Pavla Říhová (ČIŽP): Zákon je jasný, při kontrolách žaků nebudeme dělat výjimky

Majitelé papoušků žako se musí připravit na to, že je od března 2017 může kdykoli navštívit inspektor České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a zkontrolovat, zda je papoušek registrovaný a údaje v registračním listu CITES souhlasí s kódem jeho kroužku nebo čipu. „Podmínky chovu exemplářů CITES I jsou dané zákonem a my budeme vyžadovat jejich plnění okamžitě, jakmile vstoupí v platnost,“ říká v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa a CITES ČIZP.
Papoušci žako vstupují od Nového roku do CITES I. Kdy začne ČIŽP uplatňovat svou kontrolní roli vůči chovatelům žaků podle nových pravidel, když se u nás i v celé Evropské unii zahájení registrací žaků posunulo rozhodnutím Evropské komise až na začátek února 2017?

Pro ČIŽP je závazné evropské nařízení, takže jakmile vstoupí v platnost novela přílohy A, začne u žaků stejný režim, jaký platí pro všechny ostatní druhy v této příloze. U žaků se nepočítá s žádnou speciální úpravou, je to druh jako každý jiný. Jakmile tedy začne platit nařízení Evropské komise, bude režim nastaven a v tu chvíli mohou začít i kontroly. Pravděpodobně nastane určitá časová diskrepance mezi CITES I a přílohou A (světová a evropská ochrana exemplářů z první přílohy CITES, pozn. red.), protože Evropská komise již avizovala, že nestihne vydat nařízení tak, aby začalo platit hned od Nového roku. Pravděpodobně půjde o únor, ale jinak se bude postupovat jako u jiných druhů.

Takže onen měsíc, kdy se u nás a v celé Evropě na žaky pohlíželo ještě jako na exempláře CITES II, zatímco mimo EU už byli v CITES I, nezpůsobil žádné problémy?

Problém mohl nastat ve chvíli, kdy by došlo v průběhu tohoto období k vývozu nebo dovozu žaků z třetích zemí tj. mimo EU. V takovém případě bychom situaci řešili po konzultaci s Ministerstvem životního prostředí. Ale jinak režim žaků v CITES I, resp. v příloze A, nastane, jakmile vejde v platnost příslušné evropské nařízení, tedy od 4. února.

A v celé Evropské unii to bude stejné.

Ano.

Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa České inspekce životního prostředí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Na podání žádosti o registraci žaků mají chovatelé 30 dní. Je třeba také počítat s určitou prodlevou při vystavování registračních listů, protože krajské úřady budou zavaleny žádostmi. Opravdu začnete s kontrolami již v březnu 2017, nebo později?

Na to vám neodpovím, jak budou kontroly inspekce probíhat rozhodně nebudeme sdělovat veřejnosti. V okamžiku, kdy začne platit nová povinnost a žakové začnou podléhat určitému režimu, je možné, že přijde kontrola. Zda s těmito kontrolami začneme v březnu nebo později, nebudeme nikomu sdělovat. Pokud bude mít chovatel splněnu svoji zákonnou povinnost, to jest podánu žádost o registraci, pak bude vše v pořádku. Inspektoři si při případné kontrole ověří, zda žádost byla opravdu řádně podaná a krajské úřady budou mít nějakou dobu na to, aby vydaly registrační listy. Rozhodně ale nelze počítat s tím, že kontroly začnou až ve chvíli, kdy budou uzavřeny všechny registrace. Povinnost začíná v únoru, respektive datem, kdy bude přijato a vyhlášeno nařízení Evropské komise a od té chvíle prostě nastává určitý režim.

Co se pro ČIŽP jako kontrolní orgán CITES mění přeřazením žaků do CITES I? Žaků je v České republice spousta…

Co by se mělo měnit? Žakové spadali pod režim registrace do roku 2010, než byli z této povinnosti vyňati. Už tehdy jsme je kontrolovali a museli se s těmito kontrolami vypořádat. Takže takové kontroly zvládneme znovu. Pro nás je to druh jako každý jiný. Víme, že je jich mezi českými chovateli hodně, ale stejné je to např. u želv. Nejedná se pro nás o nic, z čeho bychom měli mít zásadní bolehlav.

Dá se říci, že žako bude nejčetněji chovaným druhem CITES I v České republice?

Nemyslím si. Želv je tu rozhodně víc.

Mají se chovatelé, kteří nestihnou včas požádat o registraci žaka u příslušného krajského úřadu, obávat zabavení papouška? Nebo nebudete zpočátku tak přísní?

Na to vám neodpovím. Každý případ se posuzuje individuálně podle okolností, které ho provázejí. Chovatelé mají plnit své zákonné povinnosti. Pokud si myslíte, že vám řeknu, že nebudeme zpočátku přísní, tak vás zklamu. Jakmile začne platit povinnost registrace pro chovatele a pokud dotyčný nestihne splnit svoji zákonnou povinnost požádat o registraci včas, porušil zákon a potom samozřejmě riskuje postih.

Jaké sankce za to hrozí?

Stejné, jaké má zákon nastaveny pro všechny ostatní druhy CITES I. Existuje kategorizace skutkových podstat, přičemž nejvyšší pokuta je 1,5 milionu korun a je možnost zabavení exempláře. Nelze říci, v jakých případech se přistupuje tak či onak, jak se vypočítává výše pokuty apod. Případy se opravdu posuzují individuálně tj. případ od případu. Není na to žádná přesná tabulka.

Spousta žaků je v domácnostech, lidé si je pořídili jako domácí mazlíčky a nesledují chovatelská periodika, ale ani weby orgánů ochrany přírody. O nové povinnosti registrovat žaky se tedy nemusí dozvědět.

To je bohužel jejich problém. Neznalost zákona neomlouvá. Existuje mnoho jiných druhů, které lidé chovají jako domácí mazlíčky a mají jen jeden exemplář. Obecně lze říci, že tito lidé chovají zvíře, které podléhá určitému režimu a vztahují se na ně předpisy úplně stejně jako na všechny ostatní chovatele.

Hrozí kromě zabavení žaka nebo peněžního trestu za neregistrování exempláře CITES I nějaké další tresty, například trestní stíhání?

Pokračování rozhovoru o prokazování legálního původu papoušků žako při kontrolách ČIŽP si můžete přečíst v brožuře Žako v CITES I.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
8 komentářů

 1. Registracezaku napsal:

  Myslím že vážená paní Říhová by měla opustit své zaměstnání nebo takový člověk by měl být zbaven funkce.

 2. Miky napsal:

  Jak jinak obyčejným lidem strpčíme život kteří to maj jak mazlíčka. Tam kde to vzniká tam je necháme na pokoji. A myslíme si že jsme nad věcí.
  Dotaz: jak dopadli kakadu palmový které jste taky zabavila. Chovateli jde vždy o chovance ne o peníze. Prosim o vyjádření. Děkuji

 3. Krátký napsal:

  Tak to je hodně zajímavý rozhovor, odpovědi typu neodpovim, nemyslím si, neřeknu,to je jejich problém. Opravdu paní na svém místě. Já zase nemám povinnost takovou paní pustit k sobě domů.

 4. bleble napsal:

  Tohle mohl vymyslet jedině nějaký „chytrý člověk“, co nemá nic na práci a zatěžuje život jiným lidem. Zajímalo by mě, proč majitelé nebyly obeslány a upozorněny na tuto situaci? A kdo vůbec vymyslel čipování papoušku v tomto období mrazů….myslím se, že většina chytrých chovatelů mi dá za pravdu, že vzít v tomto počasí papouška ven je risk onemocnění. A když si někdo něco vymyslí a chce nechat papoušky přečipovat, tak by tato věc měla být zaplacena a né, aby si chovatel toto platil sám!!!!

 5. Dajco napsal:

  …tak to je „super“, že nemajú žiadny postup ani pravidlá ani nič podľa čoho budú robiť postihy a rozhodovať o osude papagája a jeho majiteľa…všetko že bude individuálne?…to je zaujímave…a hlavne nič nevyzradiť….snáď takýto systém neodradí moc ľudí od chovu…
  Ten prístup úradov, zaobchádzanie a jednanie….smutné

  D.

 6. Jirka napsal:

  Myslím, že se dělá zbytečná panika. Prostě si zaregistrujte své světřence a nemate se čeho obavat! Děláte z komára velblouda. Paní Říhová jen dělá svou práci. Toť můj názor! Jirka

 7. žako napsal:

  Arogance, naprosto ukázková!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..