Barnard zelený (Barnardius barnardi)

Méně známý příbuzný častěji chovaného barnarda límcového. Jak už název napovídá, celkově je zbarven zeleně, temeno a záhlaví je světlejší, lemované červeným čelním páskem a modravými lícními skvrnami. Od očí přes záhlaví se mu táhne hnědavý pásek ve tvaru V, který končí úzkým žlutým límcem na zádech a krku. Spodní část těla má tyrkysově zelenou s nepravidelným oranžově žlutým břišním pásem. Záda jsou modročerná, ramena žlutá. Zobák má šedobílý, oko tmavohnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 35 cm a hmotnosti do 150 g.

Divoká populace tohoto papouška obývá severní část australského státu Queensland a vnitřní část jihovýchodní Austrálie. V přírodě je poměrně hojný, nepatří mezi ohrožené druhy. Existují tři poddruhy: barnard zelený červenočelý (Barnardius barnardi barnardi), barnard zelený flinderský (Barnardius barnardi whitei) a barbard zelený klonkurský (Barnardius barnardi macgillivrayi).

Chov v zajetí

Poměrně běžný druh u českých chovatelů, i když méně častý než příbuzný barnard límcový. Do tuzemska se tento druh papouška dostával častěji až od konce sedmdesátých let minulého století, vůbec první odchod (ovšem po náhradními rodiči) zaznamenal v roce 1981 Antonín Svítek. Nyní je odchováván běžně mnoha českými chovateli. Nedoporučuje se v jedné voliéře chovat hnízdní páry odlišných poddruhů, jsou vůči sobě totiž dost agresivní.

V českých chovech jsou nejrozšířenější poddruhy barnard zelený červenočelý a barnard zelený flinderský, méně častý je barnard zelený klonkurský, který byl ve volné přírodě objeven a popsán teprve v roce 1900.

Dostupnost a cena

Poměrně běžný druh papouška, na kterého lze tu a tam narazit na ptačích burzách. Častěji se objevuje v chovatelské inzerci, i když o poznání méně než jeho příbuzný barnard límcový. V roce 2012 se cena za mladého ptáka pohybovala okolo 1 500 korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..