Statistika CITES: Loni v Česku přibylo 25 arů hyacintových, 56 aratingů žlutých a 16 kakaduů palmových

Ara hyacintový, kakadu palmový, aratinga žlutýUVNITŘ TABULKA – Chovatelů, kteří si mohou dovolit pořídit ary hyacintové, v Česku rapidně přibývá. Jenom za loňský rok ministerstvo životního prostředí zapsalo do centrálního registru CITES hned 25 nových papoušků tohoto druhu a ke konci roku jich bylo v tuzemsku registrováno 138. Jde ovšem pouze o ptáky evidované od roku 2004, kdy vznikl český centrální registr CITES. Ve skutečnosti je jejich počet ještě vyšší a může se pohybovat okolo dvou set. Jenom za druhé loňské pololetí v Česku přibylo 13 arů hyacintových – jednak šlo o dovozy ptáků ze zahraničí a také o čerstvě odchovaná mláďata. Statistiku serveru Ararauna.cz poskytl Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí.
U jakého druhu papouška z první přílohy CITES zaznamenal loni český centrální registr největší nárůst počtu nově evidovaných jedinců? Prim drží amazoňan velký, za rok 2015 v Česku přibylo 57 těchto papoušků na celkový stav 844 exemplářů. Obdobný nárůst vykázal registr také u aratingů žlutých, jichž mezi českými chovateli rapidně přibývá již několik let. Loni jich ministerstvo zapsalo 56, ke konci roku jich bylo mezi českými chovateli 215 (opět jde o jedince registrované až od roku 2004), čímž aratingové žlutí předčili počet v Česku chovaných amazoňanů fialovotemenných (těch bylo ke konci loňského roku 184). Významně vzrostl i počet kakaduů žlutolících (o 29 na aktuálních 248).

Třicet nových kakaduů palmových za čtyři roky

Překvapivý je poměrně velký nárůst nově registrovaných kakaduů palmových. Za celý rok 2015 jich přibylo 16, z toho 15 jenom za druhé loňské pololetí. Jestliže ke konci roku 2014 centrální registr CITES vedl 50 těchto papoušků, na sklonku loňského roku jich bylo zapsáno již 66 (od roku 2012 jejich počet narostl o 31 jedinců!). Za zmínku též stojí registrace jednoho nového kakadua filipínského, jichž je nyní v Česku deset (nový jedinec přibyl v plzeňské zoologické zahradě, kde nyní chovají dva páry). Devět nových registrací loni ministerstvo zaznamenalo u kakaudů moluckých, jichž bylo ke konci roku evidováno 170. Nijak se nezměnil počet registrovaných kakaduů goffin, od roku 2004 jich v Česku nadále zůstává 56. Z dalších australských druhů papoušků loni stoupaly počty papoušků chocholatých. Přibylo jich 19 na aktuální počet 152.

K TÉMATU: Statistika papoušků CITES I v Česku za první pololetí 2015: opět nejvíc přibývalo aratingů žlutých

U posledních dvou australských druhů, na něž se vztahuje povinná registrace podle první přílohy mezinárodní úmluvy CITES – papouška žlutokřídlého a papouška žlutoramenného – počty chovaných exemplářů stagnovaly nebo klesaly. U papoušků žlutoramenných loni tři jedinci ubyli (z 19 na celkově 16 registrovaných od roku 2004), papoušků žlutokřídlých zůstalo stejné množství jako v roce 2014, konkrétně 13. Meziroční pokles chovaných jedinců loni v Česku vykázaly i dva druhy amazoňanů. Nejvíce ubylo paradoxně nejčastěji chovaného druhu CITES I, amazoňana kubánského. Počet evidovaných jedinců klesl o devět na 1 086 (ale za druhé loňské pololetí oproti prvnímu došlo k nárůstu o 22 jedinců). Loni ubyl i jeden registrovaný amazoňan žlutoramenný, momentálně jich centrální registr CITES pro Českou republiku eviduje 52.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Z arů nejvíce přibývalo arů vojenských a arakang

Značné nárůsty nastaly u vzácných a drahých amazoňanů rudookých a rudoocasých. U obou druhů loni došlo k registraci 19 nových jedinců, počty amazoňanů rudookých od roku 2004 stouply na 132, amazoňanů rudoocasých na 87. Jde o největší nárůsty za poslední čtyři roky. Ještě významněji přibývalo amazoňanů žlutokrkých, loni jich centrální registr CITES zapsal 26 a celkově jich bylo evidovaných 205. Od roku 2012 se počet nově registrovaných ptáků tohoto druhu dokonce zdvojnásobil. K nárůstům došlo i u amazoňanů fialovotemenných (+ 13 na aktuálních 184), amazoňanů nádherných (+ 6 na 116), amazoňanů tukumanských (+ 3 na 33), amazoňanů vínorudých (+ 7 na 486) a amazoňanů zelenolících (+ 9 na 136). Sedm nových registrací loni přibylo u amazónků červenohlavých, ke konci roku 2015 jich bylo v Česku 34.

ČTĚTE TAKÉ: Statistika papoušků CITES I v Česku za rok 2014: rekordní přírůstky arů hyacintových i aratingů žlutých

Z arů, na které se vztahuje povinnost registrace CITES (mezi než nepatří nejpopulárnější ara ararauna nebo ara zelenokřídlý), loni nejvíce přibývalo arů vojenských. V centrálním registru se jich nově objevilo 32, celkově je jich od roku 2004 evidováno 223. Nejčastěji chovaným druhem ary, na kterého se vztahuje povinná registrace, zůstává ara arakanga. Loni jich čeští chovatelé nově registrovali 28, celkově jich bylo zapsáno 453. Třetí nejvější nárůst u arů zaznamenali výše zmínění arové hyacintoví (+ 25 na 138). Významně přibývalo ale i arů kanind (+ 15 na 114) a arů horských (+ 10 na 149). Překvapivě málo nových registrací zaznamenalo ministerstvo u arů marakán (+ 8 na 354), tradičně málo přibývalo arů zelených (+ 7 na 47) a arů červenouchých (+ 4 na 166).

Dva nové přírůstky zaznamenal registr u arů kobaltových, jichž je nyní v Česku pět (jde o dva ptáky zabavené ve Švýcarsku, které získala pražská zoologická zahrada, jež dosud chovala tři dříve zabavené jedince z České republiky).

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz (ara hyacintový, aratinga žlutý) a Wikimedia Commons/Doug Janson (kakadu palmový)
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. ledna 2016

Dálší článek

Papouščí zoo v Bošovicích hlásí první letošní odchov, vylíhla se mláďata papoušků senegalských

5 Comments

 • Dobrý den,
  statistika CITES:
  Ara červenouchý v roce 2015 zaznamenány 4ks!

  Jen já vím o odchovech 10ks v ČR!?
  Neuvádí se přesné počty! Sleduji to již několikátý rok a nestačím se divit.
  Chovu zdar.

  S pozdravem
  Jan Barvík

  • Asi to bude tím, že do registru se zapisují ptáci, co už mají papíry. A ty se někdy u odchovů získávají dost dlouho.

 • A také je třeba počítat s tím, že někteří ptáci jdou ven za hranice, ti se zase naopak z celkového počtu „umazávají“. Takže klidně mohlo být za rok 2015 odchováno 10 arů červenouchých a šest jich mohli koupit zahraniční chovatelé.

 • Ahoj Honzo,
  tvé argumenty beru! Teoreticky to může ovlivnit počet evidovaných ptáků! Záleží i na chovatelích, kdy a jak nahlašují a odhlašují ptáky.

  • Ano, je to vlastně finální „sčot“ za celý rok. Možná jsem měl volit lépe formulace v článku, protože výsledek nemusí znamenat, že tolik ptáků bylo za loňský rok odchováno v ČR, protože někteří šli hned za hranice.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější