Argentinská policie zkonfiskovala 310 mláďat amazoňanů. Pašeráci je nacpali do Fordu Fiesta

Amazoňani zabavení v ArgentiněUVNITŘ VIDEO – Tři pašeráky neodstavených mláďat amazoňanů modročelých zatkla minulé pondělí u severoargentinského města San Cristobal, asi 170 kilometrů severně od metropole Santa Fé, tamní dopravní policie. Při rutinní kontrole bílého vozu Ford Fiesta policisté okolo šesté hodiny ráno narazili na velké množství mladých papoušků, jejichž původ muži ve voze nedokázali doložit. Celkem šlo o 310 amazoňanů modročelých různého stáří, většina mláďat dokonce ještě ani nebyla opeřena. Papoušci byli ihned převezeni do záchranné stanice La Esmeralda (viz video níže) v Santa Fé, kde se starají o zraněná, postižená a také zabavená zvířata.
Zatčení muži ve věku 23, 29 a 38 let pocházeli z oblasti San Cristobal. Vzhledem k tomu, že porušili zákon, který zakazuje chytat a jakkoli nakládat s volně žijícími zvířaty, byla na všechny tři uvalena vazba. K zatčení pašeráků došlo pouhý kilometr od centra San Cristobalu, na křižovatce ulic 39 a 2, upozornil argentinský list UNO Santa Fe. Argentina se často potýká s nelegálním odchytem a černým obchodem s papoušky, nejčastěji jsou takto pašováni právě amazoňané modročelí. Loni v únoru odhalili celníci na hraničním přechodu Los Libertadores mezi Argentinou a Chile šest neodstavených mláďat amazoňanů modročelých schovaných v tašce mezi motorem.

„Rekord“ drží Brazilec s 336 mláďaty v autě

V Chile, kam osádka vozu chtěla papoušky propašovat, amazoňani modročelí volně nežijí, nebo jen výjimečně. Podle mezinárodní úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin (CITES) musí mít každý vyvážený a dovážený papoušek tohoto druhu doklady o původu a vývozní a dovozní povolení. Řidič automobilu, v němž byli papoušci pašováni, pocházel z Chile a byl vyšetřován na svobodě. Bylo mu sděleno obvinění z porušení loveckého zákona a mezinárodní úmluvy CITES. Vyšetřovatelé podle listu El Martutino předpokládali, že mláďata amazoňanů byla určena pro trh v chilské metropoli Santiago.

K TÉMATU: Další pašeráci papoušků dopadeni v Indii a Argentině: amazoňany vezli dokonce v motoru auta

Během loňského zátahu na pašeráky zvířat poblíž dalšího severoargentinského města Rafaelo v oblasti Santiago del Estero byl také odhalen luxusní vůz SUV, který převážel krabice s více než 200 mláďaty amazoňanů modročelých. Většina ptáků nebyla starší než dva týdny, neměli k dispozici žádné krmivo ani vodu, a 27 ptáků už bylo v době zadržení pašeráků uhynulých. O zbylé papoušky se na vlastní náklady postaral místní ochránce přírody Juan Martín Mastropaolo Guardafauna. Zásilka papoušků byla určena pro černý trh v argentinském Santa Fé. Vůbec největší počet pašovaných papoušků v jednom autě odhalili v roce 2012 policisté v Brazílii: vůz kontrolovaný na transbrazilské dálnici u Sao Paula převážel 336 mláďat amazoňanů modročelých.

Úvodní foto: UNO Santa Fe
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..