Rezervace pro ary škraboškové v Brazílii dostává první obrysy. Bude mít 90 hektarů

Ara škraboškovýUVNITŘ VIDEO – Tři roky před plánovaným vypouštěním arů škraboškových do volné přírody zahájily brazilské úřady jednání s obyvateli regionu Curaçá, v němž má vzniknout přísně chráněná rezervace pro tyto v přírodě vyhynulé papoušky. Při první fázi rozhovorů s místními lidmi kontaktovali ochránci mezi 18. a 28. zářím 50 rodin žijících v okolí města Curaçá a obce Juazeiro na severovýchodě brazilského státu Bahia. Zaměřili se i na obyvatele odlehlých zemědělských farem Barra Grande, Eye D’vody, Caraibeira a New Alliance.
Cílem těchto rozhovorů je shromáždit údaje potřebné pro podporu místních obyvatel vzniku plánované rezervace, jež má mít rozlohu 90 hektarů a v roce 2019 v ní budou poprvé vypuštěni arové škraboškoví. Kromě toho se úředníci snažili zjistit, jakým způsobem místní lidé vnímají životní prostředí, v němž žijí a průzkum se zaměřil také na analýzu reprodukčního cyklu arů marakán, kteří v regionu dříve žili po boku arů škraboškových (poslední volně žijící samec ary škraboškového vytvořil pár se samicí ary marakány) a budou hrát v programu reintrodukce arů škraboškových důležitou roli.

Ary marakány pomohou návratu „modrých“ arů

Vědci rovněž vybrali a označili 120 stromů, které mohou sloužit jako hnízdiště pro ary marakány i ary škraboškové. Během hnízdního období budou tyto stromy bedlivě monitorovány, některá vejce arů marakán odebrána k umělé inkubaci a mláďatům poté instalovány mikrovysílačky, než je ochránci vrátí zpět do hnízdních dutin. Rezervace pro ary škraboškové nebude neprodyšně uzavřená, místní lidé budou moc nadále využívat půdu pro tradiční způsoby obživy, jež umožní trvale udržitelný rozvoj a nebudou ničit tento ojedinělý biotop.

K TÉMATU: Historický milník: Brazílie zahájí výstavbu centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

Úřady také umožní místním obyvatelům využívat různé sociální programy, díky nimž zdokonalí produkci zemědělských plodin a výrobu zboží a povedou k vyšším příjmům domácností. Brazílie tak chce předejít riziku pytláctví a nelegálního odchytu kriticky ohrožených arů škraboškových, kteří jsou lákavým cílem překupníků se zvířaty. Projekt návratu ary škraboškového do volné přírody schválila brazilská vláda v roce 2011 a koordinuje jej Národní centrum pro výzkum a ochrany volně žijících ptáků (CEMAVE/ICMBio). V první fázi se brazilská strana snaží vytvořit chovné páry arů škraboškových v zajetí a jejich odchovy bude vypouštět do rezervace Curaçá.

Úvodní foto: Al Wabra Wildlife Preservation
Předchozí článek

Zařazení žaků do CITES I ještě nemusí být definitivní, rozhodne závěrečné hlasování ve středu

Dálší článek

Celníci na dálnici u Pardubic zajistili automobil s ary horskými, žaky a amazoňany

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější