UVNITŘ FOTOGALERIE – Mimořádný chovatelský úspěch se podařil manželům Jaroslavu a Lucii Jelínkovým z Hradce Králové. Během letošního roku odchovali od jediného páru arů hyacintových pět mláďat. Samice za hnízdní sezónu snesla celkem čtyři snůšky po dvou vejcích, přičemž všechna vejce byla oplozena. „Mláďat mohlo být osm, dvě se ale vylíhla ve špatném stavu a později uhynula, jeden zárodek uhynul ve vajíčku,“ popsali chovatelé serveru Ararauna.cz. Všechna mláďata Jaroslav Jelínek chovnému páru odebral – buď ještě v podobě snůšky, kterou umístil do líhně, nebo jako malá mláďata – a společně s manželkou je ručně dokrmil. Mláďata z jedné snůšky na krátko podložil osvědčenému páru arů vojenských, kteří je krmili do stáří tří týdnů.
Pro dospělé ary hyacintové šlo o první úspěšné hnízdění za celý jejich dosavadní život. „Jde o čtrnáctileté ptáky, pořizoval jsem si je ještě jako několikaměsíční mláďata. Poprvé zahnízdili ve stáří devíti let, ale neúspěšně. Druhý pokus proběhl ve stáří 12 let, ale mládě, které se tehdy vylíhlo, nekrmili a uhynulo,“ vypočítává Jaroslav Jelínek. Letos nechtěl ponechat nic náhodě a dopředu se rozhodl pro umělý odchov. V budoucnu však nevylučuje, že se pokusí o přirozený odchov mláďat pod rodiči, což je u arů hyacintových chovaných v zajetí jev téměř nevídaný. Většina chovatelů odebírá už vejce, aby minimalizovala případnou ztrátu mláďat.
Odchov nebyl bez komplikací
Chovný pár arů hyacintových u Jaroslava Jelínka obývá vnitřní voliéru o rozměrech 3 x 1,5 x 2,5 metru (délka x šířka x výška), ke které je připojen malý venkovní výlet o půdorysu 1 x 1 metr a výšce 1,5 metru bez pevného dna, zavěšený ve výšce zhruba jednoho metru. Chovateli se totiž nepodařilo ani po letech marných pokusů získat územní souhlas s vybudováním nových venkovních voliér, proto ary po většinu dne chová ve vnitřních ubikacích. „Ven je pouštím okolo poledne a zpět do záletů je zavírám nejpozději okolo osmé hodiny večer,“ vysvětluje. Chovnému páru arů hyacintových, který ve vnitřní ubikaci sousedí s páry arů araraun, arů červenouchých a arů zelených, ale absence velké venkovní voliéry zjevně nevadí.
K TÉMATU: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“
Tak početný odchov mláďat arů hyacintových se neobešel bez komplikací. „Problémy s trávením, s nimiž jsme si neporadili sami, pomohla vyřešit MVDr. Ľubica Nečasová,“ popisuje Jaroslav Jelínek. MVDr. Helena Vaidlová zase pomohla s nejmladším mládětem, které se vylíhlo se špatně zakřiveným zobákem. Nyní má nasazené rovnátko, které odrůstající zobák narovnává. Rovnátko je pevně přišroubováno k zobáku, aby si ho mládě nemohlo sundat a podle slov chovatele zatím vše nasvědčuje tomu, že zobák tohoto mláděte by měl být v době odstavu v pořádku. Z pětice odchovaných mláďat jsou tři samci a dvě samice. Jaroslav Jelínek plánuje, že se si tři ptáky ponechá pro další chov a případně vymění za nepříbuzné ary hyacintové.
Rozhovor s Jaroslavem Jelínkem o jeho mimořádném chovatelském úspěchu čtěte v lednovém čísle časopisu Nová Exota
2 Comments
Parádní chovatelský úspěch a opět pěkný článek. Manželům Jelínkovým přeji mnoho dalších úspěchů i v budoucnosti. 🙂
Skvělé, gratulace chovatelům ať se daří v další chovné sezóně, je vidět, že naši chovatelé umí.