Registrace papoušků žako po jejich přeřazení do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES se nevyhne žádnému majiteli tohoto opeřence. A tak jsme se i my museli vydat s našimi domácími mazlíčky Čikem a Perlou na veterinu, abychom je nechali očipovat. Vyjíždíme z Krupky a Proboštova okolo druhé hodiny odpoledne směrem na Kralupy nad Vltavou, kde jsme objednaní u MVDr. Heleny Vaidlové na Veterinární klinice MADA. Papoušci nesměli minimálně čtyři hodiny před zákrokem nic žrát, aby mohli bezpečně podstoupit narkózu. Zákrok tedy probíhá za uspání.
Narkóza je velice rychlá
Hned po příchodu na veterinární kliniku jsme byli překvapeni příjemným přístupem už na recepci a hlavně pozitivním přístupem paní doktorky. Nejprve nám vše vysvětlila, ukázala na počítači a také předvedla různé rentgenové snímky, z nichž jsme se dozvěděli o vnitřních orgánech papoušků a paní doktorka nám vysvětlila, jak bude postupovat. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli využít narkózu papouška i k odběru krve na biochemický a hematologický rozbor, paní doktorka pokračovala podrobným výkladem, co bude následovat po těchto odběrech. Hned poté přišlo na řadu to, kvůli čemu jsme přijeli – narkóza a čipování.
K TÉMATU: Registrace CITES pro papoušky žako se posouvají, začnou patrně až začátkem února 2017
První na řadu šel žako Čiko. Přidrželi jsme ho paní doktorce a ta mu po několika vteřinách fixace nasadila masku, jejímž prostřednictvím byl uspán. Následoval rentgen, odběr krve a samotné čipování do prsního svalu. Krátce po zákroku se Čiko probouzí a po chvíli, kdy zůstává v klidu, se snaží stoupnout na bidlo v přenosce. Daří se mu to asi na třetí pokus a je vidět, že je zcela v pořádku. Následuje stejná procedura se samičkou žaka Perlou, jejíž majitelka Pavla Chocholová jela na veterinu společně s námi. Opět vše proběhlo v naprostém pořádku, Perla však na rozdíl od Čika dostala injekci proti bolesti, protože je menší a ranka po čipování jí trochu krvácela.
Cestovní pas pro papouška
Zatímco se papoušci probírali z narkózy, prohlíželi jsme společně s paní doktorkou rentgenové snímky. U Čika byly zjištěny plísňové vaky, ovšem ne nijak moc velké a nebezpečné. Odebraná krev byla v pořádku, a tak se za paní doktorkou zastavíme zase až za rok na kontrolní rentgen. Mezitím omezíme podávání zrnin a část krmné dávky nahradíme granulemi. Samička Perla na tom byla o trochu lépe, ale rentgen u ní prokázal velké pochybení způsobené špatným srůstem obou nožiček, které má trvalé následky. Nicméně papoušek navenek nevykazuje žádný problém. Po této části vyšetření jsme už mohli vzít žaky v přepravkách a vydat se s nimi zpátky domů.
ČTĚTE TAKÉ: Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010
Žakové jsou po čipování v pořádku, doma začali normálně žrát a myslím, že to pro ně nebyl tak stresující zážitek, jak by se mohlo zdát z přiložených fotografií. Možná to bylo horší pro Pavlu Chocholovou než pro papoušky – přeci jenom, když někdo uspává vašeho domácího mazlíčka a vypravuje mu do těla čip… Omlouvám se za zhoršenou kvalitu fotografií, nechtěli jsme paní doktorce moc překážet při aplikaci čipu. Na veterině jsme si nechali vystavit i cestovní pas pro zvíře v zájmovém chovu, protože žaky vozíme na dovolenou do kempu a neradi bychom, aby nám je cestou zabavil nějaký neznalý úředník. Čipování se tedy nemusíte bát, je to jednoduché a papoušci se po zákroku velmi rychle zotaví.
Úvodní foto: Karel Veselý
Čipování je základní podmínkou pro registraci těch papoušků žako, kteří nemají pevný celistvý kroužek CITES se zkratkou CZ a šestimístným číselným kódem. Podmínky, za jakých musí všichni chovatelé žaků provést registraci svých papoušků, jak a kde registrace probíhá, naleznete v brožuře Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz.
9 Comments
Mělo by se podotknout že se jedná o ochočené ptáky, ne všichni veterináři budou ptáky uspávát běžně se narkóze neprovádí a u tak malého zvířete může poskodit mozek. Jen pro informaci už jsou známy případy že ptáky si čip vytrhl a na následek poškození pošel.
Dobrý den ,jak to že ve Špaňlsku na to mají 1 rok ,četl jsem to na faceboku .U nás když se vydá nějaké nařízení,tak horlivost našich úředníků je neuvěřitelná .Jak je to v okolních státech ?
Zná redakce cenu zákroku? V Brně u dr. Grymové platil kolega necelých 600 Kč za ptáka. To raději nekomentuji.
Redakce nevím,ale já vím. 2250 s kompletním, vyšetřením,rentgenem,čipem a vystavení pasu.
Cena čipů je 270 Kč, většinou chtějí vet. 400 Kč
Mám taky Ručně dokrmené, žaky, ale nejsou plně ochočení, tak že by my chodily na ruce. Vždy, když je přechytávám z venkovních voliér do zimoviště je to pro ně stresující záležitost. Takže věřím, že i když to někdo tam nahoře myslí dobře je to pro zvířata stresující a taky věřím, že odchytem, převozem, případně narkózou se může něco přihodit (oslabení imunity, stres, sebepoškozování atd.)V tom případě je celá tato fraška proti všemu o co se Cites snaží. Jako kdyby nestačilo od nového roku narozené žaky kroužkovat CITES kroužky a ty ptáky co byli narozeni v době, kdy nepodléhaly registraci nechali na pokoji. Případně si opsali čísla kroužků (i necitysových) Vím vše si maluji růžově a realita je jiná, nebo spíše praxe. Dělají z chovatelů blázny a za pár let, až se rozhodnou opět zrušit povinnou registraci, tak to všem akorát dokážou. Omlouvám se, že jsem se nechal trochu unést.
Naprosto s vámi souhlasím. Zbytečné stresování už tak citlivých papoušků. Na co jsou potom kroužky?
Pro registraci mají být uznávány pouze pevné celistvé kroužky. Žakové, o kterých je tento článek, mají půlený kroužek nebo kroužek s osičkou. Teoreticky by je některé krajské úřady mohly zaregistrovat i s tímto typem kroužku, ale pro vydání výjimky ze zákazu obchodní činnosti by to nestačilo. A u registrace není jistota, že by to úřad uznal.
Nikdo mé nedonuti abych nechal néjaké své zvířatko cipovat. NIKDY NIKDY!!! Pokud se v tom nékdo vyžíva je to jen jeho věc.