Záchranná stanice Pasíčka u Skutče nabízí dočasný útulek pro nechtěné papoušky

UVNITŘ VIDEO – Česko má alespoň dočasný útulek pro papoušky, o které se už jejich majitelé nemohou nebo nechtějí starat. Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka u Skutče, která se zaměřuje na pomoc zraněným a handicapovaným volně žijícím živočichům je ochotna poskytnout dočasný exil i exotickým ptákům. Součástí její stálé expozice je už nyní amazoňan modročelý, kterého před třemi lety odchytili policisté na náměstí v nedaleké Chrudimi. „Říkáme mu Papagáj. Policistům se o něj nikdo nepřihlásil a protože ho nemohli držet déle než 24 hodin, převezli ho k nám,“ řekla serveru Ararauna.cz vedoucí ekocentra Pasíčka Marie Cachová.


Andulky z ulice si mohou odnést turisté

Ačkoli má amazoňan pevný kroužek, stanici se nepodařilo vypátrat jeho původního majitele a zůstal stálou součástí expoziční části voliér. „Nebyl zraněný, jenom když jsme ho dávali do velké voliéry, zjistili jsme, že nelétá. Jenom poskakuje z větve na větev. Asi má zakrnělá křídla,“ míní Cachová. Amazoňan modročelý ale není jediným papouškem, který skončil ve voliérách záchranné stanice Pasíčka. Policisté nebo hasiči tam pravidelně vozí odchycené andulky. „Bohužel nám zabíraly spoustu voliér, takže jsme je začali rozdávat zájemcům za podpis předávacího protokolu,“ přiblížila Marie Cachová.

K TÉMATU: Uprchlý lori strávil čtyři dny v záchranné stanici na Chrudimsku. Nakonec se vrátil majiteli

Andulky si z Pasíček odváželi náhodní turisté nebo rodiny s dětmi. Najít jejich původní majitele bylo takřka nemožné, většina andulek totiž nebyla kroužkovaná. Větší štěstí měl lori mnohobarvý, který uletěl majiteli na chrudimském sídlišti v Družstevní ulici a do Pasíček do odvezli tamní hasiči. Ve stanici strávil čtyři dny a díky informaci v místních novinách si ho vyzvedl jeho chovatel. Stanici se zatím nestalo, že by se ni přímo obrátil nějaký majitel papouška, zda by se ho nemohli ujmout. Podle Marie Cachové je ale na takovou eventualitu připravena, byť papoušky si rozhodně nechce nechávat.

Ulétlé papoušky neodchytáváme, varuje stanice

„Kdyby papouška nezvládali, mohou nám ho sem přinést. Ale zase to s ním skončí tak, že jakmile o něj někdo projeví zájem, dáme ho do nějaké rodiny. Nechceme za to peníze, opravdu se jenom podepíše předávací protokol, abychom měli papírově doloženo, kam to zvíře odešlo,“ vysvětlila Cachová. To samé platí o papoušcích, které se podaří náhodně odchytit v přírodě. „Postaráme se o něj, ale že bychom vyjížděli odchytávat ulétlé papoušky, tak to ne. K tomu naše stanice neslouží,“ dodává šéfka ekocentra záchranné stranice v Pasíčkách.

Útulky pro handicapované, týrané a nechtěné papoušky jsou v zahraničí celkem obvyklé, zejména ve Spojených státech je jich hned několik. Odráží neblahý trend mezi chovateli – mazlíčkáři, kteří si pořizují velké druhy papoušků, aniž by dopředu dokázali odhadnout náročnost jejich chovu a pozornost, jakou tito ptáci vyžadují. Potom se chtějí agresivních a psychicky narušených ptáků zbavit. Česká republika žádný podobný útulek nemá.

Úvodní foto: Pasicka.cz


Měla by mít Česká republika speciální útulek pro nechtěné, týrané a handicapované papoušky?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentářů

  1. Růžena Daňková napsal:

    Dobrý den.Mám dotaz, zda u Vás nemáte nějakého ochočeného papouška, který by uvítal nový domov.Děkuji Daňková

    • Dobry den , je me 81 let invalda Artroza .
      mam tri pratele z Arizony ,1 par andulky samicka albinka samecek vlnkovany modry +samce zluteho Korelku . Nboji jse ,polooceny stari 8 mesicu , naprosto zdravi ! Vklci nejsou zvykle , maji moznost litat po celem byte . nabidnute senegal klasky cervrne proso miluji klidne jsi zobou z Vasi ruky ,jsou chytri a opatrni ! proc Vam je nabizim ,muj zdravotni stav je na hrane pohybu vdovec -invalida -pratel vsech zvirat ,kdyz jsem je dostal od chovatele byl jse zdravotne na vsem lepe !Abyl sem s nima cele dni .Denne 2 x ostrikat -odsrikovacem je nutne .Krmivo maji na 3 mesice , ovoce odmitaji .tez vajika !klec mam oni tam nebudou ,nejou zvykle !mate-li otazky pouze pres imal .Blim v Praze Vinohrady , kouse od stnice Flora metro A. S POZDRAVEM A.Š. ZAJIMA MNE jaka jim bude od Vas pece !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!