Slovenští celníci zabavili na parkovišti u Banské Bystrice 136 papoušků

Celkem 136 papoušků zajistili koncem ledna celníci z Banské Bystrice při kontrole automobilu na parkovišti motorestu Uľanka na okraji tohoto krajského města. Řidič celníkům nejprve tvrdil, že převáží maximálně dvacet andulek a korel, při bližším ohledání ale celníci v zavazadlovém prostoru vozu nalezli přes 100 exotů, z toho některé druhy podléhající úmluvě CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. „Přepravce zboží nedokázal předložit žádné potřebné doklady o původu a způsobu nabytí všech opeřenců,“ sdělila agentuře TASR mluvčí banskobystrického Celního úřadu Katarina Podhorová.
„Jelikož celníci pojali podezření, že jde o chráněné exempláře, byl k dalšímu jednání přizván pracovník Slovenské inspekce životního prostředí, který identifikoval opeřence a zařadil je do příslušných příloh. Po kontrole dokladů a provedení procesních úkonů byl případ postoupen k dalšímu projednání Slovenské inspekci životního prostředí z důvodu podezření na porušení předpisů týkajících se úmluvy CITES,“ dodala Podhorová. Ke všem exemplářům uvedeným v přílohách CITES I a CITES II musí mít majitel nebo přepravce vždy k dispozici doklady o jejich legálním nabytí, případně registrační listy CITES. Při vývozu do zahraničí je nutná i výjimka ze zákazu obchodní činnosti.

Mezi zajištěnými papoušky byly běžné australské druhy (Foto: Celní úřad v Banské Bystrici)

Šlo o běžné australské druhy

„Na Slovensku je oprávněné vydávat toto povolení ministerstvo životního prostředí. Celníci kontrolují, zda exempláře překračující státní hranici mají platné dovozní a vývozní povolení, povolení k opětovnému vývozu nebo tranzitu a zda obsah zásilky, zejména druh a množství, odpovídá údajům uvedeným v povolení nebo oznámení o dovozu. Obchodování s chráněnými a ohroženými živočišnými a rostlinnými druhy je zakázané a tudíž nelegální,“ vysvětluje mluvčí Celního úřadu v Banské Bystrici. Slovenští celníci doporučují lidem, kteří plánují dovoz nebo vývoz takového zboží, aby se řádně informovali o omezeních pro dovoz či vývoz zboží neobchodního charakteru.

K TÉMATU: Celníci na dálnici u Pardubic zajistili automobil s ary horskými, žaky a amazoňany

Podle fotografií, které k případu zveřejnil Celní úřad v Banské Bystrici, zajištění papoušci nepatřili k vzácným druhům. Šlo o běžné australské papoušky – rosely a kakariki, na které se ovšem rovněž vztahují pravidla pro nakládání s exempláři z přílohy CITES II. Mimo CITES jsou z papoušků vedeny jen andulky, korely, alexandři malí a agapornisové růžohrdlí. Obdobný přístup jako slovenští celníci uplatňují v poslední době i jejich čeští kolegové, kteří se soustředí na účastníky ptačích burz. Naposledy loni v říjnu Celní správa Pardubického kraje zadržela řidiče dodávky na dálnici D11 u Pardubic, který převážel několik amazoňanů, žaky a ary horské, aniž by k těmto papouškům měl patřičné doklady. Dotyčný je však dodal zpětně a ptáci mu byli vráceni.

Úvodní foto: Celní úřad v Banské Bystrici
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..