Papouščí zoo Bošovice letos posílí o deset nových druhů papoušků, sezónu zahájí 1. března

Zoo BošoviceUVNITŘ VIDEO – V pořadí pátou návštěvní sezónu zahájí v úterý 1. března 2016 Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. Tradičně tak otevře své brány po víc než tříměsíční zimní přestávce, již mnoho druhů papoušků využívá k hnízdění. „V letošním roce bude možné v zoo pozorovat dalších deset nových druhů papoušků! Byl rozšířen chov amazónků, arating, amazoňanů i malých druhů arů – například vzácných arů horských (Primolius couloni),“ sdělila serveru Ararauna.cz ředitelka zoo Hana Škrháková – Pádková. Bošovičtí také plánují pořídit druhý pár arů vojenských a další papoušky.
„Veřejnosti se zoo poprvé představila 1. srpna 2011. V provozu byl jeden pavilon a necelých dvacet druhů papoušků. Každý rok se pro návštěvníky připravovalo něco nového. V provozu je malý dětský koutek se zvířátky, Café Kakadu s terasou i kryté posezení,“ vypočítává Hana Škrháková – Pádková. „Postupně se zaplňovaly jednotlivé expozice hlavního pavilonu pro jihoamerické papoušky a byl uveden do provozu pavilon pro amazoňany. Do loňského roku bylo v Papouščí zoo chováno na třicet druhů papoušků z Jižní Ameriky, Austrálie a Afriky,“ dodává. Jeden velmi častý druh ale v zahradě dosud chyběl: andulka.

Přibudou i „obyčejné“ andulky

„Často se nás návštěvníci na andulky ptají,“ připustila už dříve pro Araraunu ředitelka bošovické zoo. Letos se příznivci nejrozšířenějšího papouščího druhu na světě dočkají. V dětském koutku přibudou dvě expozice, z nichž jedna bude věnovaná barevným mutacím andulek a druhá přírodně zbarveným zeleným andulkám po vzácných dovezených ptácích přímo z Austrálie. Ty před časem získala zoologická zahrada v německém Kolínu nad Rýnem, které se podařilo vyjednat výjimku z přísného zákazu vývozu ptáků z Austrálie. Potomky těchto andulek v České republice chová už plzeňská zoologická zahrada a několik soukromých chovatelů.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů

„ZOO se může pochlubit i prvními odchovy mláďat v roce 2016. V lednu se vylíhla tři mláďata papoušků senegalských (Poicephalus senegalus) a o měsíc později mláďata jihoamerických papoušků amazónků bělobřichých (Pionites leucogaster). Další chovatelský úspěch byl zaznamenán u papoušků ara marakána (Primolius maracana), v těchto dnech byla okroužkována čtyři mláďata,“ informovala Hana Škrháková – Pádková. Bošovická zoo chová čtyři páry arů marakán. Majitel zahrady Vlastimil Škrhák tento druh poprvé odchoval již v roce 1987 jako druhý chovatel v tehdejším Československu.

Zoo v březnu navštíví chovatelé z Indie a USA

„Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích je unikátním zařízením na světové úrovni, což dokazují četné tuzemské i zahraniční delegace chovatelů i laické veřejnosti. Ne jinak tomu bude i v letošním roce. Již koncem března zavítá do zoo dvacet nejprestižnějších chovatelů z Indie a z USA,“ pochlubila se ředitelka zoo. Zahraniční výprava spojí návštěvu Bošovic s účastí na tradičním V.I.P. setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech, které bude mít letos hvězdné zahraniční obsazení. Chov papoušků v Indii zde přiblíží Anil Garg, ze Spojených států přiletí známý publicista a chovatel Tony Silva a z německého ACTP dorazí chovatelé arů škraboškových Martin Guth a Katrin Scholtyssek.

ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských

Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích se nově zapojila do projektu Rodinných pasů, jejichž držitelé mohou uplatnit celoroční slevu 10 % na vstupném do zoo a jako další slevu získají vstupné na zámek ve Slavkově u Brna. V letošním roce bude mít bošovická zoo otevřeno od 1. března do 17. listopadu denně od 10 do 17 hodin, od dubna až do 18 hodin. „Otevřeno bude každý den, včetně sobot, nedělí a všech svátků,“ dodává Hana Škrháková – Pádková. „Do zoo můžete přijít nejen za papoušky, ale je možné zavítat i do Centra ekologické výchovy, kde se téměř celoročně konají zajímavé výstavy.“

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..