Prvoochov kakadu hnědohlavého v Evropě se vydařil, mládě úspěšně opustilo budku

Kakadu hnědohlavýHistoricky první odchov vzácného kakadu hnědohlavého v Evropě dopadl dobře. Mládě, které se začátkem srpna vylíhlo chovnému páru německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), tento týden zdárně opustilo hnízdní budku a čeká na okamžik, kdy bude moci být i s rodiči poprvé vypuštěno do venkovní voliéry. Na oficiální stránce ACTP na sociální síti Facebook o tom informoval prezident sdružení Martin Guth. „Stalo se! Mládě kakadu hnědohlavého opustilo přede dvěma dny budku. Jak se můžete přesvědčit, rodiče odvedli skvělou práci,“ napsal Guth v úterý odpoledne.
„Rodiče mládě stále krmí. Těšíme se, že brzy uvidíme všechny tři létat ve venkovní voliéře,“ dodal prezident ACTP. Sdružení již 22. října umístilo na Facebook videozáznam z hnízdní budky, v níž mládě mává křídly a snaží se dostat ven. „Budka mu začíná být malá! Naše mládě kakadu hnědohlavého bude brzy následovat mláďata arů škraboškových a za několik dní opustí hnízdo…“ okomentovalo ACTP záznam. Kakaduové hnědohlaví v německém chovném zařízení zahnízdili necelý rok poté, co se je podařilo dovézt z Austrálie. Už samotný dovoz ptáků z tohoto kontinentu byl výjimečný, protože australská vláda zakazuje jakýkoli vývoz původních druhů mimo území státu.

Mládě kakadu hnědohlavého, první odchov v EVropě (Foto: ACTP)

Mládě kakadu hnědohlavého, první odchov v EVropě (Foto: ACTP)

ACTP boduje díky politickým konexím

Na vyjednáváních s australským kabinetem se významně podílel vydavatel australského časopisu Aviarylife a blízký spolupracovník ACTP Simon Degenhard. Ten pro web ParrotsDailyNews.com popsal, že jednání se hnula z místa loni v dubnu, kdy do australské metropole Canberry přicestovala kurátorka ACTP Katrin Scholtyssek (čeští chovatelé si ji mohou pamatovat z letošního V.I.P. setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech). Klíčovou roli sehrála dobrá pozice chovného centra Priam, od kterého kakaduové pochází, u australské vlády, a obdobně dobré vládní konexe ACTP v Německu. Priam si už dříve v Austrálii vyjednal možnost dovozu papoušků, vývoz kakaduů hnědohlavých se ale dosud nikomu nepodařil.

K TÉMATU: První odchov kakadua hnědohlavého v Evropě: mládě se vylíhlo v německém ACTP

Význam ACTP mezi chovnými zařízeními zaměřenými na záchranu ohrožených druhů papoušků neustále stoupá. Sdružení patří mezi hrstku zařízení na světě, jimž se daří odchovávat v přírodě vyhynulého aru škraboškového, nedávno ohlásilo první odchov amazoňana ohnivého, věnuje se chovu amazoňanů mnohobarvých, založilo chov arů kobaltových a poměrně krátce vlastní i kolekci exotických rajek. Úzce spolupracuje s katarskou záchrannou stanicí Al Wabra, která chová přes 100 arů škraboškových, a s vládami několika karibských ostrovních států, od nichž získalo vzácné druhy amazoňanů. Naopak vztahy ACTP s největším papouščím parkem na světě – Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife – jsou dlouhodobě na bodu mrazu.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..