První odchov kakadua hnědohlavého v Evropě: mládě se vylíhlo v německém ACTP

Kakadu hnědohlavý mládě ACTPDalší chovatelský úspěch si připsalo německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Ani ne rok od chvíle, kdy si z Austrálie dovezlo vzácné a v Evropě prakticky nechované kakaduy hnědohlavé, se mu u jednoho páru vylíhlo první mládě. ACTP úspěch oznámilo prostřednictvím své oficiální stránky na sociální síti Facebook, kde zveřejnilo video se žlutě ochmýřeným mládětem. „Právě se nám vylíhl tenisový míček… Uvidíme, co se z něj vyvine!“ glosovali 23. července zástupci ACTP vzácný přírůstek. O týden později 29. července už potvrdili, že onen „tenisový míček“ je kakadu hnědohlavý.
Podle druhého videa to vypadá, že mládě dobře prospívá. Odchov tohoto kakadua je ale nesmírně náročný a mláďata často hynou. Každopádně jde o první hnízdění (natožpak úspěšné) nejvzácněji chovaného kakadua v Evropě. V minulosti se na kontinentu vyskytovala pouze jedna samice, kterou posléze získalo právě ACTP. To si pak v říjnu loňského roku, po téměř ročním vyjednávání s australskou vládou, dovezlo od z australského chovného zařízení Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC) dalších sedm kakaduů hnědohlavých a sestavilo z nich čtyři páry. Letos v dubnu ACTP zveřejnilo informaci, že jeden z těchto párů zahnízdil a samice snesla jedno vejce.

ACTP nabývá na výjimečnosti

Mládě kakadua hnědohlavého (Foto: ACTP)
Mládě kakadua hnědohlavého (Foto: ACTP)

Už samotný dovoz kakaduů hnědohlavých z Austrálie, která jakýkoli vývoz původních druhů zvířat přísně zakazuje, byl výjimečný. Na vyjednáváních s tamní vládou se významně podílel vydavatel auatralského časopisu Aviarylife a blízký spolupracovník ACTP Simon Degenhard. Ten pro web ParrotsDailyNews.com popsal, že jednání se hnula z místa loni v dubnu, kdy do australské metropole Canberry přicestovala kurátorka ACTP Katrin Scholtyssek. Klíčovou roli sehrála dobrá pozice chovného centra Priam u australské vlády, a obdobně dobré vládní konexe ACTP v Německu. Priam si už dříve v Austrálii vyjednal možnost dovozu papoušků, vývoz kakaduů hnědohlavých se ale dosud nikomu nepodařil.

K TÉMATU: „Svatý grál“ chovatelů kakaduů míří do německého ACTP: získalo kakaduy hnědohlavé!

Význam ACTP mezi chovnými zařízeními zaměřenými na záchranu ohrožených druhů papoušků neustále stoupá. Sdružení patří mezi hrstku zařízení na světě, jimž se daří odchovávat v přírodě vyhynulého aru škraboškového, nedávno ohlásilo první odchov amazoňana ohnivého, věnuje se chovu amazoňanů mnohobarvých, založilo chov arů kobaltových a poměrně krátce vlastní i kolekci exotických rajek. Kurátorka ACTP Katrin Scholtyssek se společně se zakladatelem a prezidentem sdružení Martinem Guthem zúčastnila letošního ročníku V.I.P. setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech, kam letos zamířil i dnes již bývalý kurátor ptáků v Loro Parque Dr. Juan Cornejo, známý americký chovatel a publicista Tony Silva či skupina indických chovatelů v čele s Anilem Gargem.

Úvodní foto: ACTP
Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice oslavila páté výročí svého vzniku. Nadělila si ary kanindy

Dálší článek

Evropa má seznam zakázaných druhů zvířat a rostlin. Papoušci na něm nejsou, ibisové ano

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější