Ladislav Žoha: Exotika 2015 v Lysé nad Labem nabídne kolekci malých arů i unikátní zoborožce

Ladislav Žoha titulNejvětší letošní výstavou exotického ptactva (ale nejen jeho) v České republice bude Exotika 2015, která začíná již ve středu 28. října 2015 na Výstavišti Lysá nad Labem. Letos je díky státnímu svátku dokonce pětidenní, potrvá až do neděle 1. listopadu 2015. Na své si přijdou nejen chovatelé papoušků a dalších druhů exotických ptáků, ale také akvaristé, teraristé, chovatelé savců a letos dokonce i entomologové. Pro „papouškáře“ bude zajímavá především největší hala C, do níž se soustředí i prodej veškerých chovatelských potřeb a literatury. Jaké druhy papoušků a dalších ptáků na Exotice uvidíte, prozrazuje v rozhovoru pro web Ararauna.cz Ladislav Žoha, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), který je garantem „ptačí“ části výstavy.

Čím bude letošní ročník výstavy Exotika 2015 v Lysé nad Labem specifický a jiný než ty předchozí?

Premiéru budou mít mořská akvária. Sice se to netýká ptáků, ale Exotika se rozšíří o mořskou akvaristiku a expozice bezobratlých. Nepůjde jen o živé exempláře, ale také ovýstavu vážek od Národního muzea a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. To bude hlavní novinka letošní Exotiky.

Mořská akvária jsou docela náročná na údržbu, ne?

Ano, a budou nejen velká, ale i mořská nanoakvária, což už je taková vrcholná liga akvaristiky.

Které z mořských ryb se na Exotice objeví?

Máme přislíbeny klasické mořské druhy, předpokládejme, že půjde o klauny, klipky, perutiny, tedy to, co je divácky a laicky senzační. A následně půjde i o nějaké bezobratlé, korály, sumýše, sasanky, prostě taková ta klasika.

Žraloka vystavovat neplánujete?

Velkého žraloka ne, i když si myslím, že by se v Lysé mohl objevit menší druh žralůčka, kteří se už celkem běžně dováží i do soukromých chovů. Nebo murény.

Pojďme k opeřeným exponátům, ty nás zajímají nejvíce. Na jaké druhy papoušků se mohou návštěvníci Exotiky 2015 těšit?

Bude tam klasický sortiment ptáků, na který jsme zvyklí. Některé druhy letos nebudou, protože se na Exotice objevily třeba tři roky po sobě. Chovatelům papoušků můžeme slíbit šest druhů arů, kdy plánujeme vystavit „obyčejné“ ararauny, ale ve velké síťové voliéře, takže by to měl být opravdu létající pár. A potom půjde o pět druhů, prakticky úplnou kolekci, malých arů, kromě arů rudobřichých. Tedy vedle nobilisek vystavíme i ary žlutokrké, marakány a horské. A když už jsme u Jižní Ameriky, v Lysé nad Labem bude k vidění poměrně unikátní kolekce zelených arating, dokonce v několika formách. Takže třeba aratingové škraboškoví ve dvou poddruzích – andský a peruánský – aratingové skvrnití ekvádorského poddruhu…

Ladislav Žoha

Ti zřejmě nepojedou do Lysé nad Labem z daleka, předpokládám, že je vystaví specialista na aratingy Zdeněk Vandělík z Čelákovic.

Ano, ale objeví se tam i aratingové rudočelí, a ti pojedou z daleka, ze západních Čech. Z dalších zajímavostí se na výstavách běžně nevyskytuje amazónek bronzovokřídlý. Běžně se nevystavuje ani aruský poddruh eklektů různobarvých. Ale asi bychom neměli prozrazovat úplně všechno, aby byli lidé také trošku napjatí.

Jak se vám letos dařilo shánět chovatele, kteří by byli ochotni vystavit papoušky na Exotice? Letos je navíc výstava pětidenní…

Ano, letos je Exotika pětidenní, protože státní svátek 28. října vychází na středu. Kupodivu nebyl problém sehnat vystavovatele, naopak v Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) řešíme, že na příští rok budeme muset postavit ještě další fundus, protože zhruba na třetinu nabízených druhů se letos nedostalo. Zní to neuvěřitelně, ale je pravda, že máme stálý kolektiv vystavovatelů, kteří spolupracují, nemají problém a skutečně u většiny chovatelů, kteří mě oslovili, nebo jsem je oslovil já, ze stálého kolektivu vystavovatelů, prakticky u každého došlo k tomu, že něco od něj nevystavíme, protože nezbylo místo.

Jak bude letos vypadat pavilon Exotiky věnovaný ptákům?

Pavilon pro ptáky bude vypadat trošku jinak než loni. Standardně tam bude velká síťová voliéra, protože ta je nastálo ukotvená ve stropě a jenom se spouští. Proto zůstane na stejném místě jako loni. Co se týče rozestavění jednotlivých klecí a voliér, bude zase trošku obměněné. Letošní výstava má to specifikum, že veškeří prodejci chovatelských potřeb a i polovina prodeje ptáků bude v této hale. To znamená, že v hale C budou kompletní exotáři, v hale B bude akvaristika a Klub chovatelů bažantů a drůbeže a holoubků. V hale A1, což je menší hala v prvním patře, bude klasická bodovaná expozice plus aranžmá drobných exotů a tropických malých ptáků a v hale dole bude burza. Většinou tam chovatelé ptáků moc nechodí, ale mají možnost. Pravidla pro prodej jsou stále stejná, to znamená povinné bodovačky, a samozřejmě pro akvaristy a ostatní chovatele, co se přihlásí na burzu, bude tam ale i doplňkový prodej. Část haly tedy bude věnovaná burze a část doplňkovému prodeji, který se netýká přímo chovatelů. Veškeří chovatelé a i prodejci chovatelských potřeb budou přemístěni do haly C, aby to bylo jednotné a aby návštěvník nemusel hledat chovatelský stánek mezi komerčními stánky, ať už s oděvy nebo s něčím jiným.

Naznačili jsme už podmínky pro prodejce ptáků na Exotice 2015. Jak dlouho dopředu si musí objednat místo na burze a musí si dovézt vlastní bodovací klece, nebo si je mohou na místě pronajmout?

Prodejce si musí objednat místo, což je možné přímo na webových stránkách Výstaviště Lysá nad Labem (ww.vll.cz), kde je kontakt na odpovědnou osobu, u které si zamluví stůl. Pokud vystavují ptáky, přímo na stránkách naleznou pravidla, tedy že ptáci musí být v bodovacích klecích nebo přepravkách stejné velikosti, do které jde dát voda s krmivem. A k tomu potřebují potvrzení od veterináře, že jejich chov je zdravý, a tohle by měl kontrolovat přímo personál Výstaviště Lysá nad Labem pod naším dozorem a garancí. Jsou to tedy stejné podmínky, jaké byly loni. Doufejme, že se letos nevyskytnou případy, kdy to někteří chovatelé zkoušeli a opět nosili bedýnky 10 x 10 cm plné andulek a podobné neřesti.

Exotika 2015 Lysá nad Labem

Ve velké hale pro exoty budou tedy i stánky s chovatelskými potřebami. Co všechno se mezi nimi objeví? Budou tam i vydavatelé chovatelských časopisů a knih?

Bude tam propagační stánek KPEP jako pořadatele výstavy s tím, že tento stánek bude rozdělen na dvě části. Jeden bude propagační, kde se bude propagovat i naše pobočka Laguna, která se stará o poškozené papoušky. Následně tam bude prodej ptactva pod patronací KPEP, který se nebude týkat jen papoušků a ostatních ptáků, ale i akvaristiky a drobných savců. Bude tam nakladatelství Dona, které vydává časopis Papoušci a vydavatel časopisu Nová Exota. Bude tam stánek webu Ararauna.cz, vlastní stánek bude mít prodejce krmiv ePapoušek.cz, tedy Milan Bartl, bude tam pan Vašata, dále firma Zelinka s potřebami pro stavbu voliér a klecí, tedy s pletivy a kontrukcemi pro výstavbu voliér.

Čili sortiment pro chovatele bude opravdu komplexní.

Ano, bude tam i firma Trhoň, která nabízí další řadu krmiv a granulí. Plán je takový, že by tam měl být co nejširší sortiment. Momentálně je na 99% vše potvrzeno, takže doufáme, že opravdu všichni tito prodejci na Exotice 2015 budou. Část haly pro exoty obsadí stejně jako v minulosti Terárium Praha s expozicí savců a plazů.

Kolik lidí se bude starat o exotářskou část Exotiky? Jak se projeví fakt, že letos je výstava o jeden den delší než loni?

Pro nás to znamená, že využijeme stejný počet lidí jako loni. Pokud vezmu exotáře komplet, o halu C se bude starat šest lidí, o halu A deset lidí, protože bodovačky vyžadují větší péči, o halu B, kde bude vystavovat Klub chovatelů bažantů, který je dnes už vlastně členem KPEP, se postarají tři až čtyři lidi. Výstava je o den delší, to znamená, že je připravena možnost čistit klece v průběhu výstavy. A co se týče bodovacích klecí, budeme mít neustále připraveny náhradní bodovačky a v případě kanárů, amadin Gouldové nebo malých papoušků buď klece vyčistíme a ptáky přemístíme – samozřejmě po dohodě s chovatelem a s garantem – a co se týče drobných exotů, budeme mít připraveny navíc čisté jednorázové bodovačky, takže se může, pokud bude chovatel chtít, pták přemístit do čistého ještě v průběhu výstavy.

