Zoo Ústí nad Labem bude mít nového šéfa, o odvolané ředitelce vzniká dokument

Marina VančatováNového ředitele ústecké zoologické zahrady bude vybírat tamní magistrát. Krátce po ustavení nového vedení města totiž rada pod vedením primátora Josefa Zikmunda (ANO) odvolala dosavadní ředitelku Marinu Vančatovou, která zoo vedla od loňského října. Společně s ní skončili i další dva další ředitelé příspěvkových organizací v Ústí nad Labem, městského muzea a Činoherního studia. K odvolání došlo 26. listopadu, vedením zoologické zahrady byla od následujícího dne pověřena zástupkyně ředitelky Jana Černá, která zoo dočasně vedla i před nástupem Mariny Vančatové. Řádného ředitele chce magistrát najít v otevřeném výběrovém řízení.

Film zachytí rok ředitelování Mariny Vančatové

„Zapracovaly politické čistky,“ vysvětluje své odvolání Marina Vančatová. „Do konce ledna čerpám dovolenou, alespoň budu mít čas dopsat, co potřebuji. Pan Kadeřábek dokončuje dokument Rok v Zoo (o mém životě v Ústí). Postprodukce chvíli potrvá, koncem ledna by vše mělo být hotové,“ řekla odvolaná ředitelka serveru Ararauna.cz. Nová rada města Ústí nad Labem odvolané ředitelce vyčítala především nízkou návštěvnost a špatnou personální politiku. „Došlo k významnému narušení personální struktury zoologické zahrady s ohledem na odbornost daných pracovníků,“ vysvětlil Českému rozhlasu Sever radní Pavel Štěpař (ANO). Ihned po odvolání Vančatové zoologická zahrada propustila dva zaměstnance, kteří nastoupili za jejího vedení.

K TÉMATU: ZOO Ústí nad Labem si pořídila ary kanindy. Jako jediná v Česku

Odvolanou ředitelku zaskočil způsob, jakým se s ní nová rada města „rozloučila“. „Rada se usnesla, aniž by mne zavolala a požádala o vysvětlení. Byli ihned hotoví, odvolání předal primátor 26. listopasu až v 17 hodin večer, po pracovní době. Ještě 25. listopadu po mně ale žádali dodat materiály k posouzení možné odměny jako ředitelce příspěvkové organizace. To mluví za vše – cinismus a arogance moci,“ líčí Vančatová. Ze zoo následně musela odejít vedoucí oddělení marketingu a zooložka. „Zapracovaly osobní animozity s některými lidmi. De facto se zahrada vrátila do stavu, v jakém byla před mým nástupem,“ dodává odvolaná ředitelka.

Marina Vančatová považuje důvody svého odvolání za vykonstruované. Na svém profilu na sociální síti Facebook upozornila, že letos má Zoo Ústí nad Labem druhou nejvyšší návštěvnost za posledních pět let. „Do konce roku zbývá ještě měsíc, pravděpodobně bude ne druhá, ale první největší. Jedná se také o obrácení trendu v poklesu návštěvnosti,“ uvedla exředitelka. Od začátku ledna do 26. listopadu, tedy den před odvoláním Mariny Vančatové, zavítalo do ústecké zoo 144 481 návštěvníků, loni to bylo 123 343 (v roce 2012 šlo o 144 430, v roce 2012 pak 151 180). Loňský propad souvisí s červnovými katastrofálními povodněmi.

Personální čistky? Odešlo pět lidí, namítá exředitelka

K personálním změnám Vančatová namítla, že každý ředitel má právo na výběr svých spolupracovníků. „Musí se ale řídit Zákoníkem práce. To znamená, že něčí přání vyhodit někoho z jakýchkoliv důvodů, které nejsou zmíněny v Zákoníku práce, je nemožné. I já jsem podepsala výpověď (nikoli dala sama) několika pracovníkům. Odešlo jich celkem pět, z toho tři vysokoškoláci s titulem Bc. Na jejích místa byli přijati pracovníci s ukončeným vysokoškolským vzděláním (Mgr., Ing., PhD). Odešel zoolog, který neměl kvalifikaci – měl ukončené bakalářské studium v oboru Sociální politika a kvalifikační kurz chovatele exotických zvířat, nikoliv zoologa,“ popsala odvolaná ředitelka.

ROZHOVOR: Marina Vančatová: Podařilo se nám v Praze cvičit žaky podobně jako legendárního Alexe

K dalším odchodům zaměstnanců za svého vedení Vančatová napsala: „Zooložka odpovědná za výživu, bakalářka, neměla úplné vysokoškolské vzdělání v oboru zoologie nebo zemědělství (Mgr., nebo Ing). Před prací v Ústí nad Labem byla zaměstnána i v jiné zoo, ale jako chovatel, nikoli jako zoolog. Výsledky její práce byly problematické. Vedoucí oddělení marketingu, propagace a vzdělávání (Bc.) také neměla úplné vysokoškolské vzdělaní (Mgr., Ing.). Na její místo jsem přijala zaměstnankyni s titulem Mgr, biologickým a pedagogicko-psychologickým vzděláním se zaměřením na vzdělávaní v zoologických zahradách.“ K propouštění podle ní navíc docházelo i za předchozích vedení Zoo Ústí nad Labem.

Primátor: Chceme do vedení zoo odborníka

Ara kaninda v zimovišti ústecké zoologické zahrady (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Ara kaninda v zimovišti ústecké zoologické zahrady (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

Nevýhodou Vančatové ale byl fakt, že už její loňský nástup do funkce byl zpochybňován samotnými členy výběrové komise, včetně předsedy Přemysla Rabase (ředitele zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem) či člena Davida Nejedla, ředitele liberecké zoologické zahrady. Marina Vančatová totiž postoupila do finále konkurzu, v němž se o ředitelskou pozici v ústecké zoo ucházelo sedm zájemců, společně s dalším kandidátem, ale hlasování o vítězi probíhalo korespondenčně (jednotliví členové výběrové komise zasílali svá vyjádření tehdejší radě města Ústí nad Labem a zpětně se dozvěděli, jak kdo hlasoval). Následně pak zpochybňovali manažerské schopnosti nové ředitelky.

REPORTÁŽ: Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

„Zoologickou zahradu jsem řídila podle nejlepšího vědomí a svědomí. Každý týden jsem pořádala porady, na kterých každý ze zúčastněných měl možnost řešit jakékoliv problémy. Pokud byly stížnosti na zaměstnance, vždy jsem to s nimi řešila. Nedomnívám se, že bych ve svém jednání překročila meze dobrých mravů a korektního jednání. Pokud si některý se zaměstnanců myslel, že ano, měl za mnou přijít a sdělit mi svůj názor,“ říká dnes Marina Vančatová, uznávaná odbornice na primáty, která se v minulosti zabývala i výzkumem inteligence papoušků. „Nemám se za co stydět, zahradě se dařilo.“ Nový primátor Ústí nad Labem Josef Zikmund ujišťuje, že při výběru jejího nástupce bude hrát hlavní roli odbornost kandidáta.

2 komentářů

 1. Anonym napsal:

  Nechci tvrdit, že ředitelka zoo Marina Vančatová byla nejlepší volbou, jelikož nevím jací byli ostatní kandidáti výběrového řízení.
  S ředitelkou zoo jsem měl možnost se několikrát potkat, její chování bylo někdy méně příjemné, přesto se domnívám, že jako ředitelka nebyla zase tak špatná. Myslím, že s tou návštěvností se dá souhlasit, přibyla dětská hřiště, nová zvířata, rozhodně se v zoo začalo něco dít. Spíše jsem nepochopil,proč byli propouštěni zaměstnanci, kteří na zoo žádný vliv neměli.
  Podle mého názoru, propuštěnými zaměstnanci se měli stát zejména Jana Černá a Jiří Hanzlík. Přijde mi poněkud zvláštní, že i přes to vše, byla Jana Černá zvolena zase statutárním zástupcem vedení zoo. Janu Černou neznám, přesto o jejím vlivu na dění v zoo není pochyb.
  Přeji naší zoo toho nejlepšího ředitele.

 2. Věra Vrabcová napsal:

  Dobrý den,
  nedá mi to, abych nereagovala na článek o odvolání p. Vančatové, neboť jsem jedním z těch, kteří to zažili na vlastní kůži. Po přečtení článku jsem nabyla dojmu, že jsem asi pracovala v jiné zoo, či co… Se všemi informacemi, které p. Vančatová v článku či na svém facebooku uvádí, se dá polemizovat a uvést spoustu konkrétních příkladů z druhé strany.
  Co se týče návštěvnosti, v letošním roce bylo počasí příznivé k návštěvě zoo, což se projevilo ve všech českých zoologických zahradách. Nárůst návštěvnosti se pohybuje okolo 14%, takže Ústí nad Labem není žádnou výjimkou. Kupříkladu Zoo Děčín letos v historii poprvé překročila hranici 100.000 osob, rekordní návštěvnost má i Zoo Zlín (přes půl milionu osob), příkladů je více.
  Co se týče zmíněné obměny personálu s důrazem na ukončené vysokoškolské vzdělání, potvrdilo se, že školy nejsou vše, příkladem by mohla být krmivářka, která nastoupila v únoru a která byla již po pěti týdnech (!!) příkazem ředitelky jmenována poradkyní pro zoologii a marketing (bez předchozí praxe a zkušeností) s tím, že ji všichni musí bezpodmínečně poslouchat. Toto nadstandartní postavení však ústilo do různých kontroverzních situací, kupříkladu když chovatelům nařídila připravit pro levharty mandžuské enrichment v podobě míče namazaného medem (pravděpodobně inspirace u sousedních medvědů malajských 🙂 či když se na její popud zoo prezentovala při jedné akci pro veřejnost dvěma sedmiměsíčními medvíďaty na řetězu v doprovodu pracovníka cirkusu. Zcela běžné bylo porušování základních pravidel zoo, jako pobíhání psa bez vodítka, a to i v pavilonech či výbězích pro zvířata, používání služebního vozidla k soukromým účelům, a mnoho dalších věcí.
  Nové expozice, které v zoo během posledního roku vznikly (výběh surikat, volná expozice lemurů kata) byly naplánovány ještě před příchodem p. Vančatové, stejně tak jako rozšíření dětských koutků v rámci akce Město dětem bylo spíše zásluhou ekonomky p. Černé a její spolupráce s Magistrátem města Ústí n. L. Řadou příkladů by se dala osvětlit i nekoncepčnost a neznalost praktických zkušeností v chovu zvířat, ztráta grafického stylu zoo, cenzura facebooku i příspěvků na webových stránkách zoo, a další a další… Za celou dobu svého působení si ředitelka zoologickou zahradu ani neprošla…
  Zoologickou zahradu za posledních 14 měsíců opustilo „dobrovolně“ pět zaměstnanců, kteří raději odešli než by dále pracovali pod vedením p. Vančatové. A navíc toto číslo je tak nízké jen kvůli tomu, že je v dnešní době těžké najít jiné zaměstnání, jinak by ze zoo odešlo lidí mnohem více (včetně mě).
  Zkrátka, p. Vančatová je možná dobrý vědecký pracovník, ale jako ředitel v mých očích naprosto pohořela. V zoologických zahradách se pohybuji od ukončení VŠ v roce 1983, pracuji nepřetržitě v oddělení vzdělávání a propagace, průběžně sleduji dění v ostatních zoo, jsem členem komise pro vzdělávání Unie českých a slovenských zoo (UCSZOO), účastním se mezinárodních konferencí v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EZE)… P. Vančatová byla sedmým ředitelem, pod kterým jsem pracovala, ale bezkonkurenčně tím nejhorším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..