Papouškům barnardům límcovým se kvůli změně klimatu prodlužují křídla, tvrdí vědci

UVNITŘ VIDEO – O čtyři až pět milimetrů delší křídla než před pětačtyřiceti lety mají podle vědců z francouzské Univerzity v Notre Dame divoce žijící australští papoušci barnardi límcoví. Akademici připisují tento zajímavý objev změně klimatu. Podle profesora Dylana Korczynského mají zvířata žijící v nejteplejších podnebních pásech tendenci mít delší končetiny. „Vzhledem k tomu, že došlo k oteplení klimatu, protažení křídel by mělo těmto ptákům pomoci lépe vylučovat přebytečné teplo a lépe se sžít s podmínkami v jejich přirozeném prostředí,“ citoval profesora zpravodajský web ABC News.
Studie se zaměřila na zkoumání kožek a vycpaných barnardů límcových v Západoaustralském muzeu. Podle kurátora ornitologických sbírek Rona Johnstona muzeum vlastní kožky získané od roku 1800. „Většina vzorků, které vlastníme, jsou kožky, takže nejde o vycpané exempláře a tudíž je možné porovnat přirozenou délku křídla barnarda z Perthu dejme tomu s křídlem ptáka z Kalgoorlie,“ uvedl Johnstone. Tisíce kožek jsou uloženy v depozitářích a nejsou k dispozici ve veřejně přístupných muzejních expozicích. Nejstarší pták, kterého vědci použili pro srovnávací studii, pochází z roku 1904, kdy jej muzeu dodal slavný ornitolog Frederick Lawson Whitlock.

Ptáci zareagovali na oteplení po roce 1970

Podle profesora Korczynského došlo k největším změnám v délce křídel barnardů límcových po roce 1970. Od tohoto roku zaznamenala Západní Austrálie výrazný nárůst průměrných teplot a vysoušení půdy. I malé teplotní změny mohou mít velký dopad na zvířata, míní Korczynský. „Například v roce 1970 došlo v Západní Austrálii ke zvýšení teploty jen asi o 0,1 až 0,2 stupně oproti předchozím deseti letům,“ řekl profesor. „Vypadá to jako nepatrná změna, ale dopady na ekosystém a životní prostředí byly podle našeho výzkumu zásadní, což prokázalo právě v případě barnardů límcových,“ dodal Korczynský.

K TÉMATU: Vědci: Andulky používají gramatiku, když hledají smysl neznámých melodií

Barnardi límcoví obývají takřka celou Austrálii s výjimkou nejsevernějších teritorií a menšího území ve středu kontinentu. Vědci zkoumali pouze populace ze Západní Austrálie. Na jihovýchodě a části severní Austrálie žije barnard zelený, který byl donedávna uznávaný za samostatný druh, ale podle taxonomie Josepha del Hoya jde o jinak zbarvený poddruh barnarda límcového. Barnardi nejsou ve volné přírodě ohroženi, Červená kniha ohrožených živočichů IUCN je vede v nejnižší kategorii málo dotčených zvířat. Rovněž v zajetí jde o běžného papouška, který se vyskytuje i několika barevných mutacích.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JarrahTree
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..