Zařazení žaků do CITES I ještě nemusí být definitivní, rozhodne závěrečné hlasování ve středu

Žako velkýNedělní výsledek tajného hlasování zástupců smluvních stran CITES o zařazení obou druhů papoušků žako do první přílohy této úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin ještě nemusí být definitivní. Rozhodnutí o přeřazení žaků z CITES II do CITES I musí ještě potvrdit zítřejší závěrečné hlasování na plénu konference CoP17 v Johannesburgu. „To je obecně poslední možnost, jak zvrátit hlasování, které v průběhu konference proběhlo,“ potvrdila serveru Ararauna.cz Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Náhlý obrat v názoru delegátů kongresu však nelze očekávat, byť se o něj pokusí minimálně hostitelský stát, kde se konference koná – Jihoafrická republika. V zemi existuje několik obřích farem zaměřených na chov žaků a JAR je největším vývozcem těchto papoušků na světě. Ročně exportuje přes 80 tisíc žaků, především do jihovýchodní Asie a na Blízký Východ. Ceny žaků se v těchto regionech pohybují výrazně výš než v Evropě, jde o násobky cen, za nichž jsou tito papoušci k dostání v České republice. Zařazení žaků do CITES I by tyto obchody zkomplikovalo, vyžadovalo by vývozní a dovozní povolení na každého ptáka a prokázání jejich původu.

České úřady vyčkávají, úlevy nechystají

Ani české úřady zatím nemají jasno, jak budou v případě potvrzení nedělního hlasování o přeřazení žaků do CITES I postupovat. Podle Silvie Ucové z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR i Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí si to vyžádá koordinovaný přístup obou institucí a ministerstva životního prostředí. „Rozhodnutí o žacích je příliš čerstvé na to, abychom znali odpovědi na všechny otázky českých chovatelů,“ vysvětluje Silvie Ucová. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která je vědeckým orgánem CITES v České republice, už dříve chovatele žaků nabádala, aby letošní mláďata pro jistotu označovali bezešvými kroužky CITES a vyhnuli se tak pozdějšímu čipování.

K TÉMATU: Rozhodnuto: žakové se od roku 2017 přesouvají do CITES I, bude nutná registrace a čipy

Podle šéfinspektorky ČIŽP Pavly Říhové, která se konference CoP17 v Johannesburgu přímo účastní, jsou zákonné podmínky u ptáků zařazených do CITES I jasné a nebude třeba kvůli přeřazení žaků z druhé do první přílohy této úmluvy zavádět přechodná období, po které inspekce nebude vůči chovatelům tak přísná. „Nepředpokládáme vytváření nějakých speciálních úlev či opatření,“ sdělila Říhová serveru Ararauna.cz. Všechny tři kompetentní úřady by se nad problematikou žaků v CITES I měly sejít v druhé polovině října. Povinnosti spojené se zařazením žaků do CITES I by měly začít platit do 90 dní od jejich schválení konferencí CITES, tedy od Nového roku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Skupina Uzavřená křídla o výcviku volného letu papoušků: Kšíry jsou základ

Dálší článek

Rezervace pro ary škraboškové v Brazílii dostává první obrysy. Bude mít 90 hektarů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější