V brazilském městě Compo Grande létají divocí kříženci arů araraun a arů zelenokřídlých

Ara hybrid v BrazíliiUVNITŘ VIDEO – Neobvylé pozorování „přírodních“ arů harlekýnů, jak jsou označováni kříženci arů araraun a arů zelenokřídlých, zaznamenali ornitologové v brazilském městě Campo Grande, metropoli státu Mato Grosso de Sul na jihozápadě země. Papoušci nepochází z chovu v zajetí, podle brazilského listu Correio do Estado je odchovali divocí arové ararauny a zelenokřídlí, kteří ve městě hnízdí již od roku 2000. V letošním roce měly ve městě odchovat mladé hned tři takto smíšené páry a příznivci těchto papoušků odhadují, že v Campo Grande volně poletuje hned osm arů harlekýnů. Většinu z nich zdokumentoval amatérský fotograf a dobrovolník Institutu Arara Azul Vinicius Santana.
Jedno z hnízd smíšenéno páru se nachází v parku u letiště v Campo Grande, druhé v centru města a třetí u dalšího letiště Santa Maria. Vinicius Santana vytvořil skupinu na sociální síti Facebook, kde sdílí fotografie hybridních arů a speciální kanál na YouTube s videy. „Tito kříženci jsou stejně velcí jako ostatní arové, a je velmi pravděpodobné, že jde o potomky tří smíšených párů z Campo Grande,“ líčí Santana. Křížení dvou barevně zcela odlišných velkých druhů arů v přírodě je velmi neobvyklé. Ne tak v zajetí, zejména pak ve Spojených státech, kde jsou křížeci arů araraun a arů zelenokřídlých nejčastěji chovanými hybridy z velkých arů. Tato móda se postupně posouvá i do Evropy, ary „harlekýny“ chovají a odchovávají už i čeští chovatelé.

Arů ve městě přibývá, zejména araraun

Campo Grande je divoce žijícími a hnízdícími ary v Brazílii už proslavené. Článek o páru araraun, který obsadil dutinu ve staré palmě přímo u rušné mnohaproudové křižovatky v centru města, se nedávno objevil i v brazilské mutaci časopisu National Geographic. Staré palmy ale už papouškům nestačí, mnoho stromů je totiž poškozených a hrozí jejich zřícení. Ochránci přírody proto arům vyvěšují umělé hnízdní budky, které vypadají jako kmen stromu s dutinou. Ornitologové před třemi lety předpokládali, že v celém Campo Grande žije okolo stovky arů araraun a několik arů zelenokřídlých. Ptáci se do města začali stěhovat na přelomu tisíciletí, kdy region Mato Grosso de Sul sužovala velká sucha.

K TÉMATU: Ary ararauny už hnízdí i v brazilských městech. 40 mláďat letos vyvedly v Campo Grande

Papoušci se před nedostatkem potravy a stále častějšími požáry uchýlili do městských parků a když sucho pominulo, už v Campo Grande zůstali. Od té doby jejich populace stoupá a i když se podmínky ve volné přírodě zlepšily, arové už město neopustili. Naopak – přivykli městskému ruchu a hnízdí i poblíž hlavní třídy. K původním araraunám přibylo větší množství arů zelenokřídlých a tak bylo jen otázkou času, kdy ptáci, kteří neseženou partnera svého druhu, zvolí jako náhradní řešení život s barevně odlišným příbuzným. „Místní i turisté, kteří zavítají do Campo Grande, si už zvykli na přítomnost arů araraun, zelenokřídlých a mimo město i arů hyacintových. Ale neobvyklí kříženci stále vzbuzují pozornost,“ uzavírá list Correio do Estado.

Úvodní foto: YouTube.com/Vinicius Santana
Předchozí článek

Kakapy soví letos čeká dobrý rok, věří vědci. Očekávají 30 až 40 mláďat

Dálší článek

Magdalena Žohová: Málokterý papoušek si „sedne“ se svým majitelem, následky pak bývají hrozné

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější