První trojice arů kobaltových v berlínském ACTP zdárně prošla karanténou

Ara kobaltový v ACTPUVNITŘ VIDEO – Úspěšnou karanténu mají za sebou první tři arové kobaltoví, kteří koncem července dorazili do berlínského chovného zařízení Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Ptáci, kteří pochází z katarské záchranné stanice Al Wabra, mají vytvořit základ budoucího chovu tohoto druhu v ACTP. Berlínská chovná stanice dosud ary kobaltové nechovala, úspěchy ale má s chovem a odchovem v přírodě vyhynulých arů škraboškových. Také na tomto projektu spolupracuje s katarskou Al Wabrou a také s brazilskou vládou, která si činí nárok na všechny ary škraboškové i kobaltové chované v zajetí. ACTP díky spolupráci s místními vládami v minulosti získalo i vzácné amazoňany ohnivé a mnohobarvé z ostrovních států Svatá Lucie a Svatý Vincent.

„Pár minut po převozu do nové voliéry v našem chovném zařízení arové kobaltoví začali zkoumat nové prostředí,“ napsali zástupci ACTP k videu, které zveřejnili na své oficiální stránce na Facebooku. „Jde o první ptáky, kteří mají vytvořit genetickou pojistku v ACTP v Německu. Cílem jejich chovu je zajistit dlouhodobé přežití těchto ohrožených papoušků. Jsme velmi vděční za úzké partnerství s brazilskou vládou a Al Wabrou a za jejich důvěru v naši práci.“ Arové kobaltoví se v zajetí pravidelně množí nejen v katarské Al Wabře, ale v také v největším papouščím parku Loro Parque na Tenerife, s nímž však ACTP neudržuje dobré vztahy. Rovněž Loro Parque plánuje vyvézt své odchovy arů kobaltových do Německa, slíbila je zoologické zahradě ve Wupertalu.

Poputují budoucí odchovy do Brazílie?

Loro Parque má nyní dokonce problém s tím, že se v jeho voliérách nahromadilo příliš mnoho odchovaných arů kobaltových, které jim brazilská vláda odmítá povolit vyvézt do jiných chovných zařízení. Mladí ptáci měli přijít i do pražské zoologické zahrady, která nyní chová pět arů kobaltových: tři ptáky zabavené před pěti lety v České republice a dva rovněž zkonfiskované jedince, které letos získala ze Švýcarska. Pražská zoo počítá s tím, že populaci doplní i o ptáky z katarské Al Wabry a vytvoří tak unikátní genetický mix. Pražský chov má být výjimečný i v tom, že by měl probíhat v kolonii ve společné voliéře a papoušci by měli mít k dispozici umělou skalní stěnu podobnou jejich přírodním hnízdištím v severozápadní Brazílii.

K TÉMATU: Arové kobaltoví poprvé po 71 letech v Německu: od katarské Al Wabry je získalo sdružení ACTP

ACTP má oproti tomu ambici vytvořit největší chov arů kobaltových na starém kontinentu. Zatím není jasné, zda se později budou odchovaná mláďata vypouštět zpět do volné přírody, jako je to naplánované u arů škraboškových, nicméně arů kobaltových v jejich přirozeném biotopu přibývá. Jestliže ještě před několika lety biologové předpokládali, že v Brazílii přežívá posledních pár set jedinců, poslední sčítání arů kobaltových z loňského roku dospělo k číslu 1 300. Není přitom jisté, zda jsou známa všechna hnízdiště arů kobaltových, protože se nachází ve velmi těžko přístupných skalních kaňonech, jejichž ústí bývají silně zarostlá neprůchozími křovinami. Každý další takový kaňon může skrývat další izolovanou populaci o několika desítkách jedinců.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. srpna 2015

Dálší článek

První českou televizi o domácích mazlíčcích Mňau TV zpropagují znělky s labradorem a korelou

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější