Papouščí zoo v Bošovicích předstihla Prahu, chová už 41 druhů papoušků

Zoo Bošovice ukazatelePrvenství v počtu chovaných druhů papoušků mezi tuzemskými zoologickými zahradami už nedrží Praha, ale specializovaná Papouščí zoo v Bošovicích na jižní Moravě. Novou, již pátou sezónu bošovičtí zahájili s 41 druhy papoušků (kompletní seznam zde), přičemž nejvíc nově příchozích tvoří zástupci jihoamerické avifauny. „Chováme například už šest druhů amazónků a deset druhů arů, z toho pět zástupců velkých druhů a pět malých,“ řekl serveru Ararauna.cz zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. Mezi novinky v Bošovicích patří arové horští, ale také arové malí, kteří patří mezi vůbec nejhlučnější obyvatele zoologické zahrady. Z amazónků lze v zoo nově spatřit amazónky šupinkové, bronzovokřídlé, modrohlavé a běločelé.
Bošovice letos pořídí ještě papoušíčky

Přibyly i dva druhy aratingů: červenolící a kropenatí. „Podařilo se nám také dopárovat amazoňana nádherného a získat několik nových druhů amazoňanů,“ líčí Vlastimil Škrhák. Loni otevřený pavilon amazoňanů tak obývají už i amazoňané modrobradí a zelenolící. Novinkou jsou též přírodně zbarvené andulky, potomci divokých ptáků přímo z Austrálie, které si před časem dovezla zoologická zahrada v Kolínu nad Rýnem a od ní je získala například plzeňská zoo. „V rozšiřování počtu chovaných druhů papoušků budeme letos ještě pokračovat, už nyní máme předjednánu spolupráci s Československým Forpus klubem, který nám poskytne dva druhy papoušíčků,“ prozradil Vlastimil Škrhák.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice letos posílí o deset nových druhů papoušků, sezónu zahájí 1. března

Forpus klub by měl mít v Papouščí zoo stálou prezentaci situovanou právě u klecí s papoušíčky coby zástupci jedněch z nejmenších papoušků na světě. Bošovická zoo zároveň posiluje počty již chovaných druhů, letos by si měla pořídit například už druhý pár arů vojenských. Zahradě se zároveň daří řadu papoušků rozmnožovat. „Letos máme velké úspěchy u arů marakán. Zahnízdila i samice, u které jsme čekali přes dvacet let a vystřídala už tři partnery. Do sousedství tohoto páru jsme chtěli umístit ary malé, ale z obav, že by svým hlukem mohli hnízdící pár marakán rušit, jsme je dočasně nechali v pavilonu amazoňanů,“ líčí Vlastimil Škrhák.

Jihoamerický pavilon Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jihoamerický pavilon Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pražská zoo má o čtyři druhy méně

Necelý měsíc od zahájení letošní sezóny bošovická zoo uvítala několik zahraničních výprav. Minulý týden do jediné české papouščí zoo zavítala skupina chovatelů z Indie, kteří do České republiky přicestovali u příležitosti V.I.P. setkání chovatelů ve středočeských Kozovazech. Do Bošovic zamířili i studenti, kteří se připravují na profesi veterinární asistent/asistentka na veterinární škole v Belgii. „Seznámili se s chodem zoo a nahlédli i do zázemí. Odborný výklad vedl fundovaný veterinární lékař MVDr. Martin Grym z veterinární kliniky Avetum v Brně,“ přiblížila ředitelka zoo Hana Škrháková – Pádková.

ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských

I když je bošovická zoo na počet chovaných druhů papoušků bohatší než pražská, rozdíl není zase tak veliký. Zoo Praha loni deklarovala chov 37 druhů papoušků, přičemž se specializuje na vzácné a ohrožené druhy, které nelze spatřit v žádné jiné tuzemské zoo. Jde například o ary kobaltové, trichy orlí, amazoňany rudoocasé či mady modrotemenné. Všechny tyto papoušky ale zatím návštěvníci nemohou spatřit: zoo je drží v neveřejném zázemí a vystaví je až v novém Rákosově pavilonu, jehož otevření plánuje na rok 2017. Oproti tomu Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích veřejně vystavuje všechny druhy, které vlastní.

Belgičtí studenti oboru veterinární asistent na návštěvě Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích. Zcela vpravo u voliér zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Belgičtí studenti oboru veterinární asistent na návštěvě Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích. Zcela vpravo u voliér zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..