Větší druh amazoňana, celkově zelený, na spodní části těla, hlavě a krku bledší až žlutý. Peří je na konci lemované špinavou černou. Temeno a uzdička jsou karmínově červené, u kořeně žluté. Nad okem mu vede dozadu krátký fialový pás. Líce jsou čistě zelené bez černého lemování konce pírek – odtud jeho název. Zobák má žlutavě rohový, oko žluté, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 270 g.
Divoká populace tohoto papouška obývá výhradně severovýchodní Mexiko. Dříve byl poměrně častý, nyní se počet volně žijících jedinců odhaduje na 6 500. Důvodem radikálního poklesu jeho stavu v přírodě byl častý odchyt. Jenom v letech 1970 až 1982 bylo do Spojených států odvezeno na 16 500 těchto ptáků z volné přírody. V devadesátých letech se jeho populace odhadovala už jen na tři tisíce jedinců, a proto byl zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Patří mezi méně často chované druhy amazoňanů, ale není vyloženě vzácný. Na chov je náročný stejně jako častější a známější druhy amazoňanů. Samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Většímu rozšíření tohoto druhu v českých chovech brání povinná registrace všech ptáků podle CITES a nutnost výjimek pro obchodování s tímto druhem papouška.
V České republice jej poprvé odchoval již v roce 1978 Václav Rubeš. Poté se to podařilo hned několika dalším chovatelům a v současnosti je odchováván každoročně v několika soukromých chovech.
Dostupnost a cena
Sporadicky se objevuje v chovatelské inzerci a nedá se říci, že by byl vyloženě drahý. V roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo 20 tisíc korun, přičemž samice a pohlavně dospělá ptáci jsou dražší. Zájemce musí počítat s tím, že tento druh podléhá povinnosti registrace podle úmluvy CITES.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Liberec
Papouščí zoo Bošovice