Rozhodnuto: žakové se od roku 2017 přesouvají do CITES I, bude nutná registrace a čipy

Žako na kšíráchDvouhodinová ostrá debata na celosvětové konferenci smluvních stran CITES v jihoafrickém Johannesburgu vyústila dnes před polednem ke schválení přesunu obou druhů papoušků žako do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Pro návrh sedmi afrických zemí, Spojených států a Evropské unie se musela v tajném hlasování vyslovit víc než polovina ze 183 smluvních států CITES. Hostitelská země – Jihoafrická republika (JAR) – se přitom do poslední chvíle snažila návrh zamítnout. JAR je největším vývozcem žaků na světě, z jejích farem putuje ročně do zahraničí přes 80 tisíc žaků.
Přímo v JAR přitom žakové v přírodě nežijí, často se ale do země pašují ptáci odchycení ve volné přírodě ve střední Africe, aby posílili faremní chov. Rozhodnutí o zařazení žaka velkého a žaka liberijského do CITES I značně ztíží práci těchto farem. U všech ptáků bude nutné prokazovat jejich původ a rodiče, všichni žakové budou muset být označeni buď bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem a budou podléhat povinné registraci. Veškerý export a import žaků musí schválit příslušné úřady země vývozu a dovozu. Nová pravidla mají začít platit do 90 dní od jejich schválení, k němuž dojde na úterním plenárním zasedání konference CoP17. Fakticky tak žakové vstoupí do CITES I od Nového roku.

Výsledek hlasování o přeřazení žaků do CITES I na konferenci CoP17 v jihoafrickém Johannesburgu (Screenshot: CITES)
Výsledek hlasování o přeřazení žaků do CITES I na konferenci CoP17 v jihoafrickém Johannesburgu (Screenshot: CITES)

České chovatele čekají nové povinnosti

Přeřazení žaků do CITES I se dotkne i českých chovatelů, a to i majitelů domácích mazlíčků. Všechny žaky bude nutné přihlásit do registru CITES u místně příslušného krajského úřadu nebo u pražského magistrátu. Povinnost se bude vztahovat i na žaky pořízené před platností CITES I, ale neměla by se dotknout papoušků zakoupených do konce roku 2009. Do té doby v České republice platila povinná registrace žaků, i když tento papoušek by zařazen do CITES II. Dokumenty z doby před rokem 2009 tedy budou platit i nadále a majitelé těchto ptáků nebudou muset podniknout žádná opatření. U letošních mláďat žaků už Agentura ochrany přírody a krajiny ČR jakožto vědecký orgán CITES doporučovala označovat bezešvými kroužky CITES.

K TÉMATU: Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

Horší situace bude u starších ptáků, kteří nejsou nijak značeni nebo mají kroužek s tzv. osičkou, tedy půlený. Tyto ptáky budou muset majitelé nechat očipovat. S jistotou to bude ale zřejmé až po oficiálním vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, potažmo ministerstva životního prostředí. Chovatelé i specializovaní aviární veterináři varují před nevyzpytatelností žaků, jimž bude implantován čip – hrozí, že se v místě vpichu čipu oškubou a zákrok je nakolik vystresuje, že mohou uhynout. Podle statistik ministerstva životního prostředí bylo v České republice jen v letech 2004 až 2009 registrováno téměř 10 tisíc žaků a minimálně stejný počet mezi chovateli přibyl od roku 2010 do současnosti.

Jeden z prvních tweetů o výsledku hlasování (Repro: Ararauna.cz)
Jeden z prvních tweetů o výsledku hlasování (Repro: Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

[poll id=“96″]
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 30. září až 2. října 2016

Dálší článek

Skupina Uzavřená křídla o výcviku volného letu papoušků: Kšíry jsou základ

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější