kvůli penězům“
Ruční odchov není podle Rosemary Low vhodný ani v případě papoušků, kteří jsou určeni na ochočení coby budoucí domácí mazlíčci. „Dobrými společníky pro lidi mohou být i ptáci odchovaní pod rodiči, když se jim majitelé patřičně věnují. Je to vyžaduje čas,“ uvedla. Přirozený odchov pod rodiči má podle Low mnohem více výhod, naplňuje život rodičů a narušuje monotónnost jejich života v zajetí. „Ručně odchovaná mláďata jsou rozkošná do té doby, dokud jsou malá, a to často vede k impulsu, aby si je lidé kupovali. Ručně jsou často odchovávány druhy, které pro to nejsou vhodné, a děje se to jenom proto, aby se takoví papoušci lépe prodali,“ konstatovala Rosemary Low. Ve stejném duchu se nedávno vyjádřila i pražská veterinářka Ľubica Nečasová, podle níž lze za problematické domácí mazlíčky považovat všeobecně oblíbené papoušky žako.
K TÉMATU: Ľubica Nečasová: Žakové podle mě nejsou vhodní na domácí mazlíčky
Rosemary Low na sobotním semináři na Třech věžičkách upozornila, že mnoho ručně odchovaných papoušků dříve či později propadá agresi a napadají svého majitele. „Sama jsem to zažila, jedna pyrura mne dva dny po sobě silně pokousala,“ dala k dobru historku z vlastního chovu. Velmi komplikovaný je podle ní ruční odchov zejména u kakaduů, z nichž potom vyrůstají psychicky nevyrovnaní ptáci. „Problémy v chování ručně odchovaných papoušků vedou k tomu, že bývají dáváni do útulků, které jsou přeplněny. Ručně odchovaní samci často nejsou vhodní ani pro chov, to je častý problém například u eklektů,“ dodala. Proti takové interpretaci se ale v další přednášce ohradil známý chovatel amazoňanů Jan Nedělník, podle něhož záleží na tom, jak a čím jsou mláďata dokrmována.
Jan Nedělník: Neodsuzoval bych dokrmování
„Je dokrmování a dokrmování. Pokud se až do odstavu krmí jen řídkou kaší, je to špatně. Kdybychom se podívali na to, čím jsou krmena mláďata rodiči, už okolo věku šesti dní od nich dostávají pevné kousky potravy,“ upozornil Jan Nedělník. „Sám mláďatům přidávám zhruba ve věku dvou týdnů první hrubé kousky do kaše, aby se jejich zažívací ústrojí naučilo správně fungovat,“ vysvětlil. Jan Nedělník rovněž odmítl tezi, že by se ručně odchovaní ptáci nehodili do chovu. „Já je dokonce preferuji, ale musí být odchováni správným způsobem,“ zdůraznil. Za problematické v tomto smyslu označil kakaduy, u amazoňanů nebo arů podle něj ale nebývají při zařazování ručně odchovaných ptáků do chovu žádné problémy.
ČTĚTE TAKÉ: Záchranná stanice Pasíčka u Skutče nabízí dočasný útulek pro nechtěné papoušky
Rosemary Low se na sobotním semináři pustila i do kritiky nadprodukce běžných druhů papoušků, která podle ní vede ke snižování ceny ptáků a snaze odchovat stále více a více mladých. „Špatný je ruční odchov všech mláďat a prodej mláděte prvnímu zájemci, který přinese peníze, bez ohledu na to, zda by byl vhodným majitelem papouška nebo ne. Špatný je prodej mláďat před odstavem. Špatný je ruční odchov kakadu pro trh s mazlíčky, špatné je kupovat v přírodě odchycené ptáky a nelegálně importované ptáky,“ vypočítala Rosemary Low. Zároveň obvinila část chovatelské obce ze snahy odchovávat co největší počet mláďat, aniž by se starali o to, v jakém prostředí chovají rodičovské páry. „Mnoho chovatelů se také nedostatečně stará o nemocné ptáky,“ varovala.
Stop malým a chudě vybaveným voliérám
Velkou část své přednášky věnovala Rosemary Low kvalitě chovných zařízení a pohodě chovaných ptáků. „Papoušci jsou často chováni v nevyhovujícím prostředí, v příliš malých klecích. Často si říkám, jakou radost z toho mohou mít jejich chovatelé?“ okomentovala například fotografie klecového chovu amazónků. Nejčastějšími chybami chovatelů jsou podle Rosemary Low příliš malé rozměry voliér a chudá „výzdoba“, takže se v nich papoušci nudí. „Moje voliéry jsou hodně osázené zelení, snažím se papouškům vytvářet co nejpřírodnější prostředí,“ podotkla. Papoušci jsou sice velkými ničiteli zeleně, pokud ale mají pravidelný přísun větví k okusu a hračky, zelených keřů by si podle Rosemary Low nemuseli všímat. „Pro řadu chovatelů je ale důležitější odchovat co nejvíc mláďat a nic jiného je nezajímá,“ povzdychla si.
REPORTÁŽ: Na návštěvě u Jana Nedělníka, majitele nejucelenější kolekce amazoňanů v Evropě
Někdejší kurátorka kanárského Loro Parque i Palmitos Parku rovněž vyzvala přítomné chovatele, aby při stavbě voliér mysleli na jejich členitost. „Je lepší mít více různých voliér oddělených od sebe, než dlouhé řady unifikovaných voliér, které na sebe přímo navazují. Omezuje to šíření nemocí, omezuje se tím i hluk papoušků, kteří na sebe bezprostředně nevidí,“ vysvětlila. Voliéry bez zeleně jsou podle Rosemary Low nudné, ptáci by také měli mít neustálý přístup k větší nádobě s vodou, v níž by se mohli vykoupat. „Umělý zavlažovací systém (sprchy) ptákům nezajistí tolik zábavy jako koupátko,“ míní Low. „Moji ptáci mají k dispozici nerezové nádoby, ve kterých se koupou a voda v nich je denně vyměňována,“ dodala. Zároveň ale připustila, že ve velkých chovech je problém vytvořit všem ptákům takto ideální prostředí. „Proto je třeba klást si otázku, zda nechováme příliš mnoho ptáků, zda se o ně dokážeme dobře postarat,“ upozornila.
Pro ptáky je nejdůležitější pohoda
I pracovně zaneprázdněný chovatel by podle Rosemary Low mohl vysázet v blízkosti voliér jedlé keře a stromy, jejichž bobule by mohli papoušci konzumovat přes pletivo. „Je to velmi praktické, já takto pěstuji chlebovník, hloh nebo černý bez,“ uvedla. Jan Nedělník při svojí přednášce zase podotkl, že poblíž svého chovného zařízení zřídil sad, ve kterém pěstuje červené i černé jeřabiny, hloh a další bobuloviny, které pak může buď čerstvé, nebo zamražené, podávat svým papouškům. Chov papoušků je podle Rosemary Low do značné míry i o schopnostech proniknout do psychologie ptáků a odstranit veškeré podněty, které by mohly u ptáků vyvolávat stres. „Někteří papoušci jsou velmi citliví a nebudou hnízdit v sousedství hlučnějších druhů, je třeba jim vytvořit zvukovou bariéru, nebo je přestěhovat do jiných prostor,“ upozornila.
NAPSALI JSME: Zákonem stanovené rozměry voliér? V Německu je mají odstupňované podle druhů papoušků
Stres u papoušků mohou podle Rosemary Low vyvolat i takové „drobnosti“, jako jsou přerostlé drápky. „Správný chovatel by měl umět vypozorovat, zda jsou jeho ptáci v pohodě. A měl by udělat všechno pro to, aby v pohodě byli. Jak jinak by ho mohlo chovatelství vůbec bavit?“ položila si Rosemary Low řečnickou otázku, s níž na místě rozhodně souhlasila většina z víc než dvou set přítomných, byť v praxi to u řady českých chovatelů vypadá jinak. V diskusi po samotné prezentaci pak Rosemary Low důrazně odmítla zastřihávání letek u ochočených papoušků. „Kdo neumí vycvičit papouška, aniž by mu nemusel zastřihávat křídla, neměl by chovat papoušky,“ prohlásila třiasedmdesátiletá chovatelka amazónků, pyrurů a loriů, a sál ji ocenil bouřlivým potleskem.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 Comments
Dobrý deň prajem! Prosím Vás, viete mi povedať, kedy najbližšie zavíta pani Rosemary Low do Českej republiky? Rád by som si dal podpísať knižky. Ďakujem. Martin
Respektíve môžete mi napísať e-mail na pani Low? Ďakujem. Martin