Londýňan vyvěsil na YouTube návod, jak přilákat papoušky na zahradu a postřílet je

Zastřelený alexandrVIDEO UVNITŘ – Vlnu kritiky ze strany ochránců přírody, ale i chovatelů papoušků, si vysloužilo video Brita Jamese Marchingtona umístěné na YouTube, v němž radí, jak se dají v Londýně střílet invazní alexandři malí. Papoušci původem z jihovýchodní Asie obývají řadu britských měst a přiživují se na ovoci v zahradách. James Marchington jim podle svých slov vyhlásil válku, aby ochránil svoji úrodu. V návodu, který zveřejnila internetová televize Fieldsports Channel zaměřená na sportovní střelbu ze vzduchovky, ukazuje přípravu „návnady“, která má papoušky uklidnit a přimět, aby přilétli ke krmítku, na kterém je pak autor videa střílí.

James Marchington si vzal umělohmotnou napodobeninu straky, nastříkal ji světle zelenou barvou, záda a křídla dobarvil tmavě zelenou, růžově dobarvil zobák a černě charakteristický límec alexandrů. Figurku pak umístil vedle krmítka pro ptáky na své zahradě a čekal, až přiletí skuteční alexandři malí. Z okna pak papoušky střílel vzduchovkou s teleobjektivem. „Konečně si to s nimi můžeme vyřídit. Na seznamu škůdců, které je možné lovit, jsou od roku 2013,“ upozornil autor videa, na kterého se okamžitě snesla těžká kritika. „Upozorňuji všechny, co by se chtěli inspirovat tímto videem, že riskují záznam v rejstříku trestů. Střílení škůdců je povoleno pouze v případě jasných škod na plodinách nebo veřejném zdraví,“ upozornil mluvčí Královské společnosti pro ochranu ptáků.

Je vyšinutý, míní o střelci mluvčí ornitologů

Stejná organizace upozorňuje, že James Marchington odůvodňuje střelbu na papoušky škodami na ovoci v jeho zahradě. Video ale bylo pořízeno v listopadu a stromy v okolí krmítka jsou zcela holé. „Není na nich ani náznak ovoce. Je tedy jasné, že tam nevzniká žádná škoda. Střelec dokonce láká vyhladovělé papoušky na jídlo v krmítku, takže riskuje trestní stíhání,“ varuje mluvčí. Za vážný problém považuje i střelbu ze vzduchovky v centru Londýna, Marchingtona označuje za „vyšinutého“. Britská legislativa sice od roku 2009 umožňuje usmrcovat nepůvodní druhy zvířat, které způsobují škody, ale za jasně stanovených podmínek. Invazní alexandři malí tak mají stejné postavení jako holubi, vrány nebo straky. Střelci, kteří tyto ptáky zabíjí, musí prokázat, že tím brání škodám na majetku nebo šíření nemocí.

K TÉMATU: Obyvatelé Londýna odmítají vládní plán na likvidaci volně žijících mníšků šedých

V celé Británii momentálně žije podle odhadů okolo 50 tisíc zdivočelých alexandrů malých. Kromě Londýna na ně lze narazit také v Manchesteru, Birminghamu, Oxfordu, Edinburghu a dalších městech. Papoušci se obvykle drží v blízkosti lidí, v městských parcích a zahradách, kde lehce nalézají zdroje potravy. V zimě je řada Britů dokrmuje společně s dalšími divokými ptáky, ve městech je navíc mnohem tepleji než v otevřeném terénu, takže papoušci v nich lépe přezimují. Problém s přemnoženými alexandry malými, ale i mníšky šedými, řeší řada dalších západoevropských zemí. Španělsko dokonce už zakázalo jejich rozmnožování v zajetí.

Předchozí článek

Český rekord: pět mláďat ary hyacintového od jednoho páru za jediný rok

Dálší článek

Kroměříž bude mít novou chovatelskou burzu na výstavišti Floria, má ambice konkurovat Přerovu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější