Vysoce patogenní ptačí chřipka po deseti letech v Česku: zákaz výstav a trhů na jižní Moravě

Ptačí chřipka po letech dorazila do České republiky. Vysoce patogenní typ H5 byl prokázán v chovu hrabavé drůbeže v Moravském Krumlově a v chovu krůt v Ivančicích na jižní Moravě. Obě lokality jsou od sebe vzdáleny necelých deset kilometrů. K nákaze došlo od divokých ptáků. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda, který výskyt ptačí chřipky potvrdil zpravodajskému kanálu ČT 24, byl totiž nejprve zaznamenán úhyn divokých labutí na Znojemsku. Ptačí chřipku typu H5 přenáší především vodní ptáci, infekce se poté velmi rychle roznáší v chovech drůbeže.
„Okolo ohnisek nákazy budou vytvořena tříkilometrová a desetikilometrová ochranná pásma, v nichž bude zákaz přemisťování ptáků, svodů a výstav,“ uvedl Semerád na mimořádné tiskové konferenci ministerstva zemědělství. Státní veterinární správa musí provést evidenci malochovů v obou lokalitách a zavést mimořádný režim ve velkochovech. „V dané oblasti je chováno okolo 150 tisíc kusů drůbeže,“ uvedl Semerád. Ministr zemědělství Marián Jurečka vyzval chovatele, aby bez prodlení veterinární správě hlásili všechny úhyny drůbeže a dalších ptáků ve svých chovech. Slíbil, že stát proplatí všechny ztráty způsobené likvidací nakažených zvířat.

Chránit je třeba i chovy papoušků

V České republice byla vysoce patogenní ptačí chřipka naposledy prokázána v roce 2007, kdy muselo být vybito přes 171 tisíc kusů drůbeže ve velkochovech a 1 900 kusů domácí drůbeže v regionu východních Čech. Stát tehdy chovatelům na Choceňsku a Litomyšlsku vyplatil náhrady ve výši 50 milionů korun. Při likvidaci drůbeže docházelo i k omylům, kdy veterináři nechali utratit i ochočenou andulku v jedné z vesnic, kde se nacházelo ohnisko nákazy. Na člověka se ptačí chřipka nepřenáší, ohroženi jsou ale všichni ptáci v komerčních i zájmových chovech, kteří se mohou dostat do styku s divokými ptáky, tedy potenciálně i papoušci.

K TÉMATU: V Evropě opět řádí ptačí chřipka, Státní veterinární správa varuje chovatele

Státní veterinární správa varovala české chovatele před možnou nákazou již loni v listopadu. Česká republika byla poslední zemí v regionu střední a východní Evropy, kde dosud nebyla tato vysoce nakažlivá nemoc ptáků prokázána. „Vzhledem k tomu, že ji přenáší divocí ptáci, bylo jen otázkou času, kdy se objeví i u nás,“ řekl dnes ministr zemědělství Marián Jurečka. Veterinární správa žádá chovatele, aby ochránili své chovy. „Možná prevence ze strany chovatelů spočívá především v ochraně chovů před zavlečením nákazy volně žijícími ptáky zasíťováním oken a větracích otvorů, zasíťováním či úplným omezením výběhů,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Úvodní foto: OrgoNet.cz
6 komentářů

 1. Jan Cvrček napsal:

  Honzo, nezlob se na mě, ale ten nadpis, to je prostě bulvár. „Vysoce patogenní ptačí chřipka…“ Další z x desítek článků s dramatickým nadpisem za poslední dny, včetně speciálů se všemi možnými katastrofickými scénáři. Ještě chybí reportáž z místa činu.
  Jako by té zbytečné hysterie a agresivní rétoriky nebylo dost. Nejeden chovatel má zase po letech žaludeční vředy, všichni si ještě dobře pamatujeme tu poslední vlnu před deseti lety. Ale my to ještě budeme na chovatelských webech takto rozdmýchávat. Většina z nás sice ví že jde o zbytečnou paniku, že jak to přišlo tak to zřejmě zase odejde, ale přečte si to laik a musí z toho být na větvi. Vždyť kolikrát už jsme tohle zažili? Nemoc šílených krav, slintavka, kulhavka, SARS, prasečí chřipka… A kde je tomu dnes konec? Nic se nám nestalo. Spíše se zamysli nad tím co dělat, jak kolegiálně podpořit druhého, kam se obrátit, až zas nějaký iniciativní blbec vlítne k někomu z nás domů do bytu to bezhlavě vymlátit, do izolovaného zájmového chovu, jako to tenkrát chudák odskákala ta stará paní s tou korelou (v článku máš chybu, nešlo o andulku, šlo o starou mluvící korelu, kterou před její osmdesátiletou majitelkou surově zapíchli, až musel přijet sám ministr s omlouvou a novou korelou).

 2. Jan Potůček napsal:

  Ahoj Honzo, nechápu to rozhořčení. Co je na tom nadpisu a článku nepravdivého? Pokud se Ti moje články nelíbí, nemusíš je číst.

 3. Aneta Hynčicová napsal:

  Takže, pokud v bytě mám 2 ochočené andulky, jsou ohroženy třeba prachem z peří ze vzduchu, nebo by musely přijít přímo do styku z divokými ptáky?

  • Jan Potůček napsal:

   Ptačí chřipka se nejčastěji šíří trusem nakažených ptáků, nebo jejich sekrety. To by museli nakálet do krmné misky. Papoušci v uzavřených objektech jsou takřka bez rizika, pokud k nim nechodíte v botách od trusu divokých vodních ptáků (třeba přikrmování divokých labutí a kachen je teď pro chovatele papoušků docela riskantní, pokud v těch samých botách chodí krmit papoušky do voliér).

 4. Mk napsal:

  Jen dotaz zakaz burz na jizni morave zni tak jako ze plosne a pritom jde pouze o deseti kilometrovy okruh pokud se pletu opravte me mk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..