UVNITŘ FOTOGALERIE – Čtyřiačtyřicátý druh papouška si k pátému výročí svého vzniku nadělila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích u Slavkova na jihu Moravy. Nejmladšími obyvateli zahrady jsou arové kaninda, nejvzácnější druh ary, který dosud ještě žije ve volné přírodě. V Bolívii, odkud ara kaninda pochází, přežívá posledních tři sta jedinců. „V současné době má zoo 100 expozic pro papoušky s celkovým počtem přes 200 papoušků, ve 44 druzích,“ pochlubili se provozovatelé zahrady, Hana Škrháková – Pádková a Vlastimil Škrhák na sobotní Zahradní slavnosti, které se v areálu zoo zúčastnilo okolo osmi set hostí a návštěvníků.
Letos přibylo 14 nových druhů papoušků
Bošovická Papouščí zoo otevřela brány veřejnosti 1. srpna 2011. „V té době u nás bylo možné pozorovat okolo 120 papoušků v 19-ti druzích. Za pět let se podařilo rozšířit chov amazónků, arating, amazoňanů i arů. Bylo vybudováno nové parkoviště pro návštěvníky a v loňském roce otevřen nový pavilon pro amazoňany,“ shrnuli provozovatelé dosavadní historii první a dosud jediné papouščí zoo v České republice, která navázala na dlouholetou existenci papouščí farmy Ara. Jenom za letošní rok v Bošovicích přibylo 14 nových druhů papoušků a zoo si tak upevnila pozici lídra v počtu chovaných papoušků mezi všemi zoologickými zahradami v Česku i na Slovensku.
K TÉMATU: Papouščí zoo v Bošovicích předstihla Prahu, chová už 41 druhů papoušků
Účastníci sobotních oslav mohli vedle arů kanind obdivovat hned několik dalších novinek: přímo u vchodu do prvního pavilonu jsou nově umístěny klece s papoušíčky brýlatými a papoušíčky vrabčími, které zoo věnoval česko-slovenský Forpus klub. Návštěvníci tak mohou porovnat nejmenší papoušky světa s těmi největšími – klece totiž sousedí s voliérami velkých arů, konkrétně arů araraun a arů zelenokřídlých (a od příštího roku snad i s největším papouščím druhem vůbec, arou hyacintovým). Papoušíčky do zoo dovezli přímo členové Forpus klubu, když se v areálu zahrady letos 23. dubna konala jeho členská schůze. Papouščí zoo se na ní stala členem Forpus klubu.
Bošovice vystavují i přírodní andulky
Výrazného posílení se letos dočkala kolekce amazónků. Bošovická zoo si pořídila čtyři nové druhy, konkrétně amazónky modrohlavé, amazónky bronzovokřídlé, amazónky běločelé a amazónky šupinkové. Návštěvníci na ně narazí při vstupu do prvního pavilonu zoo hned po levé straně. Z aratingů v Bošovicích přibyli aratingové červenolící a kropenatí. Papouščí zoo se od letoška může pochlubit hned jedenácti druhy arů: kromě arů kanind letos posílila kolekci o ary horské a ary malé. Prakticky u všech velkých druhů arů (s výjimkou arů kanind) bošovičtí chovají po dvou párech, nejnověji doplnili jeden pár arů vojenských mexických. Arů araraun jsou v Bošovicích dokonce tři páry, jeden však zoologická zahrada plánuje prodat a uvolnit tak voliéru pro další nový druh.
ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských
Nováčků se dočkal i loni otevřený pavilon amazoňanů. Nejen že se podařilo dopárovat některé liché jedince, jako například amazoňana nádherného, ale zoo získala i dva nové druhy: amazoňana zelenolícího a amazoňana modrobradého. Výčet nových druhů uzavírají „obyčejné“ andulky, které obsadily novou voliérku postavenou poblíž výběhu zakrslých koz. Obyčejné jsou opravdu v uvozovkách, protože jde o přímé potomky ptáků dovezených do Evropy z Austrálie, tedy od odchytových andulek. Velikostně jsou o něco menší než domestikované evropské andulky, a zbarvení mají přírodní zelené. Voliéra, kterou obývají, sousedí ještě s jedno podobnou, již zoo hodlá v blízké době obsadit právě domestikovanými andulkami různých barevných mutací, aby měli návštěvníci přímé srovnání.
Další rozvoj? Pavilon pro kakaduy a africké papoušky
Mutační andulky nebudou muset bošovičtí shánět někde na burze nebo ve zverimexu. „Chová je můj otec, takže získáme jeho odchovy,“ svěřila se ředitelka zoo Hana Škrháková – Pádková. Mezi andulčími voliérami a pavilonem amazoňanů nedávno vznikla hrubá stavba karantény pro nově příchozí papoušky a další etapou rozvoje bošovické zoo budou pavilony pro australské a africké papoušky, které zahrada umístí do kopce nad dnešní sociální zařízení a výběh zakrslých koz. Australští a afričtí papoušci momentálně obývají hlavní pavilon pro jihoamerické papoušky. Bošovická zoo zatím z kapacitních důvodů nemůže rozšiřovat kolekci kakaduů, kterou momentálně tvoří kakaduové bílí, žlutočečelatí a žlutolící. V budoucnu by ale ráda chovala více bílých druhů kakaduů a plánuje si pořídit i některé černé kakaduy.
NAPSALI JSME: Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů
Z afrických papoušků jsou v Bošovicích aktuálně k vidění žakové, papoušci senegalští a žlutotemenní. I tuto sekci chystá zoo rozšířit, jakmile bude mít dostatek prostoru, a doplní kolekci o další druhy rodu Poicephalus, ale také třeba o alexandry a agapornise. Neustálý rozvoj a expanzi zoo umožňují dobré vztahy s vedením obce a také vzrůstající zájem návštěvníků. „V začátcích jsme se báli, zda k nám někdo vůbec bude jezdit. Přece jen jsme v malé vesničce za Brnem. Ale funguje to a návštěvníci od nás odjíždějí spokojení s tím, co vše tady viděli,“ popisuje Hana Škrháková – Pádková, podle níž zoo za její pětiletou existenci navštívilo 50 tisíc lidí a jenom za letošní rok šlo už o 12 tisíc návštěvníků.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz