Kdo postřelil ohroženého kakadua dlouhozobého? Viníkovi hrozí milionová pokuta

Kakadu dlouhozobý se zotavujeVzácného kakadua dlouhozobého s šesti broky v těle nalezli obyvatelé města Bridgetown v jihozápadní Austrálii. Pták seděl na tamním školním hřišti, byl zcela vysílen a nemohl létat. Podle veterináře přežíval s broky několik dní, což pro něj muselo představovat neuvěřitelné utrpení. Neznámému střelci, po kterém pátrá západoaustralský Odbor ochrany národních parků a divoké zvěře (DPAW), hrozí pokuta od 250 do 500 tisíc australských dolarů (v přepočtu 4,25 až 8,5 milionu korun) v závislosti na tom, zda šlo o fyzickou osobu nebo střílel zaměstnanec nějaké společnosti na popud svých nadřízených. Postřelený kakadu nejprve putoval k veterináři v městečku Manjimup, odkud jej ochránci převezli do zoologické zahrady v Perthu.
Perthská zoo se o ohroženého ptáka starala několik dní, nakonec se jej však ujala specializovaná záchranná stanice pro černé kakaduy Kaarakin Black Cockatoo Conservation Centre v Martinu. Podle jejích představitelů nejde v případě kakaduů dlouhozobých o ojedinělý incident. „Bohužel, tato úžasná stvoření bývají stále střílena – pokud jste viděli nebo slyšeli o případech střelby na černé kakaduy v Západní Austrálii, kontaktujte nás nebo DPAW, abychom mohli zahájit vyšetřování,“ vyzvali zástupci stanice Kaarakin na své stránce na Facebooku. Strážce Brad Barton z DPAW pochválil obyvatele Bridgetownu, kteří duchapřítomně pomohli trpícímu papouškovi. „Jsme velmi šťastní, že veřejnost je dostatečně ostražitá, zaregistrovala ho, postarala se o něj a předala nám ho,“ uvedl.

Rentgen odhalil v těle kakadua dlouhozobého šest broků (Foto: Rick Dawson/Department of Parks and Wildlife)

Rentgen odhalil v těle kakadua dlouhozobého šest broků (Foto: Rick Dawson/Department of Parks and Wildlife)

Není jisté, zda se vrátí do přírody

Kakadu musel podle Bartona nesmírně trpět. „Vypadal, že s broky nějakou dobu poletoval, a tak byl ve velmi špatném stavu,“ řekl strážník zpravodajskému serveru ABC. „Velké utrpení pro něj musel být už zásah broky, ale naštěstí se mu ho podařilo přežít a nepodlehl.“ Zatím však není jisté, zda a kdy se postřelený papoušek vrátí zpět do volné přírody. „Záleží na tom, jak dobře se zotaví,“ vysvětluje Brad Barton. Kakadu dlouhozobý je nejvzácnějším z černých druhů kakaduů, jeho divokou populaci tvoří méně než 10 tisíc ptáků a z nich jen desetina je pohlavně dospělá a schopna rozmnožování. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden v druhé nejvyšší kategorii „ohrožený“ (EN).

K TÉMATU: Vědci připevnili kakaduům dlouhozobým na těla vysílačky, sledují je přes satelit

„Útok je pro nás zklamáním. Tito ptáci jsou endemité, nežijí nikde jinde na světě než v jihozápadní Austrálii,“ neskrývá Brad Barton opovržení nad činem neznámého střelce. „Je to nepochopitelné, ale v určitých komunitách stále přežívá přesvědčení, že střelba na kakaduy je v pořádku. Existují ale i jiné způsoby, jak je vyplašit a ochránit před nimi úrodu… Nemělo by se hned uvažovat o jejich usmrcení.“ Úředníci DPAW střelbu na kakadua dlouhozobého v Bridgetownu nadále vyšetřují a shromažďují informace od místních obyvatel. Papoušci se v oblasti Manjimup, Donnybrook a Bridgetown objevují sezónně při migraci za potravou. Nezřídka pak ničí úrodu místních farmářů, kteří kvůli tomu papoušky pronásledují.

Úvodní foto: Rick Dawson/Department of Parks and Wildlife
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..