Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy

UVNITŘ VIDEO – Na výskyt alexandrů malých a mníšků šedých v západní Evropě nebo ve Spojených státech jsme si už zvykli jako na fakt, na kterém se asi už nic nezmění. Mnohem zajímavější je jedna menší populace nepůvodních papoušků v Hongkongu. Jde o kakadu žlutolící, kteří patří spolu s kakadu filipínskými mezi nejvzácnější zástupce rodu Cacatua a přirozený biotop mají v Indonésii, konkrétně pak na Molukách. Kakadu žlutolící jsou kriticky ohrožení, přesto je dodnes pašeráci nelegálně odchytávají a vyváží za hranice, velmi často právě do Hongkongu na černé ptačí trhy. Odtud mnoho ptáků uniklo nebo bylo schválně vypuštěno.

Jde o desetinu celosvětové populace

Hongkongská univerzita pod vedením biologa Luke Gibsona vytvořila společně s několika australskými vědci tým, který se zaměřil na nevšední dopady pašeráctví na stav divokých populací kakadu žlutolících a dalších ohrožených druhů zvířat. Vliv nelegálního obchodu na tyto papoušky totiž není jen negativní – tím, že v Hongkongu vznikla samovolně jakási „záložní“ populace, došlo vlastně k vytvoření genetické pojistky pro případ, že by ptáci v původních biotopech vymřeli, nebo jejich stavy klesly na kritickou úroveň. Což není nereálné, protože v Indonésii žije už jen okolo dvou tisícovek pohlavně dospělých kakadu žlutolících.

K TÉMATU: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

V Hongkongu přitom žijí volně asi dvě stovky kakadu žlutolících, tedy desetina celosvětové populace ve volné přírodě! Přesto, že velkoměsto ničím nepřipomíná jejich původní domovinu, kakaduům se zde daří a pravidelně se rozmnožují, což dokazuje i jedno z videí v tomto článku. „Město se stalo jedním z míst, na kterém papoušci pravděpodobně utekli novým majitelům nebo pašerákům a zabydleli se tu,“ říká Luke Gibson. Kakadu žlutolící si oblíbili lokalitu mezi Šťastným údolím a čtvrtí Pokfulam. První ptáci zřejmě pocházeli z domácností, kde se majitelé chtěli zbavit původně oblíbeného mazlíčka, nebo jim hrozil postih za nelegální držení ohroženého živočicha.

Legalizuje se jejich odchyt v Hongkongu?

„Jedná se o klíčový příklad toho, jak Hongkong, silně urbanizovaný městský stát, může sehrát důležitou roli při zachování celosvětově ohrožených druhů,“ vysvětluje Ding Li Young z Australské národní univerzity, jež se na průzkumu rovněž podílela. Kakadu žlutolící z Hongkongu by mohli být časem vypouštěni v jejich původním přirozeném prostředí v Indonésii a pomoci tak vzkřísit tamní populace. A nebo by naopak mohli naplnit poptávku po těchto papoušcích na trhu, aniž by musely být drancovány populace v Indonésii, navrhují vědci. Obě možnosti by vedly k eliminaci hrozeb pro původní skupiny kakadu žlutolících na Molukách.

ČTĚTE TAKÉ: Indonéské úřady bijí na poplach: kriticky ohrožených kakaduů žlutolících dramaticky ubývá

„Prostě bychom takto mohli zabít dvě mouchy jednou ranou,“ věří Luke Gibson. „Pokud bychom zkombinovali oba přístupy, mohli bychom posílit ubývající populace v původních biotopech a zamezit hrozbě jejich nelegálního odchytu,“ dodává. Otázkou zůstává, jak by se legalizovali ptáci odchycení z umělé populace v Hongkongu, protože kakadu žlutolící je zařazen do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Všichni ptáci tohoto druhu tedy podléhají povinné evidenci a vydávání výjimek ze zákazu obchodní činnosti. Legální odchyt z volné přírody je v jejich případě prakticky nemožný.

Úvodní foto: Timothy Bonebrake, Hongkongská univerzita

Předchozí článek

Potřetí a definitivně? Registrace CITES pro papoušky žako začnou v pondělí 6. února

Dálší článek

Seychelské ostrovy slibují letos zlikvidovat všechny invazní alexandry malé. Už jich zabily 547

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější