Potřetí a definitivně? Registrace CITES pro papoušky žako začnou v pondělí 6. února

UVNITŘ VIDEO – Nový a snad již definitivní termín zahájení registrací papoušků žako v České republice kvůli jejich přeřazení do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, stanovila Evropská komise. Dnes ráno vyšlo v Úředním věstníku Evropské unie nové nařízení Evropské komise č. 2017/160 o změnách v přílohách A-D (ekvivalent mezinárodních příloh CITES I-III), které nabude účinnosti za tři dny, tedy v sobotu 4. února. Od tohoto data začíná běžet pro české chovatele třicetidenní lhůta pro zaregistrování papoušků žako. Reálně však registrace začnou v pondělí 6. února.
Žádosti o registraci je nutné podat do 5. března

Původně měly registrace žaků začít již toto pondělí 30. ledna, protože Evropská komise vydala stejné nařízení již minulý čtvrtek 26. ledna, ale administrativní chybou se v Úředním věstníku EU neobjevily všechny jazykové mutace tohoto dokumentu a proto musel být anulován. Nynější termín zahájení platnosti zařazení žaků do CITES A (resp. CITES I) v Evropské unii je už třetím a snad již definitivním. Původně se počítalo s tím, že Evropská komise stihne nařízení uveřejnit do konce roku 2016 a začne platit od 2. ledna. Poté se termín posunul na začátek února, ale nakonec se nařízení podařilo vydat 26. ledna – ovšem se zmiňovanou chybou.

K TÉMATU: Praktická zkušenost s čipováním papouška žako: Jak jsme se připravili na registraci CITES

Všichni majitelé papoušků žako by měli stihnout podat žádost o registraci exempláře CITES do 5. března. Žádosti přijímají odbory životního prostředí místně příslušných krajských úřadů nebo pražského magistrátu. Ve stanovené lhůtě stačí podat žádost, nikoli mít již vyřízený registrační list. Pokud papoušek žako, kterého chce majitel registrovat, není nezaměnitelně označen – nemá pevný bezešvý kroužek CITES s unikátním kódem přiděleným ministerstvem životního prostředí nebo mikročip – musí jej nejprve chovatel nechat načipovat. Ve výjimečných případech by měly krajské úřady umožnit i registraci žaků s pevnými kroužky bez kódu CITES, půlenými kroužky nebo kroužky s osičkou. Chovatel ale musí doložit potvrzení od veterináře, že čipování papouška není možné např. ze zdravotních důvodů.

Od 4. února prodej žaků jen se svolením úřadů

Registrace je povinná pro všechny majitele žaků, a to včetně těch ptáků, kteří již byli v minulosti registrováni, neboť do konce roku 2009 pro tento druh platila v České republice povinná evidence. Staré registrační listy CITES mohou platit i nadále, pokud to potvrdí registrující úřad. Žádost o registraci žaků musí ve stanovené lhůtě do 5. března podat i chovatelé, jejichž papoušci zrovna hnízdí. Mohou však požádat krajský úřad o odklad značení (čipování) jedinců, aby nebyla narušena hnízdní sezóna. Majitelé žaků, kteří s nimi chtějí komerčně nakládat, například prodávat mláďata, k tomu budou nově potřebovat získat výjimku ze zákazu obchodních činností, jež se týká exemplářů z přílohy A k nařízení č. 338/97 (obvykle druhy přílohy CITES I).

ČTĚTE TAKÉ: Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

O výjimku lze žádat u místně příslušných krajských úřadů (v případě Prahy na Magistrátu) pouze pro řádně registrované jedince. Takovíto papoušci budou muset být nezaměnitelně označeni buď celistvým bezešvým kroužkem CITES nebo mikročipem a je rovněž nutné u nich prokázat jejich legální původ. Povinnost žádat o výjimku ze zákazu obchodní činnosti vzniká u všech žaků, s nimiž chtějí chovatelé komerčně nakládat, již od soboty 4. února. Pro žádosti o výjimky neexistuje žádná lhůta, chovatelé o ně mohou žádat průběžně podle potřeby. Při prodeji nebo koupi papouška žako však bude tento dokument bezpodmínečně nutný.

Za jakých podmínek budete moci získat výjimku za zákazu obchodování s žaky? Jaké sankce hrozí chovatelům, kteří se rozhodnou papouška žako nezaregistrovat? Dozvíte se v exkluzivních rozhovorech se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostředí v brožuře Žako v CITES I.
3 komentářů

  1. Tana Tatićkova napsal:

    Dobrý den, posílala jsem dotaz. Prosim, pokud bude možné, o odpověď.
    Děkuji
    Táňa Tatickova

  2. Radim napsal:

    Dobry den prosim o radu jak mám postupovat ohledne registrace žaku jsem z Děčina.Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..