Evropa bude mít vlastní kongres pro chovatele exotů: na Krétě ho chystá Amazonas Park

Amazonas Park KrétaUVNITŘ ROZHOVOR – Chovatelství exotického ptactva má v Evropě dlouhou tradici. Například státy jako Německo či Holandsko by se zajisté daly zařadit mezi světové velmoci v tomto oboru. Zajímavostí však zůstává, proč se na území tohoto kontinentu až doteď konal víceméně jen jeden chovatelský seminář mezinárodního formátu, který pravidelně jednou za čtyři roky organizuje Loro Parque na ostrově Tenerife. Tuto situaci by rád změnil vlastník a provozovatel nedávno vzniklého ptačího parku Amazonas Park Patricio Do Nascimento a rozhodl se proto na ostrově Kréta uspořádat první ročník nového semináře pro chovatele exotického ptactva.
Jako přednášející vystoupí na akci takové kapacity, jakými jsou třeba Tony Silva a Eric Antheunisse z USA nebo Hans Zehnder ze Švýcarska. Dorazí však také odborníci z Mexika, Francie, Holandska a dalších zemí. Anthony Catt, přednášející z Austrálie, sdělil exkluzivně pro náš sesterský server ParrotsDailyNews.com své dojmy z této akce: „Jsem velmi rád, že jsem dostal možnost promluvit v Amazonas Parku. Budu přednášet o chovu a odchovu černých kakaduů v Austrálii. Rád se podělím o své zkušenosti s těmito nádhernými ptáky.“

ParrotsDailyNews.com

Přijede i Tony Silva

Autor nedávno vydané publikace Průvodce chovem papoušků Tony Silva neskrývá nadšení, že chovatelství exotického ptactva se začíná rozvíjet i v dalších zemích: „Chov ptáků zažívá v mnoha zemích světa znovuzrození. Chovatelé v těchto regionech jsou vášnivými papouškáři s nebývalým zájmem o nové informace. Konference nabízí vynikající příležitost pro tyto nové fandy a chovatele dozvědět se novinky o chovu, šlechtění, ručním odchovu mláďat a práci v terénu, která souvisí s chovem papoušků v zajetí, jejich sociálními vazbami, chováním a které je třeba pochopit, aby se zabránilo problémům s agresí, neplodností a potížemi v chovech.“

Vzhledem k tomu, že se internetový portál ParrotsDailyNews.com chystá vytvořit databázi všech seminářů pro chovatele exotického ptactva po celém světě, rozhodl se s organizátorem kongresu Patriciem Do Nascimentem udělat rozhovor. Sesterský server Ararauna.cz jej nabízí v plném znění.

Amazonas Park na Krétě (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Amazonas Park na Krétě (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)

Patricio Do Nascimento: Chceme kongres nejen pro papouškáře

Arara zelený v Amazonas parku na Krétě (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Arara zelený v Amazonas parku na Krétě (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)

Patricio, rozhodl ses uskutečnit poměrně ambiciózní plán, a to uspořádat mezinárodní kongres pro chovatele exotického ptactva. Jsi jediným organizátorem této akce?

Ano, jsem hlavním organizátorem. Finančně nás podporuje belgický výrobce krmení Deli Nature.

A co tě přivedlo k tomuto nápadu?

Hlavním důvodem je asi to, že v Evropě postrádáme mezinárodní seminář určený pro chovatele všech exotických ptáků. Pokud se organizuje nějaká větší akce, týká se jen papoušků. Já bych se rád zaměřil také na další skupiny ptáků.

Abychom zmínili něco k organizačním věcem. V jakých dnech se akce koná?

Kongres se koná na Krétě ve městě Malia od 21. do 24. září 2016. První den bude přivítání hostů a přednášejících. V následujících třech dnech se uskuteční cykly přednášek a 24. září večer proběhne slavnostní večeře.

Jaké jsou poplatky spojené s návštěvou akce?

Poplatek za návštěvu semináře je 430 euro, pokud se účastník zaregistruje do konce ledna. Do konce července je to za 490 euro. Všem zájemcům můžeme zařídit letenky i ubytování.

Předpokládám, že na Krétě není chov ptáků úplně tradiční. Ty ses zde narodil?

Ne, mí rodiče pochází z Portugalska, já se ale narodil v Lucembursku. Řecko jsem poprvé navštívil v roce 2002 a absolutně jsem se do něj zamiloval. Vzhledem k tomu, že je chov ptáků mým velkým koníčkem už od mala, rozhodl jsem se zde postavit ptačí park.

V Amazonas parku můžete narazit i na ary amazonské (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
V Amazonas parku můžete narazit i na ary amazonské (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Mezi chovanými druhy nechybí ani tukan bělolící (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Mezi chovanými druhy nechybí ani tukan bělolící (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Ara červenouchý (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Ara červenouchý (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)

To je poměrně smělý plán, přijet z Lucemburska na Krétu a postavit zde ptačí park…

To ano, jenom papírování a veškerá administrativa trvala sedm let. Se stavbou jsem tedy začal až v roce 2010. O rok později byl park otevřen. V té době byla plocha celé ZOO 1,3 hektaru.

A dnes?

Dnes to jsou téměř tři hektary.

Takže se parku asi daří…

Ano, sám jsem překvapen, jak dobře prospívá. Možná je to tím, že jsme prakticky největší turistická atrakce v našem regionu a na Krétě je Amazonas Park jedinou ZOO. Velmi populární jsou například průchozí voliéry, kde mohou návštěvníci krmit opice a tukany.

Další populární papoušek v Amazonas parku na Krétě: kakadu palmový (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)
Další populární papoušek v Amazonas parku na Krétě: kakadu palmový (Foto: archiv Patricia Do Nascimenta)

Zmínil jsi, že kongres financuje Deli Nature, zbytek sponzoruješ z vlastních zdrojů?

Ano, náklady na uspořádání semináře hradí Amazonas Park a Deli Nature. Zároveň máme ale několik členů naší Asociace pro ochranu ohrožených druhů ptáků, kteří tyto aktivity také podporují. Máme i své vlastní logo a členem se může stát každý.

Pokud se podívám na zmíněné logo, je na něm napsáno Švýcarsko-Kréta. Předpokládám, že máš tedy ve Švýcarsku nějaké partnery?

To je hlavně z toho důvodu, že jsem tam koupil velké chovatelské zařízení, ve kterém je obrovská kolekce papoušků.

Zaměřuješ se na chov některých vzácných exemplářů?

Máme i vzácné druhy, jde nám však o to udržet co největší rozmanitost, řešíme tedy spíš počet druhů.

Pojďme ještě k Asociaci pro ochranu ohrožených druhů ptáků. Co v praxi dělá? Podílíte se na některých projektech in situ?

Ano, v tomto ohledu máme velké ambice. Jde nám přitom o to být součástí dlouhodobých projektů, ne programů, které trvají jeden nebo dva roky. A pokud něco takového začneme, tak to určitě také dokončíme. Naším prvním záchovným programem je ochrana ararů v Mexiku, kde spolupracujeme s univerzitou Monterrey a Dr. Ernesto Enkerlin Hoefflichem, kterého považuji za velkého odborníka v tomto ohledu. Jsme výhradní sponzoři tohoto projektu.

Úvodní foto: archiv Patricia Do Nascimenta

Kongres Kréta 1

Kongres Kréta 2
Předchozí článek

Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských

Dálší článek

Argentinská policie zkonfiskovala 310 mláďat amazoňanů. Pašeráci je nacpali do Fordu Fiesta

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější