Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských

Papoušek senegalskýPrvní letošní odchov bezprostředně po příchodu Nového roku zaznamenala Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. „Hned 1. ledna 2016 se vylíhlo první mládě papouška senegalského (Poicephalus senegalus). Samička nanesla celkem tři vejce, z toho první hned 7. prosince, další pak každý druhý den. Za týden bylo zjištěno, že všechny tři vajíčka jsou oplozená. Zhruba za tři týdny se vylíhlo první mládě,“ popsala serveru Ararauna.cz ředitelka zoo Hana Škrháková-Pádková. Papoušci senegalští hnízdí v době, kdy je zoologická zahrada veřejnosti uzavřena. Rodičovský pár má denně přístup do venkovního výletu.
Budka s mláďaty je umístěna ve vytápěném zázemí voliéry. „Papoušci mají na sobě jen prachové peří, jsou slepí a jejich váha se pohybuje okolo 10 gramů.V 16 dnech začínají pomalu otvírat oči a je nutné přistoupit k označení jedinců uzavřeným kroužkem,“ uvedla Hana Škrháková-Pádková. Rodiče se o svá mláďata vzorně starají, každý den je jim předkládána kvalitní směr zrnin, vaječná směs a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. „Papoušci opustí hnízdní dutinu za dva a půl až tři měsíce, kdy budou již samostatně přijímat potravu,“ dodala ředitelka zoo.

Rodičovský pár ve venkovní voliéře (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Rodičovský pár ve venkovní voliéře (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Bošovičtí plánují další expanzi

Papoušci senegalští jsou jedním ze dvou zástupců rodu Poicephalus v chovu Papouščí zoo Bošovice. Druhým jsou papoušci žlutotemenní. Bošovická zoo je s 27 druhy chovaných papoušků na třetím místě z českých zoologických zahrad po Praze a Plzni. Dosud se zaměřovala především na chov jihoamerických druhů, má velké kolekce arů, aratingů, od loňského roku samostatný pavilon pro amazoňany, návštěvníci v Bošovicích narazí i na amazónky. Samostatnou kapitolu tvoří chov kakaduů, jimž by zoologická zahrada časem chtěla vyčlenit rovněž samostatný pavilon. Z afrických papoušků jsou k vidění kromě zmíněných zástupců rodu Poicephalus i populární žakové.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů

Bošovická zoo je otevřena veřejnosti od roku 2011, v současné době má zprovozněnu zhruba polovinu plánovaných pavilonů. Další expanze ji tedy ještě čeká. „Máme v plánu vytvořit samostatné expozice pro australské druhy papoušků a pro Afriku, a stávající pavilon by měl zůstat věnovaný jihoamerickým papouškům vyjma amazoňanů,“ řekla již předloni v rozhovoru pro server Ararauna.cz Hana Škrháková-Pádková. V Bošovicích by se časem vedle bílých kakaduů měl objevit i některý zástupce černých kakaduů, zahrada také výhledově počítá s pořízením arů hyacintových či arů kanind. Jak říká ředitelka zoo, záměrem je zaměřit se spíše na vzácné a ohrožené druhy, ale počítají i přírodními andulkami, které v zoo dosud chybí.

Mláďata papoušků senegalských v budce (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Mláďata papoušků senegalských v budce (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..