Budou nějaká omezení pro návštěvníky? Každoročně bývá zákaz vstupu psů na výstavu, ale co třeba ochočení papoušci na kšírách, kteří se loni Exotice objevili? Ti zřejmě neměli potvrzení od veterináře.

Ano, nicméně standardně je omezení formulované jako zákaz psů. Co se týká papoušků na kšírách, jsou to mimořádné případy. Za celou výstavu se jedná o tři čtyři lidi, s nimiž to budeme řešit operativně na místě. Pokud bude pták shledán fyzicky v pořádku a na první pohled nebude trpět žádnou chorobou, ve své podstatě bude stejně zdravý jako všichni ostatní ptáci na výstavě, protože i veterinární potvrzení vystavovatelů garantují, že v chovu daného vystavovatele se nevyskytla nějaká nákaza a že pták je fyzicky na první pohled zdravý.

Loni byl největší papouščí vzácností na Exotice v Lysé nad Labem ara kaninda (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Loni byl největší papouščí vzácností na Exotice v Lysé nad Labem ara kaninda (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

On domácí mazlíček, který je izolovaný od jiných papoušků, asi také těžko může přijít k nějaké nákaze…

Určitě nebude mít nějakou nákazu, která by ohrozila výstavu, takže rozhodně nebudeme, pokud přijde chovatel s papouškem na kšírách, který bude na první pohled zdravý a nebude plašit osazenstvo výstavy, přistupovat k nějakým represím.

Zmínili jsme projekt Laguna, který se stará o zanedbávané a psychicky poškozené papoušky. Vystaví některé na Exotice?

Laguna bude vystavovat ptáky, které chová, ve smyslu těch, kteří už jsou uzdraveni. Je to stále o osvětě. Myslím, že naše chovatelská společnost jako celek, která tuto výstavu navštěvuje, není stále ještě připravena na to a nechce si přiznat, že i díky nám chovatelům se vyskytují takto poškození ptáci. A upřímně řečeno, asi by bylo docela rodeo tam vystavit papouška, který vypadá jako kuře z Xaverova a ještě si klove svoje vlastní kosti, je zakrvácen a zafixován v krunýři. Takže tam spíš bude prezentace prostřednictvím našich lidí, kteří to budou ukazovat na plakátu a fotkách, upozorňovat na to, ale takový papoušek tam prostě vystavený nebude.

Ono by to pro něj asi nebylo psychicky zrovna nejlepší.

Přesně tak, pro něj by to navíc byl hazard s už tak podlomeným zdravím, nicméně z Laguny na Exotice budou dva kakaduové dvou druhů, kteří budou reprezentovat fakt, že to jde, že se dokáží takoví ptáci dostat zase do kondice a eventuelně vrátit i do chovu.

Když ty ptáky uzdravíte a jsou psychicky v pohodě, daří se je spárovat a případně od nich odchovat mláďata?

Ano, podařilo se to takto u araraun, kde ptáci opakovaně hnízdí a odchovávají mláďata s asistencí chovatele. Je to tam asistované tím, že se mláďata přikrmují, protože samice není schopna zajistit odchov sama. Ale není to zase o tom, že by mláďata úplně zahubila, prostě je tam jen třeba asistence. A momentálně jsou z těch uzdravených kakaduů, kde to je náročnější ptáky vrátit do přirozeného života, spárovaní první kakaduové bílí. Už celkem harmonizují a je tam jistá progresivní šance na to, že budou třeba časem i odchovávat.

Ptáci, o které se Laguna stará, jsou všechno bývalí domácí mazlíčci? Nebo někteří pocházejí vyloženě z chovu?

Jsou to většinou bývalí mazlíčci, tzn. ručně dokrmení ptáci. Vždycky se o nich snažíme získat co nejvíc informací. Po většinou jsou to skutečně ptáci, co jsou odchováváni uměle v tzv. odchovech narychlo, povětšinou jsou to ptáci, které chovatel třeba přenechává na umělý odchov jinému člověku, najatému člověku, a většinou se tam jako tenká nit těmi jednotlivými ptáky vine to, že nemají správnou socializaci. Že nebyli socializováni s ostatními papoušky a tudíž si vlastně neuvědomují, že jsou sami papoušky.

To je ale potom zvlášť u kakaduů velký problém, ne?

U kakaduů je to zásadní problém, ale nicméně máme tam i případy, kdy chovatel vlastnící chovný pár – zrovna to je případ kakaduů žlutočečelatých guinejských – tento pár roztrhl, protože samice onemocněla. Ne tak, že by bylo třeba ji utratit, nebo že by byla na úhyn, ale prostě onemocněla. Chovatel to neřešil tím, že by se samici pokusil uzdravit klasicky návštěvou ptačího veterináře a následným léčením. Řešil to tak, že samce z toho harmonického páru prodal a samici odevzdal na veterině s tím, ať ji utratí, že to už stejně nemá řešení. Následně tato samice přešla přes naši síť, protože šlo o veterinářku, která spolupracuje s Lagunou, k nám. Bohužel, chovatel to nechal dotlačit do takového stadia, kdy samice je dnes sice vyléčená a bez problémů, ale nelétá, ale následkem infekce, kterou prodělala, má trochu svěšené křídlo. Je to trvalý hendikep. Je to o přístupu chovatelů, který rozhodně není v pořádku. Nebudu toho chovatele jmenovat, protože bych mu udělal velkou ostudu, je to renomovaný chovatel kakaduů, který o sobě rozhodně neříká takovéto věci, které jsou ale bohužel skutečností.

Ladislav Žoha

Zpátky k Exotice, budou letos vystavovat i nějací chovatelé ze zahraničí, třeba ze Slovenska?

Nebráníme se tomu, už tam párkrát byli, nicméně musím říct, že letos bylo těch ptáků hodně a vlastně jsme si vystačili pouze s lidmi z KPEP a těmi, co s klubem úzce spolupracují. Takže je to letos čistě klubová záležitost, protože i ti chovatelé, kteří nejsou přímo členy KPEP, s námi úzce a dlouhodobě spolupracují. Ptáků máme letos opravdu dost, myslím, že výstava bude pestrá. Exotika je koncipovaná hlavně pro laické návštěvníky, protože je všeobecně známo a nikdo se s tím netají, že rozdíl mezi Exotou Olomouc a Exotikou Lysá nad Labem je v tom, že Exota je spíš chovatelskou záležitostí, kdy drtivou většinu návštěvníků výstavy tvoří sami chovatelé, zatímco Exotika je samozřejmě také chovatelský svátek, ale spousty z tisíců návštěvníků jsou laici, rodiny s dětmi. Je tedy namixována tak, aby si na ní každý našel to své.

Exotika je zkrátka hodně o osvětě.

Ano, je to prezentace, osvěta, a já se tím také nijak netajím. Nikdo nemůže od Exotiky čekat velké ucelené kolekce všech druhů loriů, amazoňanů a dalších papoušků. Od toho je tady Exota Olomouc, s kterou navzájem spolupracujeme. Exotika má za cíl ukázat krásu exotické přírody, proto se také jmenuje Exotika. Proto se na ní objeví i plodožraví a měkkožraví ptáci, hmyzožraví ptáci, drobní ptáci, papoušci, a to jak velcí, tak malí, „obyčejní“ i vzácní. Prostě tak, aby to bylo co nejpestřejší pro návštěvníky.

Když zmiňujeme plodožravé a měkkožravé ptáky, každoročně se na Exotice objevují zoborožci. Budou na výstavě i letos, případně jaké druhy?

Zoborožce máme. Není to úplně běžný druh v chovech, nicméně menší druhy zoborožců si myslím, že už celkem jsou rozšířeni. Ukážeme pro chovatele těchto druhů spíš takovou třešničku na dortu, kterou většinou doma mít nemohou. Budeme mít dva druhy velkých zoborožců, zoborožce přilbové, kteří už jednou byli prezentováni na výstavě v České republice (loni na Exotě Olomouc), ale nicméně bude tam i druh, který u nás ještě nebyl nikdy vystaven, a to bude zoborožec štítnatý.

Opět je vystaví Čestmír Drozdek?

Ano. I tací chovatelé si tedy přijdou na své. A ještě tam bude jedna třešnička na dortu, kterou bych s dovolením úplně neprozradil s tím, že je to druh, který už na výstavách v České republice byl, ale veřejně byl prezentován už před drahnými lety. Myslím, že na Exotě Olomouc před nějakými pěti, šesti ročníky, je to tedy opravdu už dlouho. Bude mít tedy obnovenou premiéru. Na Exotice v Lysé nad Labem bude poprvé. Čtenářům slibuji, že to bude opravdu unikum, protože tento druh se nevidí ani v zoologických zahradách. Určitě se tedy přijďte podívat, už teď se můžete těšit na něco, co ale dopředu neprozradím.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. října 2015

Dálší článek

Evropská unie zakáže chov ibisů posvátných a vran domácích. Papoušků se omezení nedotkne

4 Comments

  • Dobry den zašlete mi prosím celou adresu abych ji zadala do navigace děkuji

  • Od kolika hodin je zahájení?
    Dekuji.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější