Dnes začínají povinné registrace papoušků žako. Kdo je nepřihlásí do 6. března, riskuje pokutu

Počínaje dnešním dnem začínají krajské úřady a pražský magistrát registrovat papoušky žako, kteří byli od Nového roku přeřazeni do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Povinnost registrace začala platit již v sobotu 4. února – od tohoto data mají všichni majitelé žaků třicet dní na to, aby u místně příslušného krajského úřadu podali žádost o registraci. Formulář žádosti naleznou na webových stránkách krajského úřadu. Ještě před podáním žádosti musí chovatelé zajistit nezaměnitelné označení žaků – buď celistvým bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem, jejichž kód uvedou v žádosti o registraci.
Ne vždy bude nutné papoušky čipovat

U papoušků žako, které majitelé získali před začátkem povinné registrace CITES I, budou registrační úřady uznávat i jakékoli celistvé bezešvé kroužky s unikátním kódem (nemusí jít tedy o kroužky CITES, které obsahují zkratku CZ a šestimístný číselný kód). Ve výjimečných případech, kdy nebude možné žaka očipovat, může úřad uznat pro potřeby registrace i půlený kroužek nebo kroužek s osičkou. Majitel žaka ale musí doložit, že čipování není možné ze zdravotních důvodů, a to nejlépe písemným potvrzením od veterináře. Větší šanci vyhnout se čipování ale budou mít spíše majitelé jednotlivých žaků, u většího počtu jedinců je úspěch nejistý. Záleží na každém krajském úřadu, jak se k žádosti postaví.

K TÉMATU: Potřetí a definitivně? Registrace CITES pro papoušky žako začnou v pondělí 6. února

Procesem registrace musí znovu projít i papoušci žako, kteří již mají registrační list z doby, kdy byla jejich registrace v České republice povinná, i když byli zařazení do přílohy CITES II. Tato povinnost platila do konce roku 2009. Majitelé těchto papoušků musí zajít na krajský úřad s originálem registračního listu, v němž úředníci uvedou změnu z CITES II na CITES I, případně další úpravy, pokud žako mezitím změnil majitele, nebo došlo k jiným změnám. Fakticky se tak registraci nevyhne naprosto žádný majitel papouška žako, ne vždy se však kvůli ní bude muset dostavit na úřad osobně. Žádosti o registraci lze zaslat i poštou nebo elektronicky – tuto možnost si však nejprve ověřte u svého krajského úřadu.

Žako velký s tzv. půleným kroužkem, který není standardně uznáván za značení CITES (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jaké sankce hrozí těm, co žaky nezaregistrují?

Někteří majitelé papoušků žako zvažují, že budou registraci ignorovat. Zejména majitelé domácích mazlíčků, kteří se obávají čipování svého ochočeného papouška, často argumentují tím, že úřady stejně nemají šanci zjistit, zda se v jejich domácnosti žako nachází. To je sice pravda, ale vynechat povinnou registraci CITES je velmi riskantní. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která kontroluje exempláře CITES, bude po 6. březnu všechny neregistrované žaky považovat za nelegálně pořízené. „Jakmile začne platit povinnost registrace pro chovatele a pokud dotyčný nestihne splnit svoji zákonnou povinnost požádat o registraci včas, porušil zákon a potom samozřejmě riskuje postih,“ říká v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I Pavla Říhová, vedoucí oddělení CITES v ČIŽP.

ROZHOVOR: Tony Silva: CITES I žakům nepomůže, naopak

Sankce v těchto případech nejsou malé. Zatímco Agentura ochrany přírody a krajiny ČR hovoří až o půl milionu korun, Pavla Říhová zmiňuje částku třikrát vyšší. Navíc majitel neregistrovaného žaka riskuje jeho zabavení a umístění do záchranného centra CITES. Těch je v České republice zhruba dvacet a fungují většinou při zoologických zahradách. Jejich kapacity jsou ale omezené, zatímco zabavených žaků mohou být desítky až stovky. Jak se s tímto problémem inspekce vyrovná? To se dozvíte ve zmiňovaném rozhovoru Pavly Říhové pro brožuru Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz a je k dostání v e-shopu Loro-shop.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 komentářů

  1. Had napsal:

    Mám dotaz k žádosti o výjimku za zákazu obchodování. Mám řádně zaregistrovaný chovný pár, který nechci prodávat. Na odchov, který budu prodávat, požádám o vyjímku. Musím mít zažádáno o vyjímku i na chovný pár, který si budu nechávat?

  2. Kamil gunits napsal:

    Dobrý den chci registrovat papouška žáka ale sem špatně chodící mobilita mohu to poslat poštou a kde získám formulář děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..