Skupina Uzavřená křídla o výcviku volného letu papoušků: Kšíry jsou základ

Ara arakangaUVNITŘ VIDEO – Uzavřená křídla ve spolupráci se serverem Ararauna.cz pokračují v nepravidelném seriálu o volném létání papoušků, tentokrát na téma kšír pro adepty volnoletectví. Kšíry jsou základem pro socializaci vašeho papouška. Jsou též základem případného volnoletectví. S papouškem a kšírami se ale musí nakládat velice opatrně. Stačí jedna chyba ze strany majitele, a papoušek může vůči kšírám zcela ztratit důvěru a proces nápravy je mnohonásobně těžší, než když jste ho s nimi seznamovali poprvé.
Papouška je třeba učit na kšíry již od malička, s citem a velkou dávkou trpělivosti, abychom ho nevystavovali žádnému stresu a kšíry mu nezprotivili. Čím dříve začneme, tím lépe. Trpělivě mu již od mala kšíry ukazujeme, opatrně navlékáme na hlavičku. Jeden z doporučených a ověřených postupů je ten, že kšíry svým mláďatům představí již samotný chovatel, od kterého si chceme papouška pořídit. V takto mladém věku většinou není s papoušky problém a ti si velmi rychle zvyknou.

Trénink na kšíry je třeba začínat již v útlém věku :-) (Foto: Uzavřená křídla)
Trénink na kšíry je třeba začínat již v útlém věku 🙂 (Foto: Uzavřená křídla)
A teď už bez legrace - pokud se mládě seznamuje s kšírami už od raného věku, nebude se jich v budoucnu bát (Foto: Zdeněk Krňávek, Operenimazlicci.cz)
A teď už bez legrace – pokud se mládě seznamuje s kšírami už od raného věku, nebude se jich v budoucnu tolik bát (Foto: Uzavřená křídla)

Trénink musí probíhat denně již od raného věku

Jakmile se papoušek dostane do našich rukou, je třeba poctivě natrénovat nasazování kšír, aby s tím nebyl problém například v pozdějším věku papouška. Jedním ze způsobů, jak papouška zvyknout na kšíry, je odměňování za každé pomalé a opatrné nasazení „postroje“. Odměnou by mělo být něco, co má papoušek rád – například máčený piškot. Můžete také vyzkoušet metodu, kdy nastavíte papouškovi odměnu před „oháňku“ z kšírů pro nasazení na hlavu a papoušek pak chce z vlastní vůle sám prostrčit hlavičku, aby se dostal k odměně.

K TÉMATU: Skupina Uzavřená křídla radí zájemcům o volný let: na co myslet při pořizování papouška

Každý papoušek vám bude po krátkém čase vděčný za procházku venku a upevní to vztah mezi vámi. Ukázku nasazování kšír můžete vidět v následujícím videu, které vytvořila skupina Uzavřená křídla:

Cílem procházek s papouškem venku na kšírách je především adaptace na vnější podněty, zvuky, oblohu, jiné ptáky, letadla, auta, cyklisty, běžce a mnoho dalších vjemů.

Na následujícím videu si můžete prohlédnout sundávání kšír papouškovi po návratu domů:

https://www.youtube.com/watch?v=uDw3zCCvPtY

Jak předejít nechtěnému úletu papouška?

Největší obavou majitelů papoušků, kteří chtějí svého mazlíčka vycvičit na volný let, je ztráta jejich opeřeného kamaráda. Naprosto drtivá většina papoušků ulétne jen proto, že se leknou vnějšího podnětu, který neznají, a proto cílem procházek je papouška na všechny tyto podněty co nejdůkladněji připravit, aniž by mohl při úleku ulétnout, protože ho zadrží kšíry. Základem jsou kvalitní kšíry správné velikosti a s certifikací všech spojů. Papoušci kšíry velmi rádi koušou a kvalita spojů je proto velmi důležitá – únava materiálu může mít katastrofální následky.

Další ukázka sundávání kšír z papouška:

Papouška na kšírách venku vždy velmi bedlivě hlídáme, nenecháváme v žádném případě bez dozoru. Velmi velkou pečlivost věnujeme upevnění kšírů a zejména jejich držení – v žádném případě konec kšír nedržíme v ruce, ale smyčku máme kolem zápěstí, aby při naší případné kolizi papoušek neulétl. Není nic horšího než ulétvnuvší papoušek s kšírami, protože hrozí reálné nebezpečí zamotání těchto kšír do větví stromu a uvěznění papouška v často nedostupné výšce. Důležité je také vyvarovat se upevňování konce kšír formou zaháknutí, například ke konci bidla, kdy papoušek může jednoduše škubnout a konec kšír se vyvleče.

Žako velký Oskáreks nasazenými kšírami (Foto: Martina Boriková, Uzavřená křídla)
Žako velký Oskáreks nasazenými kšírami (Foto: Martina Boriková, Uzavřená křídla)
Správné uchycení kšír, při kterém nehrozí vyškubnutí z ruky a úlet papouška (Foto: Uzavřená křídla)
Správné uchycení kšír, při kterém nehrozí vyškubnutí z ruky a úlet papouška (Foto: Uzavřená křídla)
Správně zajištěný budoucí volnoletec :-) (Foto: Vilma, Uzavřená křídla)
Správně zajištěný budoucí volnoletec 🙂 (Foto: Vilma, Uzavřená křídla)

ČTĚTE TAKÉ: Skupina Uzavřená křídla radí, jak na volné létání s papoušky

I v zimních měsících, kdy za chladného počasí nechodíme ven, musíme papouškům nasazovat kšíry, aby papoušek tento návyk nezapomněl.

Věříme, že se vám toto povídání o kšírách líbil a že snad někomu pomůže i při budoucím tréninku volného létání papoušků. Příště se můžete těšit na díl seriálu věnovaný výběru místa tréninku volného letu.

Úvodní foto: Václav Froněk, Uzavřená křídla
Předchozí článek

Rozhodnuto: žakové se od roku 2017 přesouvají do CITES I, bude nutná registrace a čipy

Dálší článek

Zařazení žaků do CITES I ještě nemusí být definitivní, rozhodne závěrečné hlasování ve středu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější