Čtrnáct papoušků v několika přenoskách zajistila hlídka Celního úřadu Pardubického kraje při úterní rutinní prohlídce automobilu na dálnici D11 u Libišan na Pardubicku. Vůz si celníci vytipovali náhodně, při jeho kontrole narazili na větší počet exotů. Šlo o ary horské, žaky velké, amazoňany žlutolící a amazoňany pomoučené. Informoval o tom mluvčí celníků Tomáš Culek. „Celníci papoušky zajistili a případ předali k dalšímu šetření České inspekci životního prostředí (ČIŽP),“ dodal s tím, že pokud se neprokáže původ zajištěných ptáků, skončí pravděpodobně v některé zoologické zahradě.
„Papoušci uvedených druhů jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Řidič vozidla nebyl schopen celníkům předložit zákonem stanovené doklady a k původu papoušků celníkům uvedl, že jsou jeho a převáží je na vyšetření k veterináři,“ uvedl mluvčí Celní správy. Ze jmenovaných druhů podléhá povinné registraci pouze ara horský, ostatní jmenovaní papoušci spadají pod CITES II a jejich evidenci si musí vést sám chovatel. V případě, že exoty převáží, měl by mít u sebe doklady pouze k ptákům, kteří spadají do CITES I.
Papoušci skončí dočasně v zoo
Papoušci jsou momentálně zajištěni a ČIŽP povede s jejich majitelem správní řízení, během něhož bude moci prokázat jejich původ. Teprve ve chvíli, kdy by toho chovatel nebyl schopen, obrátila by se ČIŽP na soud, který by mohl rozhodnout o jejich propadnutí státu. Do té doby by byli papoušci umístěni do některého ze záchranných center CITES, které existují při zoologických zahradách. Jakmile soud rozhodne o propadnutí ptáků státu, papoušky většinou přebírá do svého vlastnictví ta zoo, do jejíhož záchranného centra je umístila inspekce životního prostředí. V tomto případě však nejde o druhy, které by byly pro české zoo zajímavé – snad s výjimkou arů horských.
K TÉMATU: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení
Ani cena zajištěných papoušků není nijak enormní. Nejcennější jsou arové horští, jejichž cena za mladý pár se pohybuje okolo 100 tisíc korun. Podle snímků, které zveřejnili pardubičtí celníci, by mělo jít o mladé ptáky. Druhým nejvzácnějším druhem ze zajištěné zásilky je amazoňan pomoučený. Tento největší druh amazoňana se běžně prodává za 20 tisíc korun. Cena žaka velkého se pohybuje okolo 13 tisíc korun, amazoňana žlutolícího pak na hranici osmi tisíc korun. O řidiči kontrolovaného vozidla celníci neuvedli žádné podrobnosti krmě toho, že byl české národnosti.
Úvodní foto: Celní úřad Pardubického kraje