Zákonem stanovené rozměry voliér? V Německu je mají odstupňované podle druhů papoušků

Voliéry pro australské papouškyUVNITŘ TABULKA – Čeští chovatelé často láteří na přebujelou byrokracii a zbytečně přísné zákony o ochraně přírody. Oproti německým kolegům jim ale nikdo nestanovuje, v jak velkých voliérách mají chovat jednotlivé druhy papoušků. Německo stanovilo minimální rozměry chovných zařízení nejen pro ptáky již v devadesátých letech minulého století. Konkrétní podobu nařízení upravují vyhlášky jednotlivých spolkových zemí. Jedním ze společných ustanovení u chovu papoušků je požadavek na minimální poměr stran u venkovních voliér na dvě ku jedné, aby ptáci měli možnost se prolétnout. Vyhlášky dále obsahují minimální rozměry venkovních výletů i vnitřních záletů.

V následující tabulce si můžete přečíst, jaké rozměry voliér požaduje po chovatelích spolková země Durynsko. Informace pocházejí z vyhlášky platné od roku 2005, v níž úřady pamatují i na plochu voliér určených pro socializaci odchovaných mláďat či na rozměry chovných zařízení, v nichž jsou dohromady chovány různé druhy papoušků. Česká republika zatím o podobné vyhlášce neuvažuje, řekl serveru Ararauna.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. „Dovedu si představit, že v německých předpisech je uvedeno přesně, který druh papouška má mít jak velkou voliéru. Bylo by to hezké, ale myslím si, že takhle zaplevelit zákon a předpisy lze asi jen těžko,“ uvedl.

K TÉMATU: Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Tabulka pamatuje i na případy, kdy k jednomu chovnému páru je do stejné voliéry nebo zázemí přidán další papoušek a určuje, o jakou minimální plochu se musí takové chovné zařízení rozšířit, aby bylo možné tyto ptáky chovat pohromadě. Například u velkých druhů arů má mít každý další jedinec k dispozici prostor o ploše nejméně devět metrů čtverečních (totéž se týká vazy velkého). Minimální rozměr voliéry pro chovný pár andulek určilo Durynsko na 3 x 1,5 x 2 metry (délka x šířka x výška). Velcí arové, včetně ary hyacintového, mají mít venkovní voliéru minimálně šest metrů dlouhou, tři metry širokou a dva a půl metru vysokou. Zázemí pro ně má mít minimální plochu dva metry čtvereční.

Německé normy voliér

Úvodní foto: YouTube.com/Andreas Henning

Předchozí článek

Nesmyslné spory na Facebooku degradují myšlenku volného létání papoušků v Česku

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. srpna 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější