Skupina Uzavřená křídla radí, jak na volné létání s papoušky

Skupina Uzavřená křídlaUzavřená křídla je největší skupina lidí vyznávajících papouščí „volnoletectví“ z Prahy a okolí, jejíž členové, respektive jejich papoušci, jsou v různých fázích tréninkového vývoje. Od ryze začátečníků až po pokročilé. S ohledem na skutečnost, že valná většina informací k výcviku volného létání papoušků, zejména na sociální síti Facebook, je zpětně nedohledatelná, chceme vám touto formou představit způsoby výcviku budoucích papouščích volnoletců v naší skupině. V žádném případě a za žádných okolností se ale nejedná o „návod k použití “ či metodu, která vám z vašeho papouška „snadno a rychle“ udělá volnoletce.
Naším cílem je ucelené poskytnutí informací a ukázky možného výcviku, včetně videa, jako jedné z mnoha možných variant, jak papouška naučit volnému létání tak, aby se vracel ke svému majiteli. V době začátků našeho volného létaní nebyl k dispozici žádný seriál či videa o volnoletectví v České republice (až na několik málo výjimek), proto se chceme se čtenáři webu Ararauna.cz podělit o naše několikaleté zkušenosti, které se samozřejmě budou s ohledem na zkušenosti a věk našich papoušků neustále vyvíjet a zdokonalovat.

Smyslem volnoletectví není papouška zbrkle pustit a pak jej hledat, ale docílit toho, aby papoušek hledal a našel vás. Tak jako my lidé jsme zcela rozdílní, tak zcela rozdílní jsou i naši papoušci, proto žádný univerzální návod není a nikdy nebude a naším cílem je jen představení některých základních prvků výcviku.

Skupina Uzavřená křídla (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Skupina Uzavřená křídla (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

 

Díl první: Výběr vhodného papouška

Již samotný nadpis je zcela záměrně zavádějící. Pokud si chcete pořídit papouška jen za účelem volnoletectví, je nutno tento článek přestat číst, a pořízení papouška se doživotně vzdát. Papoušci jsou nesmírně citliví tvorové, kteří budou vyžadovat vaši pravidelnou péči a zejména lásku. Papoušci jsou tvorové velmi inteligentní a pokud jejich péči či sociální kontakt zanedbáte, projeví se to zlozvykem pro papoušky tolik typickým a to škubání peří, či dalšími negativními vlastnosti včetně toho, že z něj nikdy nebude volnoletec.

K TÉMATU: Jaká byla první „létací sezona“ šumperských araraun v roce 2012 očima Zdeňka Krňávka

Pořízení papouška je rozhodnutí na dlouhá dlouhá léta a zejména u větších druhů vás bude provázet většinu vašeho života. Pořízení papouška, zejména dnes tolik rozšířených druhů jako je ara či žako jako hračku pro děti je zcela nevhodné a rozhodně to nedoporučujeme. Děti vyrostou, budou mít jiné zájmy a papoušek bude trpět a většinou děti nerespektuje. Papoušek není ozdobou pro návštěvy či do klece, je to součást vaší rodiny, každodenní společník, který potřebuje každodenní péči a dá se přirovnat k dvou až šestiletému dítěti, které nikdy nevyroste. Pokud nejste připraveni na každodenní péči, každodenní kontakt,zábavu a odpovědnost, nepořizujte si ani děti a ani papouška.

Ukázka jak vypadají papoušci, kteří mají psychické problémy, nedostatečnou péči a socializaci svých majitelů, je na následujících fotografiích – berte je jako varování:

Nechtěný kakadu, o kterého se stará společnost Laguna (Foto: Magdalena Žohová)
Nechtěný kakadu, o kterého se stará společnost Laguna (Foto: Magdalena Žohová)
Magdalena Žohová a společnost Laguna, která se o postižené papoušky stará, za to přijdou do nebe (Foto: Magdalena Žohová)
Magdalena Žohová a společnost Laguna, která se o postižené papoušky stará, za to přijdou do nebe (Foto: Magdalena Žohová)
Samička eklekta různobarvého (Foto: Magdalena Žohová)
Samička eklekta různobarvého (Foto: Magdalena Žohová)

Velmi diskutovaným a „ožehavým“ problémem je, zda zvolit papouška ručně dokrmeného či vychovaného pod rodiči. Ze zkušeností skupiny Uzavřená křídla je zjevné, že obě možnosti jsou realizovatelné a proto se tomuto tématu zcela vyhneme. Bez ohledu na to, zda je papoušek dokrmen, či vychován rodiči, nelze ve věku několika měsíců poznat, zda se bude jednat o papouška vhodného k volnému létání. Každý papoušek je zcela jiná osobnost, ale obecně se dá konstatovat, že pro papoušky je létaní jejich přirozená vlastnost, takže jen záleží na jejich povaze, vašem přístupu a délce výcviku.

Následující díl našeho nepravidelného seriálu věnujeme problematice pořizování papouška. Seriál vychází na webu Ararauna.cz a na stránkách skupiny Uzavřená křídla.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. srpna 2016

Dálší článek

Na návštěvě ptačího parku, zoo a záchytného centra Veldhoven v Holandsku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější