Seychelské ostrovy slibují letos zlikvidovat všechny invazní alexandry malé. Už jich zabily 547

UVNITŘ VIDEO – Nekompromisní likvidaci kompletní nepůvodní populace papoušků alexandrů malých plánuje do konce letošního roku dokončit vláda na Seychelských ostrovech. Projekt takzvané eradikace začal v roce 2013 za finanční podpory Evropské unie, která poskytla ostrovnímu státu v přepočtu 20 milionů korun. Dosud se podařilo postřílet 547 alexandrů malých, kteří obsazovali vhodné hnízdní dutiny původním papouškům vazům seychelským a soupeřili s nimi také o potravu. Posledního alexandra úřady zabily loni v květnu, dosud však nemají jistotu, zda na ostrovech ještě nějací ptáci tohoto druhu nepřežívají.

„Možná se ještě někde skrývají“

„Do konce letošního roku by mohla být potvrzena kompletní likvidace tohoto invazního druhu,“ řekla tiskové agentuře Seychely News Agency Annabelle Constance z organizace Seychely Island Foundation (SIF). „Zatím je ale příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, že na Seychelách už žádní další alexandři malí nejsou,“ dodala. První alexandři malí se na Seychelské ostrovy dostali již v roce 1970 jako domácí mazlíčci. O několik let později se prvním ptákům podařilo uniknout na svobodu a aklimatizovat ve volné přírodě. Jejich počet postupně narůstal až na několik stovek jedinců. Seychelská vláda se proto již v roce 2003 rozhodla spustit eradikační programy, které však nevedly ke kýženému výsledku.

K TÉMATU: Seychelské ostrovy za 20 milionů korun od EU dokončují likvidaci invazních alexandrů malých

Kromě toho, že alexandři malí utlačují původní druhy ptáků na Seychelských ostrovech, způsobovali také škody tamním zemědělcům a přenášeli nebezpečnou cirkovirózu známou mezi chovateli papoušků jako nemoc zobáku a peří (PBFD). Hrozilo, že ji zavlečou do rezervace Vallée de Mai na ostrově Praslin, která je jediným hnízdištěm vazy seychelského a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Úřady nepolevují v informační kampani, jejímž prostřednictvím vyzývají obyvatele ostrovů, aby nahlásili pozorování alexandrů malých. Pokud se pozorování potvrdí a pták bude zabit, vláda vyplatí pozorovateli odměnu 150 dolarů (3 750 korun).

Vzácný papoušek vaza seychelský, kterému alexandr malý konkuroval

Vazy seychelské ohrožují i nepůvodní mravenci

„Neustále přijímáme mnoho telefonátů od lidí, kteří si chtějí vydělat 150 dolarů, a tato nabídka stále platí, ale v posledních měsících nebylo žádné z těchto hlášení potvrzeno,“ říká Annabelle Constance. Vláda Seychelských ostrovů původně předpokládala, že nepůvodní populace alexandrů malých čítá 300 až 400 ptáků. Celkový počet zabitých jedinců, který vysoce překročil číslo 500, úředníky překvapil. „Pokud se potvrdí úspěch této operace, bude to významné ocenění pro Seychely, protože bychom se stali první zemí na světě, které se podařilo vyhubit tohoto papouška, který je považován za škůdce,“ řekl už na sklonku loňského roku výkonný ředitel SIF Frauke Fleischer-Dogley.

ČTĚTE TAKÉ: Vazu seychelského na ostrově Praslin ohrožují invazní alexandři malí. Úřady je začnou střílet

Organizace se chce nyní soustředit i na další nepůvodní druhy fauny na Seychelských ostrovech, ale i na uzavření závodu na zpracování sisalu a kozí farmy v jednom z míst, které je rovněž zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní pozornost chce věnovat nepůvodnímu druhu agresivního žlutého mravence Anoplolepis gracilipes, který se dostal na ostrov Praslin v zásilce stavebního materiálu. Tento mravenec je považován za škůdce na celém světě a může snadno ohrozit endemické druhy hmyzu a zvířat. Mravenci tohoto druhu byli nalezeni i v hnízdech papoušků vazů seychelských, ve kterých byla uhynulá mláďata.

Úvodní foto: Seychely News Agency

Předchozí článek

Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy

Dálší článek

Dnes začínají povinné registrace papoušků žako. Kdo je nepřihlásí do 6. března, riskuje pokutu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější